Více

Názory k článku
HTPC: šetřete na správných místech, poradíme kde

zblk aura:10
21. 6. 2013 1:32 Nový

Co je HTPC?

Ono od HTPC každý očekává něco trochu jiného. Např. pokud bude sloužit i jako archiv filmů, je vhodné dbát ohledy na rozšiřitelnost co se počtu pevných disků týče. Naopak si myslím, že SSD je většinou pro HTPC nepodstatné,. tudíž odpadají dilemata ohledně SATA II / III.
Co mě ale poněkud rozčílilo, je téměř okamžité zavrhnutí linuxu. Jsem sice jako linuxák zaujatý – ale myslím, že je to pro HTPC ideální systém. Jen je záhodno dát si pozor na HW kompatibilitu (která je obvykle ale dobře zdokumentovaná) – ovšem rozchodit postarší TV kartu může být na novějších Windows stejně velký problém. Kdyžtak mohu doporučit postarší seriál na (sesterském) root.cz ohledně MythTV, případně novější článek tamtéž o XBMC.

Petr Leitner aura:74
21. 6. 2013 6:57 Nový

SSD!

celé vlákno

Čekal jsem co napíšete o SSD. No a napsali jste nesmysl:

"Starší SATA II (SATA 3 Gb/s) vzhledem k výrazně nižší přenosové rychlosti neumožní využít výkonnostní potenciál rychlého disku naplno,"

To je NESMYSL. Rychlost SSD totiž není v tom, že maximální rychlost je třeba 400MB/s místo 100MB/s u HDD. Rychlost SSD je v tom, že u paralelního čtení spousty věcí najednou není 4x rychlejší než HDD ale třeba 1000x rychlejší než HDD. A na tom ani "starý" SATA řadič nic nezmění ani nezhorší.

Tedy problematiku SSD bych zjednodušil - SSD jednoznačně ANO ať je řadič jakýkoliv. Počítač se tím zrychlí o několik řádů, naprosto nechápu jak vůbec někdo ještě může NEmít SSD! Dnes dávat OS na HDD je stejné jak cpát do PC disketovku.

Martin J aura:76
Griffin Login: grifin28
21. 6. 2013 13:48 Nový

Re: SSD!

celé vlákno

Zpátky na zem.
Největší brzdu bych viděl v ceně ... Vy né??? Taky vím že Mercedes je lepší Škody ale když je několikanásobně dražší tak si ho prostě nekoupím.
Pochopil jste to?

Petr Leitner aura:74
21. 6. 2013 13:52 Nový

Re: SSD!

celé vlákno

Nechápete vy. Drtivá většina lidí/prodejců narve do PC nesmyslně drahý procesor, zbytečně moc RAM, zbytečně velký HDD, zbytečně drahou grafickou kartu. Za to vyhodí klidně tisíce korun a přitom výkon PC se zvýší třeba o 10-20%. Přitom stačí koupit SSD za 2 tisíce a počítač je rychlejší třeba 10x.

Pokud nemáte SSD tak se nevyjadřujte, opravdu nevíte o čem mluvíte.

Jan Novák aura:75
21. 6. 2013 17:36 Nový

Re: SSD!

celé vlákno

V čem se zvýší výkon počítače se SSD, abyste to u HTPC ocenil a SSD bylo takovou nutností? Rychleji nabootujete a o vteřinu dřív se vám spustí Mediaplayer. To je vše, u HTPC žádný rychlý přístup k disku nepotřebujete. Pokud používáte přepnutí do úsporného režimu, tak bootujete jednou za měsíc.

Petr Leitner aura:74
21. 6. 2013 19:23 Nový

Re: SSD!

celé vlákno

Nemáte pravdu ani trochu, to co píšete je OOO (obecně oblíbený omyl). PC s SSD je pronikavě rychlejší a i to probuzení bez bootu může být klidně 5x rychlejší. Ale to je na odbornější debatu. Já jsem upozornil na problém HDD, kdo nevěří jeho problém. Zajímavé je že odpůrci SSD jsou z 99% lidi co ho nikdy neměli. SSD je jak mobil nebo automatická pračka - až si ho pořídíte nevěříte že jste mohli někdy žít bez něj. Takže doporučím jediné - kupte si SSD a pak diskutujte.

Jan Novák aura:75
21. 6. 2013 19:30 Nový

Re: SSD!

celé vlákno

Nemáte pravdu vy. Na HTPC 99% času budu přehrávat film nebo poslouchat hudbu. Na to stačí i ten nejpomalejší disk s několikanásobnou rezervou (na nekomprimované video se snad doma nikdo nedívá :-) ). Takže rozdíl je jen při startu PC a spuštění aplikace, jinde být ani nemůže.
Kdybyste mluvil o notebooku nebo třeba PC na kterém se dělá grafika, tak to je o něčem jiném.

