Více

Dvořáka by mohli v Radě České televize kontrolovat Janečkovi lidé

Do finále volby pěti členů Rady České televize se probojovali i staří harcovníci, kteří už mají zkušenosti z mediálních regulačních orgánů či dokonce přímo z Rady ČT.

Janečkův volitel se vrací

Je to paradox: čtyři roky po rezignaci tehdejšího generálního ředitele České televize Jiřího Janečka a krátce poté, co se mandát jeho nástupce Petra Dvořáka přehoupl do druhé poloviny, by mohli Dvořáka přes Radu ČT kontrolovat lidé blízcí Janečkovi. Do finále květnové volby pěti radních ČT se probojovali dva blízcí spolupracovníci Jiřího Janečka: někdejší předseda Rady ČT Jan Mrzena, za jehož šéfování radního Janečka zvolili do funkce generálního ředitele a on se potom Mrzenovi odvděčil pozicí ve svém managementu, a Janečkův analytik Nikolaj Savický, který plnil funkci jakési spojky v Parlamentu. Oba nejsou zcela bez šancí, za oběma stojí kromě oficiálních nominujících organizací parlamentní politické strany.

stul

Jan Mrzena byl předsedou Rady ČT od roku 2001, tedy hned po známé televizní krizi, jež ukončila období „zimních“ ředitelů ČT, a v roce 2003 výrazně pomohl Jiřímu Janečkovi vyhrát výběrové řízení na nového generálního ředitele. V té době za Mrzenou stála ODS, jejíž podpora ale Mrzenovi nestačila na opětovné zvolení do Rady ČT, když mu v roce 2005 vypršel mandát. Strana se o něj ale „postarala“, když jej ministr kultury za ODS Martin Štěpánek v září 2006 jmenoval do funkce dočasného ředitele Národního divadla v Praze. Po roce se Mrzena vrátil zpět na Kavčí hory, kde mu vděčný ředitel Janeček uvolnil post personálního ředitele (od června 2007) a později z něj udělal výkonného ředitele programu ČT 2 (od července 2010).

 

Foto: archiv České televize

Jan Mrzena vedl Radu ČT, která zvolila ředitelem televize Jiřího Janečka, předchůdce Petra Dvořáka

Politický nominant kamkoli

Celý článek čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+