Více

ČT 1 HD na satelitu od 1. září, ale jen na pozici 23,5 stupně východně

Česká televize zahájí 1. září experimentální satelitní vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Výhradně na pozici 23,5 stupně východně bude k dispozici program ČT 1 HD, z převážně většiny upkonvertovaný ze standardně rozlišené Jedničky (stejně, jako to nyní dělá ČT 1 v zemském digitálním multiplexu 4 v Praze, Brně, Ostravě a Plzni). Serveru DigiZone.cz to řekl technický ředitel ČT Rudolf Pop.

Soutěž na distribuci signálu ČT 1 HD vyhrála společnost T-Systems. Datový tok programu dosáhne podle Popa hodnoty 12 Mbit/s, uplinkovaný bude z německého Usingenu. Na uplink půjde signál optickou trasou, doplnil šéf techniky ČT. Základem experimentu bude současný program Jedničky, a souběžně bude ČT pracovat na projektu samostatného HD programu složeného z pořadů všech čtyř současných kanálů ČT.

MIF17

Od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání už máme toto vysílání posvěcené, řekl Pop. ČT 1 HD by měli naladit všichni diváci základních bezplatných nabídek satelitních služeb Skylink a CS Link, v praxi tedy naprosto všichni držitelé karet těchto dvou satelitních služeb. O vysílání pro další dvě satelitní platformy, UPC Direct a Digi TV, se podle Popa neuvažuje. Nechceme jít do placených nabídek, vysvětlil technický ředitel ČT.

Diváci satelitního programu ČT 1 HD se podle Popa do konce letošního roku ještě nedočkají žádného sportovního přenosu ve vysokém rozlišení. Postupně se ale bude zvyšovat podíl pořadů v nativním, tedy „pravém“ HD. Jednou z prvních vlaštovek bude například seriál Vyprávěj, jehož vysílání v HD kvalitě už ČT propaguje přímo na své obrazovce.

25 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 28. 7. 2009 19:55

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+