Více

Déčko má ještě limity v původní tvorbě a vzdělávání, míní nová radní ČT Ivana Levá

Bývalá poslankyně za KSČM požaduje masivnější investice do dětského kanálu České televize. „Chybí mi v něm pořady pro školní vyučování,“ říká v rozhovoru pro DigiZone.cz.

Co vás vedlo ke kandidatuře do Rady České televize?

Vzhledem k tomu, že jsem před jedenácti lety dostala jako členka poslaneckého klubu KSČM za úkol věnovat se médiím, byla nanominována do stálé komise pro sdělovací prostředky a později do volebního výboru sněmovny, který má na starosti média, jsem se v této problematice pohybovala dlouhá léta. Každý rok jsem četla výroční zprávy Rady České televize, Rady Českého rozhlasu i velké Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Myslím si, že nás takových ve sněmovně nebylo mnoho. Jde o rozsáhlé materiály a četli je většinou ti, co dělali zpravodaje. Stanovisko k těmto zprávám jsem pro náš klub připravovala já. Během let jsem si tedy v poslaneckém klubu KSČM vybudovala určitou pozici, takže když se mělo rozhodovat o mediálních zákonech, plně mi důvěřovali a nechali mě rozhodovat, které pozměňovací návrhy podpoříme. Mediální problematice jsem se tedy věnovala celých jedenáct let, co jsem byla poslankyní a tyto znalosti bych nyní chtěla uplatnit v Radě ČT.

Do Rady vás navrhl Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství, fakticky vás ale prosazovala KSČM. Brala jste to jako výhodu, že o vás hlasovali i někteří vaši bývalí kolegové ze sněmovny?

Určitě to byla výhoda oproti lidem, kteří nikdy ve sněmovně nebyli, protože jsem dostala hlasy – alespoň se domnívám – napříč politickým spektrem, od lidí z prava i z leva, podle toho, s kým jsem pracovala ve výborech sněmovny. Nejen volebním, ale i školském, sociálním, apod. Někteří předsedové poslaneckých klubů tedy říkali poslancům, aby ti, co mě znají, mi dali hlas a ti, co mě neznají, ať se rozhodnou podle sebe. Hlasy mých bývalých kolegů z KSČM by samozřejmě nestačily, takže se domnívám, že podpora šla opravdu napříč celým politickým spektrem a tím pádem jsem se do Rady ČT dostala.

Kdo vlastně přišel s nápadem, že byste měla kandidovat do Rady ČT? Byla to strana, nebo šlo o váš osobní nápad?

Když jsem loni už nechtěla kandidovat do Poslanecké sněmovny a odcházela jsem do důchodu, byla mi položena otázka, zda bych někdy v budoucnosti byla ochotna se ještě nějak zapojit. Měla jsem strach, aby nešlo o nějakou dozorčí radu, kde bych se musela seznamovat s úplně novou problematikou. Proto jsem jasně prohlásila, že pokud někam, jedině do mediální rady. Na velkou RRTV jsem si netroufala, neboť nemám právnické ani technické vzdělání. Proto jsem navrhla, že pokud budou volná místa v malých mediálních radách, mohla bych kandidovat tam. No a protože jsem jezdila na odbornářské schůze pracovníků ve školství a tam jsem vždycky jednou za čtvrtletí dostala slovo, abych informovala o tom, co se děje ve sněmovně a také o tom, co se mění v mediální legislativě, obrátila jsem se na odbory, zda by mne nenavrhly do Rady ČT. Souhlasili, že mě doporučí, protože vědí, že médiím rozumím.

Zajišťovala jste si dopředu politickou podporu? Předpokládám, že u KSČM to nebyl problém, ale třeba u sociální demokracie? Podle počtu hlasů, které jste dostala, to vypadá na podporu těchto dvou stran…

Ne, nebyla jsem před volbou ani jednou ve sněmovně, neoslovila jsem žádného předsedu poslaneckého klubu. I když mi bylo vyčítáno, že bych se o to měla více zajímat a snažit se prosadit, říkala jsem si, že buď jsem ve sněmovně odvedla dost práce a ti, co mě znají, mi hlas dají, pokud jim to nezakáže jejich klub. Vzhledem k mé politické příslušnosti bych nebyla překvapená. Nešlo mi o život, takže jsem si řekla, že buď důvěru mám, anebo jsem si to neodpracovala a pak mě žádné běhání po poslancích nemůže zachránit.

Co říkáte na kritické hlasy, že by se z mediálních rad neměla stávat odkladiště bývalých politiků? Tuto myšlenku hodně prosazuje hnutí ANO Andreje Babiše…

Celý rozhovor si můžete přečíst v placené sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+