Více

Názory k článku
Digimedia 2016: Statistika nuda je, má však cenné údaje

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
27. 5. 2016 12:21 Nový

Průzkum

Předně je potřeba si přiznat, že technická gramotnost našeho národa je všeobecně mizerná, dalším fenoménem je skutečnost, že ze psané informace si čtenáři vyberou jen tu část, která se jim hodí. Vzhledem k těmto okolnostem je slovo "digitalizace" pro značnou část obyvatelstva abstraktním pojmem a nepomůže tomu ani mediální masáž, která je mnohdy spíš matoucí, nedej bože aby se tam vyskytlo více technických termínů. Takže pro zvýšení povědomí o tom co se děje je potřeba psát články o této problematice jako pro bl.ce, jelikož většina lidí rozlišuje příjem pouze na placený a neplacený, případně příjem přes anténu, satelit nebo telefonní linku.

Kukykuk aura:10
27. 5. 2016 12:28 Nový

Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

prostě je to nezajímá... neboť nejsou mnozí = v převážné většině ani technicky nadaní atd. jen prostě ví, že se musí když už se jim to konzumně vývojáři a prodejci vnutí... tomu podřídit k civilizační závyslosti na umělých strojích (ostatně Gates s Jobsem to předvídal i se natáčejí díla typu Terminátorů atd.) nebo pokud to lze? bojkotovat k neužívání... a to je asi tak vše... a taky ta statistika dle toho vypadá... Ono když vidíte, že původním zaostalým národům tam někde v pralesích atd. ty naše civilizace dávají Sluneční panely a "talíře" pro televizi a mobily... a oni za pár "kaček" vám za to "divadýlkem" ukáží co jim ničíte tj. z čehož kdysi vzniklo nyní už enormní rychlostí přetechnizované lidstvo... Prostě dnes kdo nemá číslo telefónu či Email atd. ... jako kdyby nežil... ale nezajímá ho jak to funguje a nazývá se... těch věcí je už stejně tolik a ještě bude vývojem, že...

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
27. 5. 2016 15:21 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Neznalí, nic neinstalují ani neobměňují přístroje aniž by vlastně věděli spojistosti s pojmy ..... Pak jsou i tací že pouze mačkají TV příp + nějaký box - vpodstatě taky nevědí jaký a je jim to vpodstatě i jedno hlavně že mají ty své programy. Na vysvětlení a naistalování mají někoho kdo se v tom vyzná, pak jim pouze ukáže kde zapnout + vypnout, kde přepínat programy. A tím to končí at' je to co je to. At' se to jmenuje jak chce, úplně jim je to egál a k ničemu to ani nepotřebují znát.

Jinak ohledně změn a přechodů na T2 by měli PŘEDEVŠÍM informovat tv stanice ... a rvát to tam tak jako reklamy aby se to dozvěděli i ti natvrdlí, nachluchlí či ti co nesledují reklamy. Někteří, kor důchodci, ani doma nemají internet! Satrá generace s tím moc nekamarádí! Na to je potřeba brát zřetel ....

Kukykuk aura:10
27. 5. 2016 15:26 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Jo máš pravdu dost lidí si s technikou a kor s internetem ta starší generace nerozumí a raději řeknou mladým, či si někoho kdo ví co a jak s tím pozvou na kafíčko se zákuskem, případně po dokončení i "panáčkem" a nějakým všimným děkovným do kapsy... ať mu to naladí a roztřídí předvolby...

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
27. 5. 2016 16:03 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Vpodstatě máte pravdu, až na propagaci ze strany televizních stanic, ta by se dala očekávat pouze ze strany veřejnoprávní ČT. Komerčkám je to šumafuk, pro ně to je vynucená záležitost a potenciální nárůst konkurence.

