Více

Chystáte se kupovat Smart TV pod stromeček? Přehled chytrých televizorů do 20 000 Kč

Před koncem roku vám přineseme pár přehledů, které by vám mohly pomoci s výběrem televizoru. Tady je první z nich. „Smart TV“ nikdy nebyly dostupnější!

Do přehledu jsme zařadili jednak modely, které jsme pro vás testovali, jednak ty, které nebyly k dispozici nebo se je nepodařilo sehnat. Základem jsou chytré televizory kolem patnácti tisíc korun a také druhá skupina, kolem šesti, sedmi tisíc korun. O ně bude nejspíše největší zájem. Doporučuji však nevynechat kategorii těsně pod „dvacet“. Jsou tam zlevněné a také hodně, ale hodně zajímavé kousky!

Přehled značek, kterým se věnujeme, vidíte v připojených tabulkách. Ty si raději stáhněte, protože jsou obsáhlejší, než je zvykem.

A o jakých značkách se zmiňujeme? Především o těch, se kterými se podařilo navázat spolupráci. V každém případě jsme k masovým značkám, od kterých jsme letos dostali zápůjčky, přiřadili i menší výrobce, jako jsou Gogen a Hyundai, které jste taktéž občas mohli najít v testu.

Opomíjíme typicky společnost Sony, kde spolupráce vázne už dlouho, a také Changhong. S ním fungovala od jeho založení spolupráce výborně, dokonce byla domluvena i reportáž ve výrobě v Nymburku, ale po uvedení Ultra HD a mnoha měsíčních snahách získat televizor na test přišel konec. I to je škoda, protože přístroje, které jsem zkoušel, nebyly – vzhledem k cenám – špatné.

Ovládání televizoru přes mobil či tablet? Nebo hlasově? Proč ne! Ještě před rokem to byla vlastnost pouze drahých televizorů. Dnes to zvládá i levný Gogen či Hyundai! Navíc si už umí i vysílání „odnést sebou“.

Autor: Bohumil Herwig

Ovládání televizoru přes mobil či tablet? Nebo hlasově? Proč ne! Ještě před rokem to byla vlastnost pouze drahých televizorů. Dnes to zvládá i levný Gogen či Hyundai! Navíc si už umí i vysílání „odnést sebou“.

Co chytrý televizor umí a co neumí

Mluvit o tom, co je to chytrý televizor neboli Smart TV, nemá nejspíše na těchto stránkách smysl. Než se ale podíváme na to, co pro nás – obecně vzato – výrobci přichystali pro stávající sezónu, shrňme si alespoň ve stručnosti, co takovýto televizor charakterizuje.

Jde především o možnost připojení na internet, ať bezdrátové, které má už většina přístrojů zabudované, nebo drátové (ethernet), které mají bez výjimky všichni. Každý z nich pak má také méně nebo více widgetů, tedy speciálních miniaplikací pro spolupráci s konkrétními servery (jedna miniaplikace rovná se jeden server) a zpravidla už také webový prohlížeč s otevřeným přístupem na libovolné stránky. Vyspělejší modely pak nabízejí speciální funkce jako zabudované kamery s mikrofonem pro telefonování přes Skype, certifikované Wi-Fi či Wi-Fi Miracast pro spolupráci s moderními mobily a tablety, nejrůznější sportovní a herní aplikace či třeba zámky obrazovky, resp. rozlišování toho, kdo před ní sedí pomocí funkce rozpoznání obličeje. Jakmile mají jasno, dokáží zobrazit například upravenou nabídku kanálů či seznam oblíbených pořadů podle vašich preferencí. Tohle se ale netýká (prakticky) přístrojů do 20 000 Kč, kterými se momentálně věnujeme.

Pochopitelně se také připravte na to, že widgetová podpora se liší podle značky a někdy i dokonce v rámci značky. Na to si snad už zákazníci zvykli. Změny jsou v tomto ohledu očekávány zvláště s masivní podporou HbbTV, které jsme právě svědky, a pak zejména s nástupem speciální verze operačního systému Android pro televizory (Android TV či jak se bude jmenovat). Ten rozšíří, či by spíše měl rozšířit, aplikační podporu velmi výrazně, a to i v rámci českých luhů a hájů. Některé aplikace, které znáte z mobilů a tabletů, budou k dispozici i na vašem televizoru.

Na první přístroj od TP Vision (Philips) už čekáme a snad se i v listopadu dočkáme…

A co pořád „Smart TV“ neumí, resp. s čím jsou problémy? V případě že využijete webového prohlížeče budete mít potíže s ovládáním kurzoru jako takovým. S výjimkou drahých televizorů a někdy vysloveně povedených pohybových ovladačů. Jako je ten od LG, o kterém píšeme zde.

Na něco takového jsem ale narazil opravdu málokdy a zdůrazňuji, že záleží i na sladění s konkrétním přístrojem.

stul

Druhou věcí, kterou chytré televizory nezvládají, tedy v drtivé většině případů, je podpora technologie Adobe Flash. Že jde o technologii naprosto špatnou, o tom jsem se několikrát zmínil. Vybírat si podle ní chytrý televizor je tak naprostý omyl. I když jsem za poslední roky narazil na několik přístrojů, které podporu zvládaly a „flashová“ videa se na nich opravdu dala pouštět, bylo to vždy jen dočasné. S další aktualizací Adobe Flash podpora zmizela.

Hyundai USBWIFI1 je USB Wi-Fi adaptér pro chytré televizory Hyundai a Gogen, které jsou tzv. Wi-Fi Ready. Přijde na pouhých 490 Kč.

Autor: Hyundai

Hyundai USBWIFI1 je USB Wi-Fi adaptér pro chytré televizory Hyundai a Gogen, které jsou tzv. Wi-Fi Ready. Přijde na pouhých 490 Kč.

Co charakterizuje chytrý televizor 2014/15

Celý článek včetně srovnávacích tabulek čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+