Více

DVB-T2 podle Novy: „zadarmo“ budou už jen programy České televize

Nejzásadnější sdělení konference Televizní digitalizace 2.0 přišlo paradoxně až po ní. TV Nova, která dosud k přechodu na DVB-T2 mlčela, přišla s převratným prohlášením.

Takřka půl roku čekala expertní skupina ministerstva průmyslu a obchodu na vyjádření největší české komerční televize Nova k návrhu Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání v České republice, jehož součástí je plán přechodu na nový vysílací standard DVB-T2. Nova nevyužila prodloužený termín připomínkování dokumentu před tím, než jej ministerstvo letos v únoru postoupilo do meziresortního připomínkového řízení, a neozvala se ani během něj. Zástupci Novy, kteří minulý čtvrtek přišli v hojném počtu na konferenci Televizní digitalizace 2.0, odmítli vystoupit i zde, největší česká televizní skupina si ale nenechala ujít příležitost vyjádřit se k tomu, co na konferenci zaznělo, a vydala ve stejný den zásadní prohlášení.

Už žádné platby operátorům, ale naopak

Když text od Novy shrneme, dojdeme k jednoznačnému závěru: televizní komerční jednička odmítá pokračovat v modelu platby za šíření signálu v terestrice a ráda by v DVB-T2 zavedla stejné pořádky jako v kabelu, IPTV a na satelitu. Tedy na placených distribučních platformách, jejichž provozovatelé si za zařazení televizních programů do svých nabídek nic neúčtují, ale naopak oni platí televizím za to, že mohou nabízet jejich programy. Jinými slovy, Nova horuje za konec bezplatného televizního příjmu v České republice, tedy alespoň co se týká komerčních stanic. V konečném důsledku by tak vysílání v systému DVB-T2 vypadalo tak, že „zadarmo“ (rozuměj volně, nezakódovaně) by bylo možné přijímat pouze programy veřejnoprávní České televize, vše ostatní by bylo zakódováno a zpoplatněno.

 

Foto: archiv DigiZone.cz

Christoph Mainusch rozehrává svoji největší hru, jak zpoplatnit příjem kanálů Novy pro absolutně všechny diváky

DVB-T2 = HD. Kdo ho ale pustí zadarmo?

Pokračování článku čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+