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
27. 5. 2016 16:40 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Ano je to vynucená .... ovšem nutná, a to i pro ty komerčky - přeci nebudou vysílat mlčky v T3, zpět analogu či OFF? Taky jsou lidi kteří koukají nejvíce na ty komerčky, na ČT třeba vůbec či téměř vůbec .... poté by se k nim ta reklama vůbec nedostala pokud to bude jen na 1. stanici. Je to sice dobré nežli nic, ale je to pořád nedostačující. Podle mě by to mělo řvát všude. Nevím, at' se nějak společně prostě domluví jak to provedou, hlavně aby to bylo.

ivovi . aura:78
ivovi Login: ivovi
27. 5. 2016 17:02 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Na druhou stranu, co by se melo ted propagovat? Bude vysilat DVB-T2 nevime kdy, bude se vypinat DVB-T taky vam nerekneme kdy a kupte si televize ale nerekneme vam jakou. :-) Pripadne jeste, teste se na unikatni moznost platit za programy. :-)

Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
28. 5. 2016 0:50 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Pokusím se trochu zastat těch kritizovaných TV technických "negramotů".

Mám technické vzdělání, živím se jako technik, ale zbytečně se nehrnu do všech technických oborů. Jako kluk jsem asi začínal "ovládat" televizor poklepem měchačkou na hrdlo CRT obrazovky s "připečenou" mřížkou na katodu. Potom jsem "naučil" TV reprodukovat zvuk německých stanic. S léty jsem vždy reagoval na změny v TV technologiích. Dodnes se aktivně zajímám o dění v TV branži.

V mládežnickém věku jsem si dokázal zařídit výbrus válce u Mopedu a veškerou demontáž a opětovné zprovoznění jsem zvládl samostatně. Později jsem byl schopen u svého prvního auta vyměnit těsnění pod hlavou svépomocí přímo na silnici. Nyní, jako majitel a provozovatel už ani nevím kolikátého auta vím, kam se lije pohonná hmota a veškerou údržbu nechávám na servisu. Co má auto pod kapotou a jak to funguje, to dnes řeším maximálně při obměně za nový typ.

Proč by tedy současný TV divák měl vědět, proč jeho televizor ukazuje obrázky a jak odstraňovat případné závady? Chápu, že je mu jedno, proč TV hraje, jaké používá normy, systémy kódování, způsoby vysílání, hlavně když jeho přístroj správně reaguje na těch pár používaných tlačítek, z několika desítek, na DO. Uspokojí ho, že si nakonec vybere pořad, na který se dá koukat a mnohdy ani neřeší, kterou stanici sleduje.

Proto jedinou osvětu, pro tu "většinu" obyčejných diváků, je možné zjednodušit na upozornění, že přijde doba, kdy si budou muset "opět" pořídit nový STB, televizor, případně další audiovizuální techniku, která bude schopna zvládnout novou TV "normu" a zda se jmenuje DVB-T2, HEVC, nebo ještě nějak jinak, není vůbec důležité. A, až mu stávající přístroje přestanou fungovat, jistě se zeptá proč a následně si dokáže vybrat pro něj přijatelné řešení. ;-)

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
28. 5. 2016 10:20 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Ano sypu si popel na hlavu, proč by měl být každý odborníkem nebo alespoň částečně ovládat jakoukoliv oblast lidské činnosti, to skutečně nelze. Každý taky skutečně nemá prioritu v čumění na televizi a sledování věcí kolem toho se točící. Sám znám rodiny, které jen čekají až jim definitivně odejde set top box nebo CRT televize a poté nechtějí kupovat nový přijímač, dokonce se těší jak zruší koncesionářský poplatek. Co se týká techniky obecně, která by měla sloužit, kolikrát je to k vzteku, jak je to zbytečně složité.

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
28. 5. 2016 13:50 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

ivovi: Samozřejmě, myslel jsem až budou termíny jasné ..... ! V tuto chvíli lze jedině informovat obecně že T1 za 5 let končí (to už se snad i ví) a že do té doby se bude postupně zavádět nové T2 s kodekem HEVC které převezme plné žezlo na současném pozemním tv vysílání.

Snad jsem se vyjádřil obecně přehledně a neuvedl jsem nikde jediné datum (které se opravdu zatím neví)

PS: na ČT jsem už zaregistroval informaci podobného ražení ....

Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
28. 5. 2016 15:00 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Není to poprvé, co Štěpáne používáš vlastní novotvar T1 (DVB-T1), který oficiálně neexistuje, uvádí se jen ve tvaru DVB-T! Tím chceš na veřejnosti pozvednout svojí "odbornost", nebo se zase pouze nechtěně shodit?

