Více

Jak ČTÚ plánuje kmitočty pro budoucí sítě DVB-T2 v Česku? Motorem je Německo

Němci potřebují kvůli plánovanému přechodu na DVB-T2 do roku 2019 co nejrychleji vyřešit mezinárodní koordinaci kmitočtů se svými sousedy. Česko nevyjímaje.

Němci na nic nečekali, Češi musí reagovat

Pět kmitočtových sad pro sítě nové generace zemské digitální televize DVB-T2 momentálně vytváří Český telekomunikační úřad (ČTÚ) pro budoucí televizní multiplexy, které by měly do deseti let nahradit současné vysílání DVB-T. Pro každou územní oblast se podle někdejšího Technického plánu přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání počítá se čtyřmi vysílacími kanály pro celoplošné vrstvy založené na stávajících allotmentech vycházejících z plánu GEO6 odsouhlaseného na Světové radiokomunikační konferenci WRC-06 v Ženevě a jedním kanálem pro celoplošnou vrstvu, která bude ve všech oblastech využívat stejný vysílací kanál (půjde o celostátní jednofrekvenční síť DVB-T2). Na konferenci Radiokomunikace 2015 v Pardubicích o tom minulý týden informovala Jaroslava Nováková z Odboru správy kmitočtového spektra ČTÚ.

S takzvaným kmitočtovým plánem „4+1“ přišel přesně před rokem na třístranném koordinačním jednání zástupců Německa, Polska a České republiky německý regulátor. Největší soused Česka totiž rozhodl o urychlené aukci pásma 700 MHz a jeho vyčlenění pro mobilní operátory, přičemž stanovil i termín přechodu na zemské digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2 na rok 2019. Právě v tomto roce by Němci měli vypnout veškeré vysílače DVB-T a u terestrického příjmu televize přejít plně na DVB-T2. Se startem vysílání nové generace digitální televize počítají již v polovině příštího roku, což by se mohlo negativně odrazit na vzájemném rušení vysílacích kanálů DVB-T v Česku a DVB-T2 v Německu. Proto německá strana začala tlačit na urychlené vytvoření nových kmitočtových plánů pro DVB-T2.

 

Foto: Jan Potůček, DigiZone.cz

Jaroslava Nováková přednáší na pardubické konferenci Radiokomunikace 2015 o mezinárodní koordinaci kmitočtů pro sítě DVB-T2

Jak si plánovači poradili s nedostatkem kmitočtů?

Pokračování článku čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+