Více

Názory k článku
Budoucnost a cíle pozemního vysílání v DVB-T2/HEVC

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
5. 8. 2016 5:14 Nový

Zpoplatnění

celé vlákno

Prozatím nezačala jednání o obsahu sítí DVB-T2 mezi vysílateli a televizními stanicemi, natož o zpoplatnění a jeho formě. Obchodní modely pro DVB-T2 nemají spočítány ani vysílatelé ani televizní stanice. Prý se (podle redakce Digizone) zpoplatní všechno vyjma pár regionálních stanic - to jako regionálky budou mít na vysílání dost prostředků a televizní společnosti vysílající v tom "neperspektivním" pozemním vysílání, které televizím generuje stamilionové zisky na provoz mít nebudou? (logika zde kulhá na obě nohy, přitom se jedná o pouhý strach z konkurence stejně jako to bylo při obstrukcích v době rušení analogu) Redakce Digizone má zřejmě křišťálovou kouli nebo vychází jen z výkřiku jednoho pána z televizní společnosti, která nedávno svou obchodní politikou málem spáchala harakiri a nahnala inzerenty ke konkurenci. Stejná televizní stanice vyjma sportovního kanálu žádný úžasný placený prémiový program nepředvedla, přitom možnosti tu jsou. Taky je tu třetí možnost, že redakce podlehla lobby satelitních, kabelových a IPTV operátorů - proč si nenahnat zákazníky už teď a vykřikovat, že v budoucnu bude vše zpoplatněno, ikdyž se nic neví - inu lepší vrabec v hrsti, Taková kampaň už tu je, jenom zkuste placenou službu chtít vypovědět, začíná to zavánět nekalou obchodní praktikou. Výhody placených služeb oproti terestrice tu jsou a budou (uživatelské, kvalitativní, obsahové), proč tedy nenechat na divácích, aby se rozhodli jaká služba jim bude vyhovovat? Abych nebyl označen za kolenovrta, který propaguje pouze příjem zadarmo, jelikož zadarmo to vysílání není tak jen pár čísel. Jistá televizní společnost, která považuje pozemní vysílání za neperspektivní tvrdí, že takový provoz je drahý (přesto generují nemalé zisky), přitom veřejnoprávní televize dle oficiálních zdrojů za veškerou distribuci (satelitní i pozemní MUX1 a MUX1a) všech svých programů platí 8Kč z každého koncesionářského poplatku, jde tedy u komerčních televizí skutečně o desetikorunu z každé domácnosti nebo o úplně něco jiného? Zkušenosti z blízkého zahraničí tu jsou placená Slovenská Plustelka má pár tisíc abonentů, tím ale netvrdím, že tu není prostor pro placenou televizi v pozemním vysílání, ale troufnu si taktéž nahlédnout do křišťálové koule, ve které vidím dva placené multiplexy z pěti a půl.
Omlouvám se za dlouhý Kukyovský příspěvek.
Mimo výše zmíněné pěkný souhrn problematiky DVB-T2. Přeji brzké uzdravení autorovi.

Adolf Shitler aura:10
5. 8. 2016 7:59 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

Regionálky zcela jistě nebudou vysílat v HD a nejspíš ani celoplošně (případně to bude něco na způsob regionalnitelevize, kam přispívá víc regionálních stanic), takže není důvod kódovat. Na rozdíl od HD programů skupiny Nova a Prima, kde kromě vyšších nákladů na šíření je tady taky skutečnost, že za tyto programy dostávají tyto stanice zaplaceno od satelitních, kabelových a IPTV providerů, takže je nelze dát volně do pozemního šíření.

V článku navíc chybí zásadní informace o VHF pásmu, které lze pro DVB-T2 taktéž využít.