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
28. 5. 2016 16:41 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Proč .... je to běžné že se jednička oficiálně nepíše .... Tak jako tomu je např. i u počítačových operačních pamětí DDR (1).... taky se jedička nepsala později se to většinou píše ač je to taktéž neoficiální. U DVB-T je tomu podobně ;-) nevím čemu se divit. Později se to bude psát naprosto běžně až tu bude vysílat bůh ví co za "T", aby se z historického hlediska vědělo o čem je řeč.

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
28. 5. 2016 16:48 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Uvidíme, třeba se to vžije, třeba né ... vždyt' o nic nejde. Logiku to má, jinému to třeba logické vůbec nepřipadne, vždyt' jde o prd.

Kukykuk aura:10
28. 5. 2016 22:52 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Já jsem kdysi dávno ke zahraniční zkratce SFN (jedno kmitočtová=frek­venční síť) použil termín "opakovač" a rozpoutal se vůči mne od konzervativců tvrdý boj, že prej nic takového se na škole neučili a basta... Tak jsem jim psal, když se něco "opakuje", tedy je to na více místech stejné, tak je to co?... S odstupem času různě vidím, že mezi těmi chytřejšími se ten pojem dobře ujal... Jazyk Český jako jakýkoliv na světě se stále vyvíjí a něco se uchytí a zlidoví a jiný věci zas se zapomínají a třeba díky staronovým zákonům od tehdá ministra Pospíšila se vracíme k výrazům z 1 republiky a nerozumíme jim... Jsou i různé módni jako třeba tohle "ale" stále víc někteří zaměňují za "nicméně"... atd. výrazy...V začátcích pozemského digitálu jsem z legrace říkal STB mašině sekta box... neboť to bylo pokrytím signálu jen pro vyvolené... Samozřejmě, že u DVB se zatím píše a říká hlavně jen "-T" (má pracovní varianty C2, B2, A2) a díky nástupu další verze se přidává už na DVB-T2 (tá má dva rozdílné kodeky H.264 nebo H.265) tak jako se běžně nikde moc neuvádí základní MPEG-1 ale už rovnou MPEG-2 která je díky úspoře hodně rozšířená a z 3 udělali zkráceně zvukovou Mp3... následuje proto rovnou ještě úspornější MPEG-4 s H.264 a tak lze pokračovat dál protože číselných verzí MPEG (každá má své výhody i nevýhody) je ve vývoj dílnách hodně až se pak v současné době skloubily do jednoho výrazu v podobě HEVC tedy i H.265 který má možnost různého nastavení kvůli kterému se i opožďuje ostrý start DVB-T2 .... a nikdo tedy neví zda mu po zakoupení nového Teresciálního (vzdušného-pozemského) tuneru=přijímače budou fungovat všechny věci jak mají... zase bude nutná software= programátorská od výrobce patřičného modelu aktualizace… proto třeba i zmíněný auto plné elektroniky která vše ovládá vzájemným propojením pak jako kdysi ty mechanicky jednoduchý „jen s karburátorem“ už nikdo doma na „koleně“ neopraví a jde za odborníkem do servisu… Jsme zpět u toho, že normální lidé což je většina… fakt nemají v lásce ty počítačové menu s mraky možností různého nastavování (často tam není ani Čeština viz DAB/+ rádia) a ani tomu nerozumí… Potřebují jen vědět jak zapnout, čím přepnout předvolbu a vypnout… Víc je nezajímá… Stáváme se konzumními otroky stále složitějších strojů který i mají stále kratší generační vývojovou životnost… až v momentě kdy je výpadek zdroje napětí které je nutné pro provoz, tak chápeme zranitelnost a úplnou bezradnost dnešní civilizace...

Petr Pavel aura:71
28. 5. 2016 23:10 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Nic si z toho nedělej. Nevím, zda je to jen krajovou záležitostí okolí Ostravy, ale tamní "odborníci" zcela běžně používají výraz set top box pro pozemní příjimač a výraz satelit pro satelitní příjimač a vůbec jim nedochází, že stb je označení přístroje, který může být osazený tunerem pro dvb-t(2), dvb-s(2), dvb-c, kombinací...

