Více

Česká televize uvažuje o titulkování pořadů na internetu

Bohatý archiv pořadů, které veřejnoprávní televize poskytuje bezplatně na internetu, se možná dočká neviditelné, ale přesto důležité novinky. Česká televize (ČT) by chtěla vyjít vstříc divákům se sluchovým postižením a nabídnout jim ve videích možnost zapnout si skryté titulky.

O využití skrytých titulků pro internetové vysílání ČT uvažujeme. Rádi bychom tímto způsobem službu obohatili, zjišťujeme proto technické možnosti provedení, sdělil serveru DigiZone.cz vedoucí Internetu ČT Petr Svatoš.

ČT má ze zákona povinnost opatřovat minimálně 70 procent odvysílaných pořadů skrytými nebo otevřenými titulky. Zákonná podmínka se týká ale jen celoplošného televizního vysílání, prakticky pouze analogových programů ČT 1 a ČT 2. Pro internet žádné obdobné ustanovení neexistuje a televize by tu plnila veřejnou službu nad rámec zákona.

MIF17

Titulkování ocení především neslyšící nebo lidé se zhoršeným sluchem. Skryté titulky, které jsou zatím jen součástí teletextu, ale slouží i divákům se zdravým sluchem – například ve chvíli, kdy sledováním televize nechtějí rušit své okolí a použití sluchátek jim nevyhovuje.

Podrobný článek o problematice skrytých titulků přineseme ve čtvrtek

4 názory Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 23. 10. 2007 11:11

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+