Více

Berlínský veletrh IFA 2014 očima digitálního rozhlasu: co nového u DAB rádií?

DAB je sice u nás opomíjen, ale už ho naladí polovina populace. Zajímavé novinky z veletrhu IFA 2014 si tudíž své místo na DigiZone.cz určitě zaslouží.

Abychom byli přesní – „může ho naladit polovina republiky“, protože prodaných přijímačů zase tolik není, nehledě na to, že většina z nich se nedá připojit na externí anténu a tudíž mapu pokrytí, kterou najdete níže, berte s rezervou. Ostatně jak vidíte, dominuje Praha a Severní Čechy, a také Ostravsko. Níže tvoří výjimku Brno a Příbramsko. Toť momentálně – za multiplex Teleko – vše. Další dva operátoři – RTI CZ a České radiokomunikace – pokrývají výrazně menší části. Vraťme se ale k veletrhu IFA. Těmi hlavními výrobci prodávajícími na českém trhu DAB(DAB+ přijímače) jsou Pure, Sangean a TechniSat, který nově hodlá dovézt prakticky veškerou produkci. K nim jsme ještě přidali Hamu, protože jak DR1600, tak DIR3100 vypadají dosti zajímavě.

Na letošní berlínské výstavě IFA jste digitální rozhlasové přijímače standardu DAB mohli najít zejména v hale 2.2 nedaleko obrovského stánku německé veřejnoprávní televize ARD. A byly to přijímače všech druhů od pomalu kapesních krabiček přes standardní velikosti v klasickém i moderním provedení, až po ryze odolné tvrďáky klidně i do výkopu.

Nejčastěji jsou kombinované s přijímačem analogového signálu na velmi krátkých vlnách (VKV), vyšší modely pak mají přístup i k rádiím internetovým a také – s vyšší cenou – zabudované WiFi, případně RJ-45, tedy Ethernet (LAN).

A ceny? Zatímco základ (DAB+VKV) se dá pořídit do 200 €, typicky kolem 150 €, ale někdy také už pod 100 €, v případě rozšíření o přístup na internet se většinou bavíme o vyšší, či podstatně vyšší ceně. Dlužno ještě říci, že všechny zmiňované novinky pracují v digitálním pásmu III.

Vysloveně elegantní DAB rádio Wörlein Soundmaster DAB 200 na které jsem bohužel narazil až po veletrhu na virtuálním tržišti IFA 2014. Napájeno může být baterií či ze sítě, nechybí budík a VKV, výkon je 2x 2 W a rozměry 290 x 155 x 84 mm.

Autor: Wörlein

Vysloveně elegantní DAB rádio Wörlein Soundmaster DAB 200 na které jsem bohužel narazil až po veletrhu na virtuálním tržišti IFA 2014. Napájeno může být baterií či ze sítě, nechybí budík a VKV, výkon je 2x 2 W a rozměry 290 x 155 x 84 mm.

Celý článek si můžete přečíst v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+