Více

Názory k článku
HTPC: jak na placené kanály a Blu-ray s filmy v rozlišení 4K

Radim N. aura:97
7. 6. 2013 8:59 Nový

Uvidíme

celé vlákno

Já už jsem si článek přečetl hned ráno, informace jsou opět zajímavé, ale člověk se stale setkává s problemy, jak je uvedeno v článku, někde komponety nejsou, nebo je výběr zúžený (viz ty TV a SAT karty nebo case s displejem) nebo zase naopak ještě nejsou (viz ta Blue-ray mechanika ale to až zas takový problem není, časem bude) no uvidíme v závěrečném článku co se z toho vyklube a jestli se dá něco rozumného poskládat:-)

tom nodar aura:80
7. 6. 2013 10:00 Nový

Re: Uvidíme

celé vlákno

tak zrovna problémy typu "zúžený výběr komponent" nebo "neexistující BD čtyřvrstvá mechanika" jsou to poslední, co by HTPC diskvalifikovalo. U jiných platforem (různá MM centra a STB) je to ještě horší, u HTPC je alespoň jistota, že je řešení jen otázka času :-)
Přesto si myslím, že moderní domácnost by už měla stavět na jiné struktuře, než HTPC jako středobod multimediálního vesmíru.

Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
7. 6. 2013 11:52 Nový

Re: Uvidíme

celé vlákno

Dovolím si použít titulek z první reakce "UVIDÍME", ale doplním ho ještě otazníkem. Uvidíme?

Technicky je celé HTPC jistým vyvrcholením TV technologie, ale skutečně divácky již tak nadšen nejsem. Stále totiž platí, že běžný divák je ochoten sledování TV programu obětovat jen omezený čas v běžném dnu. Proto se mi zdá schopnost mít možnost instalovat až 6 tunerů, zaznamenávat chtěné pořady na několik TB HDD, provozovat několik norem a placených služeb za přehnané. Pokud tedy záznamy někdo nechce přeprodávat ve velkém, není v jeho schopnostech skouknout vše to, co nahraje. Ani v budoucnu, jakoby z archivu.

Také je škoda, že právě atraktivní stanice a pořady nebývají a ještě dlouho nebudou v žádné TV platformě obecně zadarmo a právě placené služby jsou i pro HTPC tvrdým oříškem. Pokud bychom opět preferovali legální příjem, náklady na něj by asi nedokázal tuctový divák využít právě proto, že není schopen sledovat pořady mnoho hodin denně.

Proto ta moje otázka "UVIDÍME?" všechno to, co by bylo schopeno HTPC přijmout a zaznamenat?

Jiří Macich ml. aura:97
Jiří Macich ml. Login: jirka.macich
7. 6. 2013 17:52 Nový

Re: Uvidíme

celé vlákno

To si musí každý rozmyslet. Navíc ne každá domácnost má jediného člena, takže tatínek chce nahrávat fotbal, maminka nějaký slaďák, pubescentní dítko nějaké akční béčko a mladší dítko animovanou pohádku. HTPC jim vše nahraje. Konec válkám o dálkový ovladač :-)

Já to mám tak, že toho času na televizi opravdu tolik nemám. Ovšem když ho mám, tak si chci vybrat. A to opravdu pečlivě něco, co se mi bude líbit, mám na to náladu a vejde se mi to do vyšetřeného volného času. Proto udržuji a neustále rozšiřuji archiv všeho možného.

Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
7. 6. 2013 18:48 Nový

Re: Uvidíme

celé vlákno

Funkci archivu chápu ve smyslu zachování něčeho cenného pro příští generace. Jak dlouho vám trvá, než si ze svého archivu shlédnete žádaný pořad? Pokud to jsou jen hodiny a dny, zvládlo by to i obyčejné MMC. Pokud se jedná o starší pořady, nespadají už do kategorie "pro pamětníky"? Kdy jsou TV stanice právě kritizovány za neustálé reprízy, vymetání archivů,....
Sice máte pravdu, že vícetunerové HTPC zvládne záznam najednou několik souběžně jdoucích pořadů, ale není třeba fotbal ze záznamu poněkud méněhodnotný zážitek? Opravdu je klid běžné rodiny závislý na nahrávkách slaďáků, kterých je prý na "ženských" kanálech až přespříliš? Podobně to může platit i o béčkovém filmu, či pohádce. Není potom nezávislost shlédnutí tak pestré žánrové skladby spíše limitována počtem televizorů v domácnosti a složitostí sítě?