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
5. 8. 2016 8:38 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

Jenže teď je doba na to, aby se nastavilo status quo, kdy standardem pro celoplošné stanice by mohlo být HD, pro nízkonákladové stanice qHD a na satelitu by se vysílalo klidně 4K. Přičemž vysílání v HD neznamená vyšší náklady na vysílací služby - do jednoho multiplexu DVB-T2 se vejde 8HD televizních stanic oproti pěti SD ve standardu DVB-T, takže opět chabá argumentace a chuť dokázat, že to nejde, nikde nevidím ty vyšší náklady vyjma skutečně vyšších nákladů za případné kódování. Nač do toho tahat VHF, pokud projdou mezinárodní koordinace pět a půl celoplošných multiplexů bude bohatě stačit, pokud koordinace neprojdou, můžeme se o tom bavit v roce 2018. Nač stahovat kalhoty, když je brod ještě daleko.

Adolf Shitler aura:10
5. 8. 2016 8:50 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

S těmi vyššími náklady to bylo myšleno tak, že volné vysílání si platí Nova a Prima, zatímco kódované platí operátor, který to komerčně nabízí lidem (stejně jako je tomu u SAT, kabelu a IPTV) a Nově a Primě z toho naopak sám odvádí provizi.
HD jistě může být standard, proč ne, ale nikde není dané, že to musí být zadarmo. Právě o tom je řeč.
VHF pásmo by se mělo brát v potaz, protože v něm lze vysílat a je zbytečné se zbavovat frekvencí a obzvlášť za situace, že se UHF pásmo přiděluje jiným službám.

Geofyzik aura:10
7. 8. 2016 7:18 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

Také jsem pro opětovné využití III. Tv pásma (K6-9) pro DvBT-2.
Starých antén pro toto pásmo je na střechách možno vidět ještě dosti,
i když jsou rozměrnější a na estetickém vzhledu budovy moc nepřidají.
Ale z principu pokud ty kmitočty nevyužijeme, bude je chtít zase někdo jiný
pro něco jiného.

Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
7. 8. 2016 8:57 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

Předpokládal bych, že nick Geofyzik bude něco vědět o fyzice, proto nechápu, proč použil jinotaje typu "III. Tv pásma (K6-9)" a "DvBT-2"? ;-)

Překlepy bych v tom neviděl.... :-)

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
8. 8. 2016 1:57 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

Starý antény ... tak nejpíš leda do šrotu, asi moc jich dnes už nebude ve výtečné kondici. A co jinak 10-12k.? Ty přenecháme DABu nebo jak? :-D

Adolf Shitler aura:10
5. 8. 2016 8:58 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

Ještě k těm 8 HD u T2 vs. 5 SD u T - tak to samozřejmě není. Při naprosto mezních hodnotách má T2 kapacitu 50,34 Mbps a T kapacitu 31,66 Mbps.

pajas2 pajas2 aura:55
pajas2 Login: pajas2
5. 8. 2016 10:09 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

U DVB-T2 se počítá se cca 35 Mbit/s a HEVC, tzn. průměr 4,4 Mbit/s na HD program v HEVC. Což je dostatečné. Dnes je to často to samé ale v H.264 a DVB-T.

Adolf Shitler aura:10
5. 8. 2016 10:17 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

Bitrate u T a T2 je dán dle specifikace DVB (ETSI), takže co kdo jak počítá je celkem jedno. Když budu chtít vychválit T, tak to klidně napíši tak, aby to vypadalo líp (a opačně). A z HEVC bych modlu nedělal, ukáže až praxe, jak je to s tou "kvalitou" doopravdy.

pajas2 pajas2 aura:55
pajas2 Login: pajas2
5. 8. 2016 10:44 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

Tak si to ve specifikaci najděte, s jakými modulačními parametry DVB-T2 lze získat 35 Mbit/s. Není nic jednoduššího. Znalí vědí, že to není hodnota jen tak pro nic za nic. Ostatní jen plkají. Nad HEVC nemá smysl mudrovat, je to fakt.

Sloboda, Dušan aura:10
Micha Login: duslob
5. 8. 2016 11:25 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

Maximální doporučovaný bitrate v DVB-T2 je 50,324 Mbit/s (32k, FEC 5/6, 256-QAM). Nastavení enkodérů pro HEVC bude rozhodovat o kvalitě videa.

