Více

ČTÚ podporuje návrh digitální novely, ačkoli nejdřív napsal opak

Květnová monitorovací zpráva Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) si vyžádala dovysvětlení o tom, jak to ČTÚ s digitální novelou vlastně myslí. V monitorovací zprávě vydané minulý čtvrtek [PDF, 364 kB] ČTÚ prohlásil, že navrhovaná novela některé důležité body neřeší, proto by pro svoji funkčnost potřebovala doplnit. Jakmile na tuto kritiku poukázala média – včetně DigiZone.cz, regulátor frekvenčního spektra svůj postoj přehodnotil a do tiskové zprávy ke zprávě monitorovací přidal v pátek 8. května nový odstavec.

Na změnu stanoviska ČTÚ média neupozornil, ačkoli je to obrat doslova o 180 stupňů. K části o digitalizaci televizního vysílání je nutno zdůraznit, že ČTÚ plně podporuje návrh MI ČR na odblokování procesu digitalizace a navržený postup vnímá jako prvý, klíčový a rozhodující krok. ČTÚ také již vyjádřilo v pracovním stanovisku pro zpracovatele návrhu novely, které připomínky provozovatelů televizního vysílání k návrhu považuje z hlediska kompetencí úřadu a efektivity procesu přechodu za realistické, např. zajištění pokrytí obyvatel televizním signálem, píše ČTÚ ve svojí rozšířené tiskové zprávě.

Národní koordinátor Zdeněk Duspiva pro DigiZone.cz odhadl, že podobné přehodnocení postoje k digitální novele čeká i generálního ředitele České televize Jiřího Janečka. Ten v rozhovoru, který dnes přinesl deník Právo, sice s návrhem legislativních změn souvisejících s digitalizací principielně souhlasil, zároveň na něm ale našel kritické nedostatky zejména v otázce správy výnosů z reklamy na ČT a v podmínkách pro vznik veřejnoprávního multiplexu. Podle Duspivy jsou ale přitom tyto výtky do aktuální podoby digitální novely už zapracované a Janečka omlouvá v kritice jen fakt, že rozhovor poskytl už minulý čtvrtek a bez znalosti poslední verze návrhu.

Veškeré dění kolem digitální novely je nutné brát v současnosti s rezervou, a to včetně jejích případných odsudků i pochval. Do doby, než text projde Legislativní radou vlády, totiž veřejnost aktuální znění návrhu pravděpodobně znát nebude. Netransparentní prostředí nahrává kromě dohadů také aktivitám lobbyistických skupin, které se snaží digitalizaci v České republice dál pozdržet. Podle zatím nepotvrzených informací je jejich partnerem v jednání ministr a předseda Legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

7 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 12. 6. 2007 10:56

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+