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
29. 5. 2016 0:56 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Petr Pavel: nejen v Ostravě ... vžilo se to tak nějak celorepublikově.

Ano, výraz set-top-box se hlavně vžil až s příchodem DVB-T. Málokdo tušil že je to výrazivo pro onen přístroj, tuner at' je jakýkoliv. Pro jiný výraz by se dalo jistě použít i slovo DECODER. (dekodér)

Jan Novák aura:75
28. 5. 2016 23:28 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Zrovna používat pro SFN opakovač je logický nesmysl. Je to síť vysílačů vysílajících na stejné frekvenci ten samý signál časově a frekvenčně pečlivě zkoordinovaný, k žádnému opakování tam nedochází. Opakování by vzhledem k omezení rychlostí světla nefungovalo.
Stejně tak mp3 není něco mezi mpeg2 a mpeg4. Mp3 je mpeg1 audiolayer3, stejně tak jako mp2 je audiolayer2, což je to, co se používá pro zvuk v DVD a DVB-T.

Kukykuk aura:10
28. 5. 2016 23:59 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Nováku no vidíš a přesto se to slovo u některých odborníků už začlo běžně používat (má svojí logiku když je jedna věc vedle sebe stejná) tj. píší ve tabulkách hlavní vysílač, opakovač a dokrývač... Najdi si kde všade... Samozřejmě konzervativec jako ty, to budeš odsuzovat a posuzovat tvými nabiflovanými řádky rozlišení zobrazovačů a vysílací norem atd. věcí na to jsi specialista... Běžným lidem jsou různé odborné anglické zkratky fakt šumák...

Jan Novák aura:75
29. 5. 2016 0:04 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Hlavní vysílač a lokální opakovač smysl dává. Ale u velkých SFN mezi hlavními vysílači se o žádné opakování nejedná!

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
29. 5. 2016 0:06 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Opakovač či převaděč je každej dokrývač.

No, zrovna u nás opakovač opravdu na hotelu Monty máme .... :-)

1.) přijme signál z páteřního vysílače - 36.k
2.) na stejném kanále jej vypustí ven - 36.k

Pojem převaděč - znamená, příjme daný kanál, a na jiném jej vypustí ven. (dříve např. přijímal 66.k, ven vypouštěl 35.k)

Pojem opakovač - znamená příjme jeden kanál, na jiném jej vypouští ven. (příjme 35.k - vypustí ven dál 35.k)

Je to jen pokud vím, rozlišení pro zařízení na daném dokrývači.

Pojem sít' chápu jako celek když je vše zapnuté a vše funguje. (neřeší se zařízení, typ a druh vysílače)

Opakovač je fakticky každej městskej dokrývač .... (bez zdrojového vysílače sám ven daný mux nevypustí ani omylem)

Např. na zdrojovém vysílači je výluka .... logicky a automaticky dokrývač taktéž nevysílá daný mux na daném kanále)

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
29. 5. 2016 0:09 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

musím opravit: U opakovače jsem měl samozřejmě napsat ...

"na stejném jej vypusí ven".

ivovi . aura:78
ivovi Login: ivovi
29. 5. 2016 10:38 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

'ke zahraniční zkratce SFN (jedno kmitočtová=frek­venční síť) použil termín "opakovač" '

Naprosty nesmysl, zda se ze i Stepan Stranik o tom vi vice nez vy.

Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
29. 5. 2016 8:45 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Svévolně zavedený novotvar ale bohužel tentokrát nic nerozlišuje, naopak vytváří dojem, že se jedná o 2 různé věci. Kdo nezná Štěpána, může si myslet, že vedle sebe existují 2 systémy : DVB-T a DVB-T1! Ono se stačí zeptat strýčka Googla, co že to je ten DVB-T1?

Běžný uživatel má na svém přístroji, v jeho manuálu, uvedeno, že se jedná o DVB-T. Štěpán se vytasí s pojmem DVB-T1 a tím vytváří u neznalých dojem, že před budoucím DVB-T2 existuje i mezistupeň - DVB-T1. Proto podle mne T1 ničemu nepomáhá, jen vnáší ještě větší zmatek. Naštěstí se tato Štěpánova chyba neujala a na zdejší web moc neznalých nezabloudí, takže škoda je nulová a je možné na ní zapomenout.