Jiří Macich ml. aura:97
Jiří Macich ml. Login: jirka.macich
21. 6. 2013 21:20 Nový

Re: SSD!

celé vlákno

Tradiční pevný disk je největší brzdou počítačů. Systém a software provádí nespočet diskových operací. Podívejte se na kontrolku pevného disku, jak často bliká, i když se zdánlivě na počítači nic neděje. Třeba jen podstatně kratší přístupová doba celý systém dostane na steroidy ;-)

tom nodar aura:80
22. 6. 2013 14:34 Nový

Re: SSD!

celé vlákno

kdybych si dnes stavěl HTPC, chtěl bych aby bylo tichá a svižné, mělo by tedy pravděpodobně 120GB SSD a dost. Veškeré MM data bych měl na NASu a i TV nahrávky by se jednou denně automaticky přesypaly na NAS, takže malá kapacita SSD by nevadila.

Jiří Macich ml. aura:97
Jiří Macich ml. Login: jirka.macich
3. 7. 2013 21:54 Nový

Re: SSD!

celé vlákno

Docela by mě zajímalo, jak dlouho by SSD disk vydržel pravidelné ukládání nahrávek. mazání / přesouvání nahrávek, ukládání nahrávek, mazání / přesouvání nahrávek a tak pořád dokola. Ve Vašem případě bych se spíše zajímal o SSHD nebo rovnou o NAS server s podporou TV tunerů + klasické multimediální centrum nebo kvalitnější krabičku s Androidem.

Jiří Macich ml. aura:97
Jiří Macich ml. Login: jirka.macich
21. 6. 2013 16:27 Nový

Re: SSD!

celé vlákno

Klíčovou pasáž sice citujete, ale zřejmě jste ji pořádně nečetl. Není tam napsáno, že potenciálu se nevyužije vůbec, ale že se ho nevyužije naplno.

Dávat SSD disk do nového počítače na SATA II, když jsou běžně k dostání desky se SATA III, je totéž, jako si koupit rychlého italského fešáka na české dálnice a dodržovat na nich povolenou rychlost.

Určité nezanedbatelné benefity získáte, ale maximum z něj vytáhnout nemůžete. Osobně jsem zkoušel i disky SSD i pro PATA (Transcend), kde posun ve výkonu byl patrný, ale pořád není srovnatelný s výkonem na SATA III.

TFSi aura:10
21. 6. 2013 18:27 Nový

Re: SSD!

celé vlákno

DDS není jen o rychlosti. U HTPC je mj. vyžadováno (tedy alespoň u mě) ticho a nízká spotřeba. Obojí u SSD snad není třeba komentovat. A nepište mi prosím že úspora pár W je zanedbatelná...

Generator Generator aura:74
Generator Login: generator
21. 6. 2013 7:22 Nový

Zvuková karta

celé vlákno

Co to skra je "běžná zvuková aparatura"? Jeslti sada 5.1 aktivních repro za 5.000-20.000,- tak ty bych krmil z integrované karty a opravdu nic neřešil.

Zbytek lidí kvalitní zvukovku nepotřebuje, protože pouští zvuk digitálně přes HDMI. Nebo má PDI/F výstup na integrované zvukovce a o dekódování se stará reciever.

Jiří Macich ml. aura:97
Jiří Macich ml. Login: jirka.macich
21. 6. 2013 16:39 Nový

Re: Zvuková karta

celé vlákno

Z hlediska prodejnosti je běžná zvuková aparatura 5.1 sestava do 20 000 Kč, přičemž ale většinu tvoří sestavy do 10 000 Kč. Tolik ke statistice.

Radim N. aura:97
21. 6. 2013 9:44 Nový

Dotaz

celé vlákno

Chci se ještě ,prosim, zeptat, než si to postavím :-) To zapojení displeje, když si koupím case s displejem třeba ten co je v prvních dílech na fotkách Silverstone GD02, je zapojeno přes VGA kabel?
Tzn. ze skříně jě vyveden VGA kabel do grafické karty (třeba na desce) a na tom displeji je to zobrazeno tak jako na TV 1:1 nebo to ten software (iMon) nějak přizpůsobuje tomu malému displeji?

Jiří Macich ml. aura:97
Jiří Macich ml. Login: jirka.macich
21. 6. 2013 16:44 Nový

Re: Dotaz

celé vlákno

Ke zmíněné skříni jsou na této adrese manuály volně ke stažení v PDF: http://www.silverstonetek.com/product.php?pid=169&area=en (sekce Downloads). Je tam jak celý manuál ke skříní, tak uživatelský průvodce k displeji.

Obecně (nejen u HTPC) doporučuji vždy pročítat ke skříním manuály před nákupem, pokud Vám na skříní záleží, protože popisky v e-shopech často za moc nestojí. Například mnohdy je poněkud zmateně uveden počet šachet, kdy pak není jasné, kolik jich je vlastně interních a kolik externích. Což je u HTPC sakra důležité, když chcete instalovat víc než třeba slim mechaniku :-)

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+