Více

Názory k článku
Budoucnost stereofonního televizního vysílání v roce 1983

David Neřeknu aura:10
Hodný Davča Login: davidlbc
8. 9. 2017 1:18 Nový

Re: Budoucnost stereofonního televizního vysílání v roce 1983

celé vlákno

Z toho vyplývá, že nás Miloš Skalka celou tu dobu vodil za nos, když na úvod hudebního festivalu Sanremo vždy hovořil o ostrém obrazu (SD?) a dobrém zvuku (Mono). Ale vážně... Tyhle návraty do historie vždy pohladí na duši. Já jsem si třeba v polovině osmdesátek nahrával na kotoučák Pomněnkovou Marii (to už nemůžete pamatovat) a potom jsem si to na chalupě pouštěl, houpal se u toho na houpačce a zpětně jsem si vybavoval obraz. Výborný kousek pro trávení volného času.

Jirka Hradec aura:10
andy kaufman Login: andy_kaufman
8. 9. 2017 10:21 Nový

Re: Budoucnost stereofonního televizního vysílání v roce 1983

celé vlákno

Nejste sám kdo to takhle dělal, můj strejda si takhle na koutoučák nahrával hodně filmů (např. Marečka, Limonádový Joe....) a pak si to doma pouštěl i když něco třeba dělal na baráku. Když jsem tam byl na návštěvě jako malej, tak spoustu filmů jsem dřív slyšel než viděl, strašně rád na to vzpomínám a Váš příspěvek mi to skvěle připomněl.

Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
8. 9. 2017 11:59 Nový

Stereo z TV+rádio

celé vlákno

Ještě mám živě v paměti tyto dávnověké pokusy s umožněním stereo poslechu divákům televize. U jiných živých přenosů jsem zkoušel kombinovat obraz z TV a zvuk z rádia, ale časový rozdíl v době přenosu zvuku a obrazu byl s dokonalým dojmem neslučitelný.

Pamatuji si, že se tehdy tvrdilo, že zvuk z televize slyší TV divák dříve, než posluchač v sále, který sedí dál, než ve dvacáté čtvrté řadě hlediště. To číslo možná bylo jiné, ale reálné.

Postupně se cesty signálů prodlužovaly, nejen díky vzdálenosti mezi místem výroby pořadu a TV studiem, byl rozdíl mezi metalickou linkou, přenosem radiopojítky, i několikerým přenosem přes satelit a později i cestami kabelovek. Zejména při fotbalových šampionátech, v létě, při otevřených oknech, byl gól slyšet z různých domácností ve slyšitelně rozdílných časech, podle zdroje signálu. Někdy se to téměř blížilo situaci, známé z hlavní zápletky filmu Podraz.

Jan Novák aura:75
9. 9. 2017 19:06 Nový

Re: Stereo z TV+rádio

celé vlákno

V době analogové to ale nemělo kde zpoždění nabrat, kromě přenosů přes satelitní trasy. Problémy se zpožděním nastaly až se zaváděním digitálního zpracování signálu v 80. letech.

koko Login: koko0925
8. 9. 2017 14:58 Nový

Impuls

Pokrok nezastavíš, proto se Rádio Impuls zase pokorně vrátilo k monu...

pe vy aura:88
Pevy Login: pevy
8. 9. 2017 15:03 Nový

TV stereo

celé vlákno

Článek je z roku 1983, ale že u nás stereo v TV nebylo běžné i třeba v roce 2000, to zde zmíněno není. Mimo Prahu se stereo (pominu-li, kolik pořadů tehdy opravdu ve stereu bylo k odvysílání) objevilo vlastně až v době, kdy zahájila ČT své vysílání v DVB-S (satelit) a dostala se tak stereofonní modulace na mimopražské vysílače (od modulace z DVB-S se ale později opět ustoupilo). I tak ovšem "stereo" ovládaly jen některé (modernější) vysílače, zejména tehdejší sítě ČT2. Takže zase tak dávná minulost to není. No a aby se to nepletlo, tak v dnešní době naopak některé "pokrokové" rozhlasové stanice (Impuls) vysílají pouze mono.

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
8. 9. 2017 16:43 Nový

Re: TV stereo

celé vlákno

Např. analogový lídr z Domažlického Vraního vršku taktéž nikdy nezačal vysílat stereo - a vypínal to definitivně kdy??? Vpodstatě nedávno.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+