Více

Digitální rok 2016 z pohledu DVB-T2: skvělý začátek, který se zadrhl na legislativě

Česká republika ale nadále zůstává premiantem v přípravě na přechod k vysílání ve standardu DVB-T2. Lépe je na tom pouze Německo, Rakousko a částečně Slovensko.

V prvním pololetí letošního roku to vypadalo velmi nadějně, druhé pololetí ale zchladilo nadšené představy o rychlém zavedení nové generace zemského digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T2 v Česku. Leccos naznačoval postoj dvou největších komerčních televizí Nova a Prima, které od začátku roku ignorovaly možnost jakkoli zasáhnout do připravovaného procesu přechodu z vysílání ve standardu DVB-T na nový standard DVB-T2. Nepřišly od nich žádné připomínky k návrhu Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání v České republice a Nova s Primou vytrvale odmítaly komentovat cokoli, co se týkalo DVB-T2.

Klíčový dokument, který připravovala expertní skupina ministerstva průmyslu a obchodu pod vedením bývalého předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka, tak na vládu putoval bez vyjádření hlavních hráčů televizního trhu (s výjimkou České televize). Vláda jej s mírným zpožděním začátkem srpna schválila. Už v té době ale bylo jasné, že termíny, které Strategie obsahovala, nebude možné dodržet. Například že operátoři tří plánovaných přechodných sítí DVB-T2, tedy Česká televize, České Radiokomunikace a společnost Digital Broadcasting, získají od ČTÚ do konce srpna individuální oprávnění pro využívání kmitočtů určených pro tyto přechodové sítě.

 

Foto: Čestmír Polák, DigiZone.cz

První test vysílání DVB-T2 v Praze, kterého se účastnila televize Nova

Nekonečné čekání na kompenzace

Pokračování článku čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+