Více

Česká televize chce v DVB-T2 dva multiplexy, na Pařízka by zbyl jeden

Stále není jisté, zda Českou republiku po přechodu na nový televizní standard DVB-T2 pokryje pět nebo šest celoplošných vysílacích sítí. Nejvíc jich žádají České Radiokomunikace.

Jeden multiplex pro Radima Pařízka, dva pro Českou televizi a tři pro České Radiokomunikace. Tak vypadá ideální plán rozložení sil operátorů sítí pro terestrické televizní vysílání po přechodu na nový standard DVB-T2, který prosazuje expertní skupina ministerstva průmyslu a obchodu vedená bývalým předsedou Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavlem Dvořákem. Naráží však na neochotu současného vedení ČTÚ hledat potřebné kmitočty pro šestou celoplošnou síť DVB-T2. Telekomunikační úřad prosazuje finální stav s pěti celoplošnými sítěmi DVB-T2. To by odpovídalo původní myšlence ražené Německem, která pro Evropu prosazovala národní plán 4+1 sítí.

Některé státy, jako například Slovensko nebo Maďarsko, dokonce po České republice chtěly, aby zkoordinovala kmitočty pro pouze čtyři celoplošné sítě DVB-T2. Ty by však garantovaly pouze možnost překlopení stávajících multiplexů DVB-T do nového vysílacího standardu. Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání v České republice, kterou připravila expertní skupina ministerstva průmyslu a obchodu, však počítá s možností dalšího rozvoje terestrického vysílání a zmiňuje vedle čtyř „substitučních“ i dvě „kompenzační“ sítě DVB-T2. I kdyby se podařilo tento záměr prosadit, ne všichni by museli být konečným stavem po přechodu na DVB-T2 spokojeni. Proč? Pojďme se podívat na očekávání jednotlivých operátorů a jak to s nimi pravděpodobně dopadne.

 

Foto: Karel Choc, DigiZone.cz

Získá Radim Pařízek v DVB-T2 jednu nebo dvě celoplošné sítě?

Co očekává Česká televize

Pokračování článku čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+