Více

Co všechno si nárokují operátoři celoplošných multiplexů DVB-T při přechodu na DVB-T2?

Kolik peněz budou stát kompenzace operátorům dnešních terestrických vysílacích sítí za jejich předčasné vypnutí a kde na ně stát vezme?

Pouhé týdny nás dělí od startu přechodových sítí DVB-T2, multiplexů zemské digitální televize nové generace. Pokud by se postupovalo podle hrubého harmonogramu obsaženého ve vládní Strategii rozvoje terestrického televizního vysílání v České republice, v největších aglomeracích by už sítě DVB-T2 druhým měsícem vysílaly. Ve skutečnosti se jejich start posunul až na začátek nového roku 2017. Ovšem ani lednový termín nemusí být konečný, České Radiokomunikace coby budoucí provozovatel přechodové sítě 2 už avizovaly, že řádné vysílání v tomto standardu zahájí patrně až v únoru. Důvod? Nejasnosti okolo financování tohoto přechodného vysílání.

Přijdou o kmitočty, ale získají mnohem více

Přechodové sítě DVB-T2 budou tři a získají je všichni tři velcí hráči, kteří v současné době provozují celoplošné multiplexy DVB-T: tedy Česká televize, České Radiokomunikace a společnost Digital Broadcasting. V podstatě jde o kompenzaci za končící multiplexy DVB-T, jejichž vysílání by mělo být podle výše zmiňované vládní Strategie ukončeno nejpozději k 1. únoru 2021 (Evropská komise dokonce žádá, aby se tak stalo již k 30. červnu 2020, jednotlivé členské země Evropské unie ale budou moci žádat až o dvouletý odklad). Ukončení to bude předčasné, před koncem platnosti jejich kmitočtů, protože nynější multiplexy 1 až 4 je získaly od Českého telekomunikačního úřadu do let 2021 až 2024.

Za to, že svoje frekvence opustí dříve, než by museli, získají operátoři celoplošných multiplexů DVB-T nejen možnost provozovat přechodové sítě DVB-T2, ke kterým budou vydána individuální oprávnění pro využívání kmitočtů, ale získají také finální sítě DVB-T2 s garancí platnosti kmitočtů do roku 2030. Zatímco přechodové sítě DVB-T2 budou tři, finálních multiplexů má být pět až šest v závislosti na výsledcích mezinárodní koordinace kmitočtů. Dva až tři mají získat České Radiokomunikace, jeden až dva Česká televize a jeden až dva společnost Digital Broadcasting. Přesné počty ještě nejsou jasné – závisí např. na rozhodnutí zákonodárců, zda umožní ČT provozovat dva veřejnoprávní multiplexy.

 

Foto: archiv DigiZone.cz

Souběžné vysílání DVB-T a DVB-T2 se plánuje i z vysílače Černá hora v Krkonoších. Modernější standard bude po dobu souběhu platit stát.

Operátoři regionálních sítí DVB-T mají smůlu

Pokračování článku čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+