Více

Digitalizace na Slovensku přijde na pět miliard Sk, nejdražší budou set-top-boxy

Přechod na zemské digitální televizní vysílání na Slovensku si vyžádá náklady až pět miliard slovenských korun. Uvádí to dnešní Hospodárske noviny s tím, že nejvýznamnější položkou, na níž by se měl formou dotací podílet stát, bude nákup digitálních přijímačů občanům v hmotné nouzi a sociálně slabým.

K TÉMATU: Slovenský telekomunikační úřad neustoupí kvůli TPP televizím

Ministr dopravy Ľubomír Vážny už předložil do meziresortního připomínkového řízení dokument Financování vybraných nákladových položek v rámci zavádění digitálního vysílání, v němž se hovoří o 166 milionech eur, tedy pěti miliardách Sk. Nejvíce si vyžádají přídavná zařízení koncovým uživatelům: 2,6 až 4,2 miliardy Sk, v závislosti od použitého kompresního standardu a konečné ceny set-top-boxu, uvedl ministr.

Slovensko by mělo pro zemské digitální televizní vysílání využít kompresní standard MPEG-4. Rozhodl o tom Telekomunikační úřad SR, ale televize a operátoři lobují za standard MPEG-2, který používá i České republika nebo Rakousko a je při zavádění DVB-T běžnější. Slovenská vláda dokonce kvůli rozhodnutí o použití standardu MPEG-4 navrhla parlamentu odvolat předsedu úřadu Branislava Máčaje.

9 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 4. 12. 2008 15:32

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+