Ale jak píšete, to si musí každý rozmyslet, zda jít poměrně trnitou cestou archivního HTPC, nebo mít i více MMC, podle rodinné potřeby, jen pro dočasné nahrání a po shlédnutí pořadu, jako archivu nedůstojného, ho prostě smazat?

Jiří Macich ml. aura:97
Jiří Macich ml. Login: jirka.macich
7. 6. 2013 22:19 Nový

Re: Uvidíme

celé vlákno

Fotbal ze záznamu není obecně problém, pokud Vám někdo neprozradí výsledek :-) Když jsem v roli neutrálního diváka, tak mě ani tak nezajímá výsledek, jako hra, taktika, výkony, forma. Čili ne jak to dopadlo, ale proč to tak dopadlo.

Ale každý si musí rozmyslet, do čeho investuje. Už v úvodním díle jsem psal, že HTPC není pro každého a rozhodně ho nebudu v seriálu vnucovat za každou cenu.

Můj archiv pořadů, které si chci přehrát, sahá obvykle minimálně měsíce dozadu. Plus hromada sběratelských Blu-ray a DVD :-) Pak mám samozřejmě separátně uložené filmy a seriály, které už jsem viděl, ale chci mít možnost si je v případě zájmu kdykoliv přehrát znovu.

Z pozemního digitálního vysílání bych těch nahrávek tolik neshromáždil, ale na satelitu je pořád co nahrávat. Ano, reprízuje se i tam, ale vzhledem k času, který mi zbývá na televizi, nabídka pořád převyšuje poptávku :-)

Jiří Macich ml. aura:97
Jiří Macich ml. Login: jirka.macich
7. 6. 2013 17:44 Nový

Re: Uvidíme

celé vlákno

Svým způsobem ano, Tedy „domací cloud“, jak praví marketingová masáž. Čili klasický NAS server orientovaný na domácnosti. Do něj disky WD RED a pole RAID 5. Jako skladiště nejen multimédií naprosto ideální.

Nicméně HTPC s ním může kooperovat. Nabídka tunerů kompatibilních s NAS servery pro nahrávání přímo přes ně je neslavná, takže HTPC a NAS se mohou myslím skvěle doplňovat.

Jan Novák aura:75
7. 6. 2013 17:57 Nový

Re: Uvidíme

celé vlákno

Na čem ten RAID5 provozujete? Z vlastní zkušenosti musím říct, že pod Woknama díky vlastnostem intelího driveru není ani RAID5 vždy spolehlivé řešení.

Jiří Macich ml. aura:97
Jiří Macich ml. Login: jirka.macich
7. 6. 2013 21:59 Nový

Re: Uvidíme

celé vlákno

V příspěvku jsem psal o NAS serverech, takže v mém případě doma Synology a D-Link. V osobním stolním počítači mám jen zrcadla. Na vlastních „velkých“ serverech, kde mám na jednom Windows Server 2008 R2 a na druhém Red Hat Linux, používám raději RAID 6.

Nicméně ve správě mám několik stolních počítačů (s Windows XP a Windows 7) a firemních serverů (Windows Server 2003 R2, Windows Server 2008 R2), kde RAID 5 na řadiči Intel funguje bez problémů. O jiných značkách totéž říci nemohu.

Ale jde o příliš malý vzorek, abych z toho vyvozoval nějaké dalekosáhlé závěry. To máte jako s disky. Někdo nadává na Seagate, někdo na WD, někdo na IBM a podobně. Při zohlednění většího objemu je ale poruchovost kvalitativně srovnatelných modelů plus mínus stejná.

