Hlavní navigace

Názory k článku Dana Bérová: Novela znamená závazná pravidla pro digitalizaci

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 4. 2006 6:59

    Radek Donát (neregistrovaný)
    A co takhle jasna pravidla pro vyber kompresniho standardu? Samozrejme narazim na nejasnosti zda potrhly Cesky telecom opravdu pouzije jeste v prechodne siti nekompatibilni MPEG-4 AVC. Tato hrozba je totiz podle meho nazoru v soucasne dobe tou nejvetsi brzdou digitalizace. Bez teto jistoty jsou veskera ostatni pravidla uplne na nic a verejnost pro ochotu k digitalizaci ve vetsi mire nikdy neziskame. O stanoveni kompresniho standardu, ktery de facto urcuje zda si budu moci vybrat jeden ze stovky pristroju na volnem trhu za 1-2 tisice (v pripade MPEG-2) nebo budu muset pockat na nejaky za (doufejme) 6-7 tisic, pripadne na jeden levnejsi model od Ceskeho telecomu (DVB-T prijimac pro MPEG-4 AVC dosud neexistuje, ale pry hodla jeden sam dodavat Cesky telecom, proste volny trh asi tak jak ho zname za 40 let pred listopadem 1989...), vsak pokud vim, jak novela, tak veskere koncepce MICR, CTU, RRTV a dalsich bohuzel mlci. Kez by se pani ministryne chtela zmyslet nad tim zda by nebylo lepsi prijmout takovy dokument (treba ve forme vyhlasky MICR) nez davat stovky milionu na nasilnou popularizaci vysilani s velmi nejistou perspektivou a dat tak verejnosti jasny signal, ze nemuseji mit obavy, ze dnes zakoupeny set-top-box nebudou muset za 2 roky zase vyhodit.

    Analogie s mobilnim telefonem, ktery si udajne kazdy kupuje rok co rok, podle meho nazoru neni pouzitelna. Jednak se jedna o zcela jinou cilovou skupinu nez tu ktera si jednou rocne kupuje mobily (kolik duchodcu si koupi novy mobil, casteji dostane ten stary od vnuka, znate to, ze?) a za druhe je rozdilna prave ta mobilita (krome nutnosti znovuzapojeni, stolni pristroje jsou nedilnou soucasti interieru i vizualne a kazda zmena v tomto smyslu byva pro konzervativni ceskou vetsinu neprijemnym zasahem do domaciho prostredi), jinymi slovy koupit si novy mobil z psychologickeho hlediska vubec neni totez co koupit si treba nove video (nebo set-top-box). Navic je treba pripomenout fakt, ze zatimco novy mobil si koupit muzete (chcete), zatimco novy prijimac si v pripade zmeny pouzite komprese koupit musite. Je zrejme, ze kecalove z Ceskeho telecomu na podobne srandicky penize maji a podobne argumenty jim pripadaji legracni, ale uspesny prubeh digitalizace (tj. co nejrychlejsi odpojeni analogu) bude zaviset ve finale hlavne na tech duchodcich.

    Zdravi Radek Donat DVBTshop.net
  • 26. 4. 2006 11:33

    BOM (neregistrovaný)
    Nu, mame pred sebou nikoli jasna, ale spise mlhava a navic bohuzel velmi, velmi spatna pravidla...

    V kostce:

    - kompresni standard MPEG2 mel byt uzakonen pro pozemske FTA vysilani TV ve standardnim rozliseni (SDTV) bez casoveho omezeni. Pokud chce nekdo vysilat HDTV a/nebo placenou TV, at si pouzije co chce a sve zakazniky vybavi prislusnym zarizenim.

    - to, ze se do zakona v senatu opet vratil naprosty nesmysl, ze Prima musi i v DVB sdilet svuj timeslot se vsemi soucasnymi lokalnimi providery je naprosty, ale totalni paskvil, ktery stavi na hlavu celou budoucnost celoplosneho DVB vysilani

    - jestlize si slovutni poslanci mysli, ze je mozno z regulace programoveho obsahu vyjmout programove vysilani poskytovane na platforme IP, je to jejich nazor. Nicmene vsichni bychom si meli uvedomit, ze vysledkem tohoto nezodpovedneho blabolu bude nejen dalsi zabrzdeni DVB, ale navic rada prohranych arbitraznich rizeni se spolecnostmi typu Warner Brothers (atd) ze Ceska republika neochranila jejich investice do intelektualniho vlastnictvi tykajici se autorskych prav. Pritom stacilo tak malo - treba doplnit vetu, ze toto ustanoveni (totiz ze se regulace nevztahuje na programove vysilani prostrednictvim internetu) neplati tehdy, pokud je kvalita obrazu a zvuku poskytovana na teto prenosove platforme srovnatelna s kvalitou bezneho TV vysilani.

