Více

Digitalizace přinese soukromým rádiím vyšší náklady a omezení programové nabídky

Prezident mediální skupiny Lagardère Michel Fleischmann zkritizoval dosavadní plány rozhlasové digitalizace. V současné podobě se podle něj soukromým rádiím digitalizace nevyplatí.

Michel Fleischmann okomentoval z pozice předsedy Asociace provozovatelů soukromého vysílání vznik novely vysílacího zákona, se kterou mají problém nejen soukromé televize, ale i soukromá rádia. Jako prezident mediální skupiny Lagardère, pod kterou spadá Evropa 2, Frekvence 1 nebo rádio Zet, se věnoval chystané rozhlasové digitalizaci, vlivu internetových projektů a trhu s rozhlasovou reklamou.

Podle Fleischmanna není novelizace zákona o rozhlasovém a televizním vysílání nutná. Konec konců se také věnuje spíše otázkám televizního vysílání a veřejnoprávního rozhlasu. Také se do ní zatím nedostaly návrhy, které jsme jako Asociace provozovatelů soukromého vysílání podávali. Jde nám hlavně o řešení rozhlasové digitalizace jako celku, vysvětluje Fleischmann. Dále v návrhu postrádá některé dílčí otázky týkající se pokrytí a křížení vlastnictví. V jeden moment byly naše připomínky do návrhu novely zahrnuty, vzápětí zase zmizely, aby se tam třeba po čase znovu objevily, směje se Fleischmann.

Proti novele hodně vystupují i soukromé televize a bez zohlednění připomínek APSV by se podle Fleischmann stala nevyhovující i pro privátní rádia. Nemáme důvod ji jakkoliv podporovat, protože z našeho pohledu neřeší věci v souvislostech. Naopak zpřísňuje některé otázky, které se sice primárně týkají televizí, ale ovlivňují i rozhlasový trh, vypočítává možná úskalí Fleischmann.

Stávající zákon podle něj v podstatě blokuje rozhlasovou digitalizaci. Soukromá rádia nemají stejné podmínky, jakých už dříve dosáhly televize, které mohou vytvářet digitální stanice de facto bez omezení. To my nemůžeme, podle zákona může jeden majitel provozovat maximálně dvě celoplošné digitální rozhlasové stanice. Otázka lokálních rádií pak není specifikována vůbec. Televize tohle všechno vyřešené mají, upozorňuje Fleischmann. Ale zákon podle něj v podstatě soukromým rádiím neumožňuje, aby se v procesu digitalizace nějak výrazněji angažovaly.

Podle Fleischmanna v kuloárech zaznívá, že vznikne zvláštní zákon o rozhlasové digitalizaci. Ale je otázkou, kdy se tak stane a v jaké podobě to bude. Ale pokud se na DAB vysílání podíváte očima soukromých provozovatelů, tak pro ně opravdu není za stávajícího stavu zajímavé. Technologie se vyvíjí neskutečně rychle a je jasné, že DAB není jediným možným řešením. Nevím, kolik multiplexů vznikne, ale už dnes se bohužel dá předpokládat, že se do nich všichni stávající provozovatelé nevejdou, myslí si Fleischmann.

Pokračování rozhovoru čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+