Více

DAB nutně potřebuje další rozvoj, aby získal důvěru posluchačů, míní šéf techniky Českého rozhlasu

„Kmitočty pro spuštění Rádia Plus na VKV získáme optimalizací těch, které máme k dispozici. Vypomohou nám v tom všechny stanice. Postupovat ale budeme velmi citlivě,“ říká Karel Zýka.

Telekomunikační úřad povolil před několika dny Českým Radiokomunikacím možnost spustit experimentální vysílání DAB rozhlasu z vysílače Žižkov velkým výkonem. Mohl byste okomentovat, jak tento krok vnímáte?

Já jsem za to samozřejmě velice rád a asi bych to měl uvést nějakou předmluvou, jak k tomu vlastně došlo. Nevzniklo to pochopitelně samo sebou. Žádost byla od Českých Radiokomunikací, ale projekt je společný. Samotným iniciátorem byl Český rozhlas. Český rozhlas bere digitalizaci velice vážně a účastnil se i první vlny televizní digitalizace. Už v roce 2005 vzniklo několik stanic, které byly určeny pouze pro digitální vysílání, kdy se předpokládalo, že digitální vysílání bude navazovat poměrně rychleji. Tentokrát jsme dokázali ovlivnit i změnu zákona a získali jsme zákonem ukotvené umístění ve veřejnoprávním multiplexu České televize. Šlo o první možnost vysílat digitálně. Vysíláme tam doposud a vysíláme tam rádi.

S dovolením vám do toho skočím. Říkáte, že zde vysíláte rádi… V souvislosti s tím, že se digitální rozhlasový multiplex veřejné služby bude v příštích letech rozšiřovat do dalších lokalit, se nabízí otázka, zdali toto vysílání bude mít ještě smysl. Dlouhodobě se vede diskuse nad tím, zdali toto vysílání má v dnešní době ještě smysl.

DVB-T pochopitelně není rozhlasová platforma. Šlo o první možnost, jak to udělat. Ve chvíli, kdy bude mít DAB penetraci takovou, jakou má, řekněme, DVB-T, tak udržovat obě platformy pochopitelně nebude mít smysl. Je to hudba budoucnosti a ve chvíli, kdy to nastane, se budeme asi bavit o tom, že DVB-T už pro nás není perspektivní. Do té doby bych ale tuto otázku vůbec nepřipouštěl, protože pokrytí je téměř stoprocentní a penetrace je dokonalá díky televizím a set-top-boxům. Platforma je to skvělá, byť víme, že pro poslech rádia je to platforma okrajová. Abych se ale vrátil k vaší první otázce. Rok 2015 jako start experimentálního vysílání se nezrodil sám o sobě. Rozhlas na tom pracoval již v minulosti. Nyní došlo k souběhu řady aktivit, kdy jsme dali dohromady jasnou koncepci. Máme tady tým, kterému říkáme digitým, a jsou v něm lidé, jako třeba Zdeněk Duspiva (bývalý národní koordinátor a stávající šéf Českého rozhlasu Region – Vysočina a České Budějovice, pozn. red.), Pavel Balíček, René Zavoral nebo Alex Pýcha. Tým je velice aktivní a vypracoval koncepci. Z té jsme vypracovali sedm kroků směrujících k digitálnímu vysílání. Jde de facto o jednoduchý akční plán, který představuje a popisuje to, co je třeba udělat, aby se „něco“ stalo. V minulých letech nastalo období jakéhosi bludného kruhu, kdy se čekalo, až budou na trhu posluchači, a posluchači čekali na to, až budou mít pokrytí a budou si moci koupit přijímač. Jeden čekal na druhého a uprostřed byla legislativa, která chybí. Uprostřed kruhu neměl Český rozhlas moc možností, co udělat. Za pokusy, které tu byly, jsme pochopitelně byli rádi. Tyto pokusy považuji za nesmírně cenné, ale vzhledem k tomu, jak dlouho to trvá, DAB to dělá medvědí službu.

Celý rozhovor čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+