Jan Novák aura:75
7. 6. 2013 23:06 Nový

Re: Uvidíme

celé vlákno

Problém je v hlouposti toho intelího ovladače, že přes něj nejde číst smart informace o jednotlivých discích natož spustit scan jednoho disku. Když jeden disk přímo umře, funguje to dobře a Raid jde snadno obnovit. Když ale pomalu odcházejí dva, vše se jeví OK až do doby, kdy se potkají bad sectory ze dvou disků na špatném místě :-)

Jiří Macich ml. aura:97
Jiří Macich ml. Login: jirka.macich
7. 6. 2013 17:34 Nový

Re: Uvidíme

celé vlákno

I s existujícími omezeními lze stále poskládat HTPC, které bez problémů strčí všechnu spotřební elektroniku do kapsy a ještě tam bude mít místo :-) Vtip je v tom, že v rámci konceptu HTPC můžete hledat alternativy na úrovni komponent, nikoliv celých zařízeních.

Například já měl starší DVB-T videorekordér, který nepodporoval MPEG-4. Měl čtyři tunery a po všech stránkách mi vyhovoval. Jenže loni mě namlsaly LOH v HD, tak jsem si koupil nový. Žádný se čtyřmi tunery jsem v té době nesehnal.

Nakonec jsem si koupil jeden model se dvěma tunery. Na papíře vypadal použitelně. V praxi měl ovšem dost nešikovné ovládání a neuměl nastavit při nahrávání přes EPG časovou rezervu za záznamem, takže většina nahraných filmů a seriálů neměla konec.

Kdyby se mi toto stalo v HTPC, tak si pomyslím cosi o kvalitách softwaru a nainstaluji si jiný. V tomto případě jsem videorekordér stačil vrátit e-shopu. Ještě, že jsem neporušil záruční plombu ve snaze vyměnit HDD s pro mě směšnými 500 GB.

TFSi aura:10
7. 6. 2013 13:23 Nový

Re: HTPC: jak na placené kanály a Blu-ray s filmy v rozlišení 4K

celé vlákno

Asi budu ukamenován, ale tento článek je z mého pohledu snůškou blábolů a omylů. Klidně bych se vsadil že autor opravdové HTPC neviděl ani z rychlíku...
Proč by měl být příjem kódovaných programů problém? Ano, většina TV tunerů nabízených na našem trhu je k smíchu a neobsahují common interface, ale to je ta nejmenší překážka. Stačí jej za cca 300Kč dokoupit, vložit dekódovací modul s kartou a pomocí DVBLinku to na pár kliknutí zprovoznit. A nebo rovnou nakoupit nějaký tuner s CI modulem ze zahraničí kde jsou úplně někde jinde než my. Nějaké externí dekódování je s prominutím hloupost.

Co se 4k filmů týká, tak spíš než ve snadno-vyměnitelné mechanice bych viděl problém v dnešních grafických kartách které většinou podporují pouze starší revize HDMI které obraz ve 4K nepodporují. O televizích se 4k rozlišením ani nemluvě...

Radim N. aura:97
11. 6. 2013 11:00 Nový

Re: HTPC: jak na placené kanály a Blu-ray s filmy v rozlišení 4K

celé vlákno

Autor je jako drobný živnostník určitě zdatný a sečtělí ve stavbě HTPC, viz. články a předchozí diskuze v seriálu. Pochopte, že se jen snaží popsat obecnou problematiku HTPC a snaží se upozornit na možné problemy, případně i nastínit nějaká řešení, to je vše. Takže jasně, zasloužil by ste ukamenovat, sám to píšete i autor to píše, s tunerama je to bída, ale určitě tento server není pro lidi s nadprůměrnýma znalostma z této problematiky aby to nahradili něčím takovým co píšete, za 300 Kč něco koupili a po pár kliknutí jim to pojede.. to asi ne.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+