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
29. 5. 2016 16:35 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

No faj, tak to budu dávat do závorky .... Tak jako se dělá i u těch RAMek, OK?

V MANUALu starého přijímače samozřejmě bude označení takové jaké je .... ničemu to nevadí. Tu jedničku si může každej v budoucnu k tomu automaticky domyslet. Nebo nemusí .... vždyt' jde o prdlačku. Zmatky to dělat nebude, stejně vše zůstane při starém. Jednička se nikde neuvádí ač jí to fakticky automticky zastupuje. Pokud by nebylo, tak by bylo T1 teprve ted' to budoucí vysílání ... není, je tam hned 2-ka. No proč asi ...

Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
29. 5. 2016 16:52 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Asi se sice shodneme na tom, že jde o "prdlačku", ale těch matoucích informací by mělo být v této oblasti všeobecně raději co nejméně. Nebo Štěpáne zpětně zavedeš i pojem DVB-S1 a DVB-C1? Byl by to stejný výmysl jako DVB-T1, jen ho tady nikdo zbytečně nepublikuje, dokonce ani Ty. Proto by bylo dobře, kdybys Štěpáne ustoupil a Tvůj komentovaný novotvar nadále nepoužíval. Děkuji, alespoň za sebe.... :-)

Petr Pavel aura:71
29. 5. 2016 16:55 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

Tolik povyku kvůli jediné jedničce. První světová válka také neměla první v názvu, nazývali ji Velkou válkou a nebo světovou válkou. Až s příchodem druhé světové války ji přiřadili do názvu číslovku první. :-)

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
29. 5. 2016 17:49 Nový

Re: Většině lidí je to "šumák"...

celé vlákno

:-D Taky nechápu proč toliko povyku pro nic. Každej kdo aspoň trošku logicky uvažuje, tak si to i logicky vysvětlí.

Nic se pro Vás Pamětníku nového nezavádí, bud'te v klidu, neřešte .... jen zbytečný starosti navíc ;-)

Petr Pavel aura:71
27. 5. 2016 12:56 Nový

Kvalita dotazníku

celé vlákno

Občas na vypln.to vyplním pár dotazníků, abych pomohl lidem s jejich "výzkumy". Celkem často mě zaráží, že autoři vlastně pořádně neví, co chtějí zjišťovat. Formulace dotazů je také častým kamenem úrazu. Pravidlo, že při škálování možných odpovědí by se nemělo používat lichých variant, aby odpadla středová možnost nevím a dotazující se musel částečně nebo zcela přiklonit k jedné misce vah, také mnohým nic neříká. O to mě více zarazil dotazník renomované firmy. O koláči prezentujícím výsledky pomlčím, protože odpovídá úrovni žáka 1. stupně ZŠ.
Hned první otázka...Máte představu, co znamená pojem digitální pozemní televizní vysílání, tzv. DVB-T? Pokud odpověděli negativně, tak pro ně dotazník končil a nebo přišlo vysvětlení, aby mohli dále pokračovat? V druhé otázce...přiz­působit...Proč se nezeptali,zda museli třeba obměnit příjimače (přístroje)? No a ...druhá vlna...je jen třešnička na dortu.

Jan Minarčík aura:72
spyko Login: spyko
27. 5. 2016 16:06 Nový

Re: Kvalita dotazníku

celé vlákno

Příčin proč je jak starší,tak i mladá generace technicky negramotná je mnoho,nejhorší je asi překotný růst a neustálá obměna,zásadní je negramotnost v matematice a fyzice-školsví,teprve poté přichází vysvětlování institucemi,ale komu?lidem co o technice neví nic a umí max.zmačknout knoflík?,další horor pro tyto lidi jsou-profíci v danem oboru-nestarejte se,zaplaťte a můžete zmáčknout knoflík/jednos­tranně mohu pochopit,každý si dnes hlídá svoje/,další je nezájem lidí,neb mají svých starostí dost-s tím není schopen udělat nikdo nic!

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+