Více

DVB UHD-1 je na světě, technická specifikace pro Ultra HD v digitálním televizním vysílání je hotova

Řídící výbor organizace DVB schválil tři specifikace pro digitální televizní vysílání v rozlišení Ultra HD. Jsou určeny pro výrobce 4K televizorů a vysílatele.

Výrobci televizorů a provozovatelé televizního vysílání, kteří usilují o vysílání v rozlišení Ultra HD, mají první vodítko, podle kterého se mohou řídit při přípravách na přechod na kvalitu 4K. Řídící výbor organizace DVB schválil technické specifikace pro první generaci Ultra HD vysílání ve standardu DVB. 

Z PRAXE: Kompletní přehled Ultra HD (4K) programů dostupných českému satelitnímu divákovi

Jde o DVB UHD-1, který se zabývá nejen samotným rozlišením Ultra HD (4K) a vysokým dynamickým rozsahem High Dynamic Range (HDR) pro vyšší kontrastní poměry, ale také vyšší frekvencí snímků (HFR) pro zajištění ostřejšího obrazu u pohybujících se objektů a novou generací audia (NGA), jež podporuje zvukové objekty nebo scény. Řídící výbor DVB tak navázal na schvalování prvních verzí specifikací UHD z loňského roku.

Šéf DVB: Práce na definicích UHD pokračují

Organizace podle něj schválila revizi ETSI TS 103 285 a standardu DVB MPEG-DASH pro přenos služeb DVB přes sítě IP. Aktualizace obsahuje nové funkce: přenos živých textových zpráv a prezentací při využití hybridního digitálního rádia a podporu propojení interaktivních aplikací s vysílacími službami poskytovanými za pomoci DVB-DASH, HDR, HFR a NGA.

PSALI JSME: Travelxp v rozlišení Ultra HD (4K) bude dostupný i českým operátorům

Řídící výbor DVB rovněž schválil změny TS 101 154, specifikace DVB video- a audiokódování. Aktualizovaná specifikace obsahuje body, které se zabývají přizpůsobením videokodeku H.264/AVC a H.265/HEVC využití DVB-MPEG DASH. 

K TÉMATU: Do deseti let bude na satelitu vysílat přes tisíc Ultra HD kanálů, věří šéf britské pobočky SES

Prakticky došlo ke sladění specifikací o videokodecích s podobnými sadami funkcí u jiných standardů, ale tato konkrétní specifikace bere v úvahu konkrétní požadavky na adaptivní datové přenosy prostřednictvím sítí založených na IP. A za třetí byly schváleny změny systému DVB titulků (ETSI EN 300 743). Tato úprava zahrnuje explicitní podporu titulků pro vysílání UHDTV, jako je definováno ve specifikacích ETSI TS 101 154 a ETSI EN 300 468.

Pokračování článku včetně perspektiv UHD vysílání v České republice čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz. 

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+