Více

HbbTV: co to je, kde je k dispozici a jak ho zprovoznit?

Tato technologie úspěšně konkuruje widgetům a bude konkurencí i pro chystaný systém Android TV. Vedle ČT ji u nás začínají podporovat i další.

První zprávy o tzv. hybridním televizním vysílání s využitím internetu (pochopitelně širokopásmového, protože je třeba přenést i video, i když může fungovat i bez něj), se začaly objevovat v roce 2010 a digizone.cz tenkrát informovala o chystaném uvedení televizorů Toshiba s HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV), tedy hybridním vysíláním, na veletrhu IFA shodou okolností výročním, padesátém.

A jak HbbTV spatřilo světlo světa? Začalo to kolem roku 2009 snahou sjednotit digitální televizní vysílání, IPTV (televizní vysílání přes internetový protokol - IP) a širokopásmové vysílání po internetu. Skončilo to průmyslovým standardem ETSI TS 102 796 a založením tzv. „Open IPTV Forum“ – OIPF. To se letos transformovalo v „HbbTV Association“ (oficiální stránky jsou zde), která má přes 60 členů.

HbbTV je založeno na stávajících standardech a webových technologiích. (Zdroj: hbbtv.org)

Autor: hbbtv.org

HbbTV je založeno na stávajících standardech a webových technologiích. (Zdroj: hbbtv.org)

HbbTV vzniklo spojením dvou projektů z roku 2009 – francouzského H4TV a německého German HTML. Poprvé bylo předvedeno ve Francii téhož roku, v roce 2010 byla vydána verze 1.0 následovaná verzí 1.5, která mj. zavedla i podporu pro tzv. adaptivní streamování HTTP (Hypertext Transfer Protocol určený pro výměnu stránek, videí, atd.) založeného na MPEG-DASH a umožnila také přijít se sedmidenním elektronickým programovým průvodcem.

Její poslední úprava pochází z listopadu 2012 a ke stažení je i kompletní specifikace.

Chystaná verze HbbTV 2.0 má nabídnout podporu DRM a druhé obrazovky, a kodek H.265 (HEVC). Více se o ní na digizone.cz dozvíte zde.

Celý článek čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+