Petr Svoboda aura:68
Petr Svoboda Login: petrsvo
5. 8. 2016 15:59 Nový

doplním poslední větu.

celé vlákno

a to společně s odezvou od lidí. HEVC může být u diváka postižen "novým" druhem chyby, mnohem viditelnějším, než doposud oblíbené zakostičkování. Dosavadní, skoro laboratorní zkoušky nedokážou postihnout rozmanitost (i nedokonalost) příjmu s anténami současných diváků. Na podzim to bude skutečně zkouška ohněm. Zejména, jestli se vysílatelé odváží hned do kalných vod vysokých bitových rychlostí. Hodně důležité bude, zda se bitová rychlost udrží na poměrně nevysokých hodnotách, tím spíše, když není dost contentu, který by si vysoký bitrate vyžádal. Ostatně i Slováci jsou v tomto vcelku umírnění.

Adolf Shitler aura:10
5. 8. 2016 12:46 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

Ale ono lze získat spoustu hodnot (https://en.wikipedia.org/wiki/DVB-T2) a jestli to bude zrovna tak nebo onak teď nikdo neřekne, tj. nedá se ani srovnávat kolik se toho vešlo do T a kolik vejde do T2.

ivovi . aura:78
ivovi Login: ivovi
17. 8. 2016 21:45 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

Ale samozrejme ze se srovnavat da. Parametren pro prvni cast (DVB-T x DVB-T2) - tedy vytovreni kapacity - muze byt srovnatelny minimalni odstup C/N a srovnatelny ochranny interval. Parametrem pro druhou cast (H.264 pripadne MPEG-2 x H.265) - tedy spotrebovani kapacity - muze byt srovnatelna subjektivni kvalita obrazu.

Michal Kozák aura:10
kotanen Login: kotanen
5. 8. 2016 10:36 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

Kapacita datových toků v DVB-T MUX1 19,91Mbps, MUX2 taktéž kolem 20Mbps, MUX3 disponuje 24,88Mbps stejnětak MUX4 trochu jiná čísla než píšete nikoliv bezvýznamný s tím co udáváte by byl oproti realitě prostor ještě pro desítku televizních stanic :)

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
5. 8. 2016 14:25 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

Hele Adolfe .... Nejsi tak čirou náhodou onen Technik, Gaga? :-D A co máš prosímtebe furt s tím VHF? Jen by to přineslo komplikace s další anténou, navíc užší mux .... kdo by do toho z vysílatelů dobrovolně šel? (Slováci to mají pokud vím opět jen jako dočasné řešení)

Adolf Shitler aura:10
5. 8. 2016 14:44 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

Specifikace DVB-T a DVB-T2 s VHF počítá a nikdo to nepohřbí jenom proto, že má nějaký jedinec z digizone problém s umístěním další antény :-) Kromě toho VHF není jenom případ Slovenska, máš chabé informace.

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
5. 8. 2016 14:52 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

Tak si tipnu kdo další .... Poláci.

V Německu tomu nevěřím, rakousko nejspíš taky né .... možná někde lokálně nějaká výjimka. Nevím, tak si to mylím.

Adolf Shitler aura:10
5. 8. 2016 16:26 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

V něčem ti vůbec nerozumím - na jednu stranu v příspěvcích odsuzuješ ořezávání UHF pásma ve prospěch LTE (s čímž nelze hnout) a na stranu druhou seš proti VHF, které by mohlo TV službám pomoci. Takže za koho vlastně kopeš?

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
5. 8. 2016 17:05 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

Za zachované a neořezané UHF pásmo ... :-)

Ve VHF máme stejně z Německa DAB ... (Bogen, Ochsenkopf)

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
5. 8. 2016 14:30 Nový

Re: Zpoplatnění

celé vlákno

"Regionálky zcela jistě nebudou vysílat v HD"

Myslíš? A co např. ten bubláček RS21 u nás ... hmm? (ovšem to nemá nic společného s Radiokomunikacemi - by se nedpolatili)

No ZAk vysílat nebude, to je jisté .... zase to bude smolit na nějakém minimu.

