Více

Írán spustí „globální islámskou zpravodajskou televizi“

Na pondělí 2. července naplánoval Írán start nové globální zpravodajské stanice Press TV, která by měla po vzoru CNN nebo BBC World informovat diváky o světových událostech pohledem tohoto islámského státu. Satelitní vysílání bude probíhat v angličtině a stanice zaměstná i evropské novináře, například z Británie, informovala agentura TASR.

Podle prohlášení íránské strany souvisí vznik Press TV s obavami vedení země, že by se Írán mohl dostat do sevření západních televizních stanic jako je CNN a BBC. Kromě zpravodajství má Press TV nabídnout také talk show a „islámské“ dokumentární filmy. Hlavním cílem stanice bude alternativní pohled na dění ve světě.

MIF17

Média se po 11. září 2001 vlivem západní jednostrannosti rozdělila na dva tábory: jeden je prozápadní a druhý propojený s radikálními islámskými organizacemi Al-Kajda, konstatují tvůrci stanice. Press TV by podle nich neměla patřit ani k jednomu z těchto dvou břehů. Z Íránu už dnes vysílá v arabštině satelitní kanál Al-Alam (Svět), určený především muslimům žijícím v zahraničí.

Kvůli často jednostrannému pohledu na světové události loni založila vlastní globální zpravodajský kanál Francie. Stanice France 24 vysílá volně na satelitu a kromě francouzštiny nabízí i anglickou a španělskou verzi. Naopak BBC jde opačnou cestou a buduje silnou arabskou verzi vlastní zpravodajské stanice BBC News.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+