Více

Daniel Grunt: Placená videotéka bude ViaPlay, hledáme vhodný termín spuštění

Šéf nových médií Primy v rozhovoru pro DigiZone.cz o plánech s videoportály Prima Play, You.bo, podzimním projektu Prima Kvízy a startu placené videotéky ViaPlay.

Hlavní podzimní novinkou Primy na internetu jsou Prima Kvízy, které jste připravili ve spolupráci se společností Geewa. Proč právě kvízy a proč s touto společností?

Proč kvízy? Je zjevné, že se u nás rozjíždí chování, které označujeme jako second screen nebo už i třetí obrazovka. Už se o tom mnoho namluvilo i napsalo. My jako televize se na to můžeme dívat v zásadě ze dvou stran: buď jako na ohrožení, nebo jako na nějaký potenciální přínos. Aby fungovala možná souhra velkých a malých obrazovek, na té malé musí být něco, co lidé používají často a co používají sami, protože je to baví. Představy, že udělám second screen aplikaci, dám tam televizní program, a proto tam lidi budou chodit a já s nimi budu komunikovat skrze obě obrazovky, jsou úplně mimo. Protože když už lidé sedí u televize a náhodou mají v ruce notebook nebo mobil, často vyhledávají něco, co je zaujalo právě v televizi, nebo se dívají na Facebook, ale málokdy si zapnou přesně identickou věc, která jde v televizi.

Ze všech výzkumů – v zásadě jsme se dívali hodně do Ameriky a severní Evropy, kde se objevují trendy, co k nám dorazí za dva až tři roky – je zjevné, že kromě Facebooku je strašně silná oblast casual gamingu. Jednoduché krátké hry, které si lidi můžou hrát mezi sebou, sbírají body, je to hodně provázané přes sociální linku, tvoří se žebříčky a dostávají hodnosti, sbírají si badge, a to strašně funguje. Vyloupla se vlastně úplně nová vrstva gamerů, ženy ve věku 35 nebo 40+, což je nyní v social gamingu úplně největší segment. A zároveň jde o skupinu, která se velmi blíží televizi Prima jako takové. Proto jsme si řekli, že když vytvoříme jednoduchou návykovou hru, něco na způsob QuizUp nebo Trivia Crack, tedy jednoduché kvízy, minihry nebo testíky, musí to zafungovat, protože lidi nad tím tráví strašně moc času.

 Základním bodem je nabrat co nejvíc uživatelů, kteří si s tím budou hrát. Jinak nemůže fungovat interakce s televizní obrazovkou. Celá aplikace je stavěná tak, že dokáže velice natěsno spolupracovat s televizí. Typicky u soutěží typu Máme rádi Česko nebo Muži proti ženám se do ní dá velice snadno zasunout modul nebo kvízová hra, kde naši diváci mohou v reálném čase soutěžit proti účastníkům, televizním celebritám v jakémkoli našem pořadu. Vyzkouší si, že jsou třeba lepší, a mohou vyhrát nějaké ceny. To je určitý první předstupeň, protože ve finále, až se dostaneme dál a otestujeme si to, bych chtěl jít vyloženě onlinovým způsobem, aby výsledky těchto lidí a poměřování se s televizními účastníky mohlo běžet v reálném čase. Na televizní obrazovce půjdou grafy, zda vyhrávají muži nebo ženy, policajti nebo učitelé, nebo lidi za televizní obrazovkou. To je něco, kam rozhodně chceme jít, a věřím, že pokud se to rozjede, je velká šance klidně vytvořit úplně nový typ zábavní soutěžní hry, která bude vycházet z této aplikace. Že to bude postaveno z druhé strany. A další věc je, že nám to dává poměrně zajímavou komerční platformu.

Na to jsem se právě chtěl zeptat, jaký je u Prima Kvízů reklamní potenciál?

Je několik monetizačních modelů, nad kterými uvažujeme a které budeme současně rozjíždět. Upřímně nevíme, který se chytne víc. Za prvé, aplikace je freemium, tzn. každý si ji stáhne zadarmo. Ale, jak je dnes zvykem, za nějaké body, nějakou virtuální měnu si hráči můžou zlepšovat svoje fungování. Můžou třeba dostat o vteřinu nebo půl vteřiny více na otázku, můžou soutěžit proti speciálním hostům, s nimiž se ostatní nesetkají. Můžou si otevřít soutěže, kam se jiní lidé třeba nedostanou, a mají šanci být výš v žebříčcích. A to je jen jedna část. U Angry Birds, kteří se rozjeli výrazně nad očekávání, je vidět, jak se provozovateli vyplatilo hru, která byla původně za peníze, otevřít a nabízet zadarmo. Prostě mu došlo, že daleko více peněz dostane uvnitř v té hře, protože jak se do ní lidé ponoří, a tyto hry jsou hodně návykové, jsou ochotni zaplatit daleko více peněz, než byla původní cena za tuto aplikaci.