    Naprosto nechapu, jak muze ministryne informatiky prohlasit, ze je s timto novym zakonem spokojena! Mela by okamzite rezignovat! Absolutne totiz nesplnila to, co se od ni ocekavalo.

    Verim, ze se na strane tech poslancu, kteri pro takovy paskvil odmitli hlasovat dostatecna podpora k tomu, aby byl podan podnet na ustavni soud (minimalne z duvodu nesplneni mezinarodnich zavazku Ceske republiky, tykajicich se tretiho bodu) a tento zakon byl prohlasen za neustavni.
  • 26. 4. 2006 14:28

    hombre (neregistrovaný)
    Format MPEG4 bych ted vubec neresil, pro nekolik pristich let je zaklad v MPEG2. Myslim, ze provozovatel Muxu C by musel pozadat o povoleni CTU a to jen v pripade, ze se domluvi na tomto standardu s televizemi.Je otazkou jestli povoleni dostane.
    Co budou chtit televize, coby vysilatele v muxu CTc?
    Aby se co nejrychleji etablovali na trhu, aby meli co nejvice divaku=vice reklamy(=vice zdroju pro provoz).S kterym formatem maji zarucene, ze se dostanou bez potizi k divakum? S Mpeg2, ktery je dostupny na trhu v podobe prijimacu pro koncove uzivatele, nebo Mpeg4, ktery nema na trhu zatim podporu? Vysilatele ve standardu MPEG4 by meli problemy s navratnosti investice = posunula by se o nekolik let. Proc?
    Vysilace se budou zpoustet postupne.V nekterych regionech budou jiz dostupne "konkurencni" muxy s formatem MPEG2. Co udela divak? Vecsina si jiste nekoupi jeden STB pro Mpeg2 a druhy pro Mpeg4. Bude kvuli par programum uvazovat o zakoupeni hybridu Mpeg4/Mpeg2, ktery bude stat nekolikanasobne vic nez klasicky Mpeg2 STB? Kolik jich bude na trhu napr. do roka, kdy budou muset televize zacit vysilat? Kolik jich bude mit ceskou lokalizaci (dulezity faktor pro nakup STB)? Vzpomenme si na prvni STB pro Mpeg2, ktere se u nas na trhu objevili-cena, SW podpora od vyrobce a ceska lokalizace? To same mozno ocekavat i v pripade STB pro Mpeg4. Domnivam se, ze prumerny divak se rozhodne pro digitalni prijem televizi, ktere jsou dostupne v analogu a vi co muze od nich ocekavat (zadna z celoplosnych analog. televizi neuvazuje zatim s prechodem na Mpeg4), k tomu dostane zdarma dalsi nabidku TV, ktere budou vysilat v Mpeg2 - to je ten bonus pro ktery si lidi zacnou kupovat STB (zvyseni nabidky a tech.kvality).Domnivam se, ze vysilatelu v standardu Mpeg2 bude vic nez vysilatelu v Mpeg4.Pro divaka bude rozhodujici nabidka a cena. Radsi ozeli par programu v Mpeg4 a vsadi na levnou jistotu a sirsi program. nabidku v Mpeg2.
    Horsi to bude pro obyvatele severnich Cech a Moravy, kteri budou chtit prijimat take vysilani z Polska. Posledni informace z Polska rika o prevaze Mpeg4. To je ale jiz na jinou diskuzi.
  • 26. 4. 2006 18:08

    autor (neregistrovaný)
    MPEG4 je zatím na mnoho let utopie a zbytečná věc, jak píše tento autor. MPEG2 úplně stačí, copak myslíte, ře naše země udrží 20 - 30 stanic? Vždyť je to nesmysl, už dnes nemají co vysílat.
  • 27. 4. 2006 21:03

    hombre (neregistrovaný)
    Vazeny pane Donat,

    informaci z CTU, kterou jste napsal resi vse kolem MPEG4. Pro volne sirene programy MPEG2, to plati i pro mux C. Prani CTc je jedna vec a to co mu umozni regulator a vysilatele je vec druha. Domnivam se, ze zde taha CTc za kratsi konec. V budoucnu ale neni vylouceno, ze CTc se bude uchazet o provozovani dalsiho multiplexu, kde vidim jako realne pouziti MPEG4.

