Více

Digitální rozhlas očima vládní Strategie správy spektra: co na ni říká Český rozhlas a operátoři sítí?

L pásmo je mrtvé, vysílat se bude jen ve III. pásmu, konstatuje vládní dokument. Operátoři digitálních rozhlasových sítí proto požadují od státu, aby jim příděly v L pásmu vyměnil.

„DAB není náhradou za analog“

Zavádění digitálního rozhlasového vysílání není náhradou stávajícího analogového rozhlasového vysílání, oba způsoby vysílání budou souběžně využívány v dlouhodobém horizontu. Tolik praví vládou schválená Strategie správy rádiového spektra a odráží tak situaci, ve které se rozhlasová digitalizace nachází již několik let: nejde o proces vynucený, kdy by se muselo analogové vysílání vypínat, zároveň ale bez vypnutí velmi krátkých vln (FM pásma) nebudou mít posluchači vážný důvod pořizovat si digitální rozhlasové přijímače a ladit rozhlasové multiplexy. Strategie ale míní, že současná právní úprava podněcuje provozovatele FM vysílání k podpoře přechodu na digitální vysílání s cílem dosáhnout významného stupně digitalizace rozhlasového vysílání k roku 2025.

Dokument vychází z někdejší „rozhlasové diginovely“ zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, již si prosadila komerční rádia a která umožnila podruhé prodloužit platnost již jednou prodloužených licencí pro analogové vysílání, pokud se provozovatelé zároveň zaváží do roku 2025 přejít na digitální vysílání. Stejná novela ale praví, že digitálně by tato rádia, která získala tzv. „transformační licenci“, měla začít vysílat v roce 2020, pokud do té doby vznikne národní plán přechodu na zemské digitální televizní vysílání. Nic takového ovšem zatím neexistuje, i když ministerstvo kultury podle náměstkyně Kateřiny Kalistové na rozhlasovou digitalizaci myslí a plánem se hodlá v nejbližší době zabývat. Co tedy řeší Strategie správy rádiového spektra?

Mapa pokrytí Česka signálem DAB za všechny tři operátory.

Zdroj: Teleko, RTIcz, České Radiokomunikace

Mapa pokrytí Česka signálem DAB za všechny tři operátory.

Vydražené L pásmo se nebude předčasně odebírat

Celý článek čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+