Více

Digitální rozhlas v Česku stále nemá vyhráno, pokud se do roka nezmění zákony

UVNITŘ FOTO A MAPY – Český rozhlas může experimentovat s DAB maximálně rok, podle stávajícího zákona mu poté telekomunikační úřad může prodloužit oprávnění jen o další půlrok.

Maximálně do konce roku 2016?

Srpnový start digitálního vysílání Českého rozhlasu z hlavního pražského vysílače Žižkov ještě nemusí předznamenávat skutečnou digitalizaci rozhlasového vysílání v České republice. Experiment, který lze naladit na kanálu 12C, sice demonstruje, jak by mohl vypadat samostatný veřejnoprávní multiplex Českého rozhlasu v systému DAB, a využívá dosud nejvýkonnější vysílač v historii digitálního rozhlasového vysílání v Česku (výkon 20 kW), bez brzkých změn mediálních zákonů ale opět půjde jen o dočasný test, který bude muset nejpozději ke konci příštího roku skončit. Na konferenci Radiokomunikace 2015 v Pardubicích se na tom minulý týden shodli Jaroslava Nováková z Českého telekomunikačního úřadu a technický ředitel Českého rozhlasu Karel Zýka.

Digitální vysílání Českého rozhlasu je pořád v režimu experimentu. ČTÚ udělil oprávnění někdy v květnu letošního roku podle zákona a s předpokládaným pokrytím podle vyhlášky. Český rozhlas hodlá v dalším období rozšiřovat zemské digitální rozhlasové vysílání, ale musíme se zastavit u zákona o elektronických komunikacích, kde je paragraf 19 b), podle kterého bylo vydáno oprávnění, a tam je přesně napsáno, za jakým účelem může ČTÚ toto oprávnění vydat, na jak dlouho – tzn. na rok s možností prodloužení o půl roku. A že toto experimentální vysílání nelze užít pro komerční účely, to znamená, že operátor nemůže od provozovatele vysílání požadovat žádné finanční prostředky navíc nad náklady na provoz tohoto experimentu, konstatovala Nováková v prezentaci věnované budoucnosti digitálního rozhlasu v České republice.

 

Foto: Jan Potůček, DigiZone.cz

Čeká nás rok nebo dva, po které budeme překoordinovávat kmitočty pro DAB rušené našimi sousedy, říká Jaroslava Nováková z Odboru správy kmitočtového spektra ČTÚ

Novelizovat je třeba nejméně dva zákony

V pokračování článku v prémiové sekci DigiZone.cz se dočtete, čím ČTÚ odůvodňuje další oddalování slibovaných aukcí sítí pro digitální rozhlas ve III. pásmu a kdy by měl mít k dispozici potřebné kmitočtové sady.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+