    P.S.:Jako prodejce bych bedlive sledoval situaci kolem MPEG4 prijimacu hlavne v Polsku, v budoucnu se to bude hodit.
  • 26. 4. 2006 18:34

    Radek Donát (neregistrovaný)
    Ano, jiste, MPEG-4 bych take neresil, problem je ze Cesky telecom vyhlasil verejne a opakovane, ze zacne od zacatku roku 2007 vysilat v MPEG-4. Jsou to samozrejme jen velkohube tlachy, ale neexistuje proti nim prakticky zadna obrana, protoze jednoznacna a zavazna pravidla v tomto smeru dosud opravdu nebyla stanovena a nelze nijak zarucit, ze CTc opravdu nezacne.
    Doufam, ze neprozradim zadne tajemstvi kdyz reknu, ze po napsani meho uvodniho prispevku mi volal pan Pavel Dvorak, predseda rady CTU s informaci, ze CTU na souboru technickych standardu, ktere budou zavazne pro vsechny provozovatele vysilani, jiz delsi dobu pracuje a sdelil mimo jine, ze pro volne sirene programy ve standardnim rozliseni (SDTV) bude i v dlouhodobem horizontu jedinym standardem pro Ceskou republiku kompresni metoda MPEG-2. Tento velmi ocekavany, potrebny a nutny dokument, ktery by mel utlumit riskantni hratky CTc a zejmena uklidnit laickou verejnost, by mel spatrit svetlo sveta v cervenci tohoto roku. Myslim, ze to jsou dobre (a hlavne po dlouhe dobe jasne) zpravy.

    Zdravi Radek Donat, DVBTshop.net
  • 27. 4. 2006 23:25

    Radek Donát (neregistrovaný)
    Ano, neni to samozrejme vylouceno, ale pro SDTV je pouziti MPEG-4 zcela zbytecne (50 celoplosnych nekodovanych stanic se v CR tak jako tak neuzivi), HDTV hned tak nebude a pokud se na ni precejen hornich 10 tisic majitelu obrich plazmovych panelu horko tezko slozi, urcite nepujde o volne dostupny ale placeny kanal. Prave volne dostupne programy spolu s cenove dostupnymi set-top-boxy maji byt hlavnim motorem digitalizace a sebedotovanejsi statni informacni kampan vyznam teto kombinace neni schopna predcit.

    Na Polsko jsem zvedav a uprimne receno jim situaci Martanu na Zemi vubec nezavidim. Ceka je pravdepodobne pocatecni faze monopolniho dovozu jednoho modelu, po kterem zatouzil i Cesky telecom (doufejme, ze marne). Bude-li na volnem trhu DVB-T prijimac s podporou MPEG-4 AVC za rozumnou cenu (a drive ci pozdeji jiste bude), nabidneme jej urcite take. Ze o nej bude zejmena diky medialnim hrozbam CTc mezi vyplasenou verejnosti zajem neni pochyb. Ze jej radu let nevyuziji je vec jina, ale to neznamena ze bychom nemohli zakaznikum vyhovet ;-).

    Zdravi Radek Donat, DVBTshop.net
  • 28. 4. 2006 0:37

    hombre (neregistrovaný)
    Ja bych MPEG4 Polakum nezazlival ani nezavidel. Chteji preskocit jeden meziclanek (Mpeg2). Polsko je velka zeme, neporovnatelna s CR, a muze si to dovolit. Nevim kolik siti se planuje, ale 50 TV se tam urcite uzivi, nemluve o zajmu podnikat v teto sfere i ze zahranici. Polsko je v tomto ohledu perspektivni trh. Taky jsem zvedav na prijimace a hlavne ceny. S tim souvisi i strategie jakou chteji nakup ne zrovna levnych prijimacu podporit, na tom bude zaviset dalsi rozvoj DVBT. Je zajimave, jak se v digitalizaci positivne angazuje verejnopravni TVP, ta nebude mit problem s vyuzitim jednoho muxe (6-7 TV programu). V Mpeg2 by ji jeden mux urcite nestacil. Pro nas to bude jen positivni, budeme moct sledovat to, cemu se v budoucnu nevyhneme ale budeme se moct vyvarovat moznych chyb a omylu, ty obvykle stoji penize (ktere casto plati dan. poplatnik).
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).