Druhým zdrojem je klasická inzerce, která se tam objeví: mobilní reklama a videoreklama velice dobře funguje a věříme tomu, že v rámci virtuální ekonomiky, kdy lidé sbírají kredity, uvítají možnost, že místo aby je museli zakoupit za reálné peníze, raději vědomě odsledují nějaké videoreklamy. Což je úplně ideální pro zadavatele, protože člověk se na jeho reklamu podívá cíleně, odkouká ji a sám si ji zapne, je to reklama vyžádaná ze strany uživatele. Další věc jsou sponzoringy nebo vyloženě hry nebo minihry na zakázku. Vyzkoušeli jsme to formou malé soutěže na naší tiskové konferenci k podzimnímu schématu Primy. Dokážeme dělat minihry nebo kvízové oblasti pro konkrétní inzertní partnery. Vezmeme si téma, zpracujeme ho, aby lidi bavilo, a necháme ho klienta obrandovat. Dá se to klidně napojit na klasickou televizní kampaň nebo přes Facebook apod.

Díky těmto možnostem tedy budeme vytvářet určité balíčky, kde dokážeme člověka podchytit napříč naším onlinovým portfoliem, zasáhnout i přes náš Facebook, přes televizní obrazovku a ve finále i v rámci telefonu u her. Co jsem si to zatím zkoušel a díval se na lidi kolem sebe, hrozně je to baví a tráví nad tím poměrně hodně času. Takže vlastně v prostředí a v situaci, kdy se cítí dobře, dostanou nějaké sdělení, které není křečovité. Proto tomu docela věřím a dokonce už máme nějaké první poptávky, takže tento typ reklam budeme nasazovat už na podzim.

Jakou roli má v projektu Prima Kvízů společnost Geewa?

Geewa je zde náš exkluzivní partner. Zvolil jsem Geewu, protože to jsou strašně šikovní kluci. Na trhu casual her a gamingu se pohybují dlouhá léta. Vytvořili například slovní fotbal, který ještě neustále žije a Seznam.cz ho má na své stránce Hry. Stále ještě generuje hezká čísla. Geewa také provozuje jednu z celosvětově nejúspěšnějších her na Facebooku, jejich kulečník je opravdu hodně vyhledávaný. Dostali se tedy hodně daleko, že vědí, jak aktivizovat uživatele a držet je ve hře, aby je to neustále bavilo. Před rokem jsem se čistě náhodou potkal s Milošem Endrlem (zakladatel a šéf společnosti Geewa, pozn. red.) na obědě a začal mu vyprávět, co potřebuji a co hledám, a on mi řekl, že nad stejnou věcí také přemýšlí a že má předpřipravenou platformu. Takže jsme se dohodli, že to uděláme společně pro Českou republiku jako takový vzor, podle kterého by se dalo expandovat do zahraničí.

O zisk z reklamy se budete dělit s Geewou?

Ano, přesně tak, dělíme se o zisk z reklamy i o příjmy od koncových uživatelů.

V červnu jste oznámili vstup do společnosti trendy media, která provozuje videoportál You.bo. Už na přelomu roku jste ale oznámili firmě NatočVideo.cz, kterou You.bo nahradilo v projektu vašich Diváckých zpráv, že jim po květnovém vypršení smlouvy neprodloužíte kontrakt. Jak dlouho jste tedy vyjednávali o vstupu do You.bo?

V pokračování rozhovoru v prémiové sekci DigiZone.cz se dozvíte:

  • Jaký podíl má Prima v provozovateli videoportálu You.bo a zda ho plánuje navyšovat
  • Zda se You.bo chystá konkurovat internetovým televizím Stream.cz a Playtvak.cz
  • Jak a zda se You.bo propojí s videotékou Prima Play
  • Co se stane s prémiovou částí Primy Play po ukončení vysílání Ligy mistrů
  • Co nabídne Prima ve vlastních aplikacích HbbTV
  • Jak se daří společnému prodeji klasické televizní reklamy a videoreklamy na internetu

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+