Více

Český rozhlas bude muset omezit počet stanic, napřesrok by je neuživil

Současných 21 stanic Českého rozhlasu „přežije“ bez problémů do konce příštího roku, v roce 2012 by ale rozhlas na jejich provoz už neměl dostatek peněz. V rozhovoru pro server DigiZone.cz to řekla ředitelka zpravodajských stanic ČRo Hana Hikelová, která odpovídá za vysílání ČRo 1 – Radiožurnálu a zpravodajského Rádia Česko. Do dvou let by podle ní rozhlas měl počet provozovaných stanic omezit.

ROZHOVOR: Číslovky v názvech Českého rozhlasu by měly zmizet, míní ředitelka Radiožurnálu

Zvýšení koncesionářského poplatku nepřipadá v úvahu. A když se podíváte na křivku vývoje financí Českého rozhlasu, příští rok se ještě dá provozovat s tímto počtem stanic, ale už od roku 2012 na ně nebudeme mít peníze. Čistě z provozních důvodů, vysvětlila Hikelová. Vedle celoplošných stanic ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava a ČRo 6 rozhlas provozuje ještě speciální a digitální stanice ČRo Rádio Wave, ČRo Rádio Česko, ČRo Leonardo, ČRo D-dur, ČRo 7 – Radio Praha s vysíláním do zahraničí a 12 regionálních studií.

K TÉMATU: Český rozhlas uvažuje o úplném zrušení stanice Praha, s digitalizací poč­ká

Rozhlas dlouhodobě plánuje, že analyticko-publicistickou stanici ČRo 6 sloučí se zpravodajským Rádiem Česko a vytvoří z nich novou analytickou zpravodajsko-publicistickou stanici. Otázka pak je, co s dalšími programy. Jestli například ČRo Leonardo má dále vysílat jako samostatný program, říká Hikelová. Další možností je sloučení některých regionálních studií tak, že by v jednom kraji vysílalo mateřské studio a v druhém fungovala krajská redakce, která by zajišťovala několikahodinové denní odpojované vysílání pro daný kraj.

ČTĚTE TAKÉ: Český rozhlas upustil od značky ČRo 5 pro regionální studia

Takovým způsobem funguje regionální vysílání ČRo ve Zlíně, Liberci a Karlových Varech. Chceme-li najít nějaký model, jak regionální vysílání sjednotit, abychom našli efektivní cestu, jak ho udržet v mezích, které jsou možné, musíme uvažovat i o této cestě, míní Hikelová. Ne u všech studií by ale slučování připadalo v úvahu. Například u Hradce Králové a Pardubic je Hikelová nepřímo odmítá.

MIF17

ROZHOVOR: Hudba je náš katastrofální problém, připouští ředitel Českého rozhlasu

Se znalostí věci, že mezi Hradcem Králové a Pardubicemi je určitě větší míra kontroverze, než mezi Zlínem a Brnem, by to asi nebylo ideální řešení. Byť jsou tato dvě města blízko u sebe, nejsem si jistá, že by to vzbudilo pozitivní reakce, kdybychom poté, co pardubické studio vysílá samostatně, najeli s vysíláním z Hradce Králové. Chce to všechno zvážit, uvedla ředitelka zpravodajských stanic ČRo, která je jedním ze šesti kandidátů na řádného generálního ředitele ČRo.

18 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 26. 8. 2010 16:33

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+