maidenV maidenV aura:19
maidenVT69 Login: maidenVT
5. 8. 2016 8:09 Nový

DVB - T2

celé vlákno

A zase ten digitální kocourkov. Tak v Německu to jde v Rakousku to jde a u nás to prostě nejde. Osvěta o T2 není žádná. V krámě vám samozřejmě prodají televizi bez T2, protože prodavači nemají ani páru o tom co to je T2. Výrobci už dávno měli chrlit televizory z T2. U nás je vše problém a jestli to je pečení rohlíků a nebo T2. V televizi žádnou upoutávku na T2 nevidíte a hlavně na veřejnoprávní televizi, která by měla sypat informace o T2. Mi tu budeme řešit problém samolepek na televizi kde bude znak T2. Koupil jsem si telku LG, která má T2 i Hbbtv a vše běži bez problému. Lidi neví o co gou.Tak mám dojem, že i když chytnu Prahu a to jsem 100 km od metropole díky naší společné anténě, tak nevím jestli se mám těšit na T2 do konce roku a nebo čekat další roky než se v tom našem kocourkově začne něco dít. Možná nemám pravdu, ale je to prostě digitální Kocourkov. Jsem úplný laik,ale nevím jak bych třeba měl zaplatit měsíční poplatek za komerční televize v T2. Formou sms nebo co. Grupa Nova podle mě určitě bude špekulovat o placené T2. Určitě bych nebyl ochoten zaplatit více jak za základ u Skylink.

Adolf Shitler aura:10
5. 8. 2016 8:42 Nový

Re: DVB - T2

celé vlákno

Proč by proboha měli výrobci něco chrlit, když se tady v T2 vůbec nevysílá, kromě nějakého experimentu?! Co je toto za úvahy? Kdo si lajzne rozjet výrobu a nacpat do toho milióny, aby se pak třeba ukázalo, že je problém a výrobce bude mít akorát z ostudy kabát (byť nezaviněně)? Tady je aspoň názorně vidět, jak dopadá cokoliv státem vynuceného vs. svobodný trh, např. u SAT vysílání, kde se z S na S2 přechází plynule a bez účasti nějakých úředníků a žádný problém není.

tom nodar aura:80
5. 8. 2016 9:31 Nový

Re: DVB - T2

celé vlákno

nacpat do toho milióny? :-) Copak se české DVB-T2 bude tak zásadně lišit třeba od německého? Jsou dva přístupy:
1) připravím TV s tunerem co nejvíce schopným příjmu DVB-T2 HEVC, ale nebudu slibovat že to pojede všude a budu doufat, že bude stačit jen pár úprav ve firmware (např. Sony)
2) státům kde DVB-T2 teprve připravují budu prodávat modely se starými výprodejovými tunery, vydám prohlášení že to jinak nejde a ušetřím při čištění skladů a pak podruhé vydělám, až budou ty TV zase upgradovat za nové modely (např. Panasonic)

Adolf Shitler aura:10
5. 8. 2016 9:46 Nový

Re: DVB - T2

celé vlákno

Z pohledu nadnárodního výrobce, který rozhoduje někde z ciziny, se ČR musí jevit jako chaotická záležitost, takže naprosto logicky každý z výrobců vyčkává.
A ještě jedna věc - nikde není dané, že i po spuštění DVB-T2 se lidi pohrnou pro nové televizory, resp. že budou zrovna T2 tuner vyžadovat. Uživatelům SAT, kabel a IPTV příjmu je to fuk, část lidí nepochybně upřednostní set-top-box a jestli bude placená platforma, tak lze očekávat, že přímo set-top-boxy nabídne i operátor. Aby nakonec ten zájem o televizory nebyl mizivý...

Petr Svoboda aura:68
Petr Svoboda Login: petrsvo
5. 8. 2016 9:48 Nový

Re: DVB - T2

celé vlákno

…co nejvíce schopným příjmu… hezká formulace. Taková novinářská. Divák nepřijme přístroj, který hladce a bez chyb a kostiček přijímá "většinou" a "skoro všechno". Vyžaduje "vždy" a "naprosto bez chyb" (a je to tak správně). A představa, že vlastně cokoli lze napravit nahráním nového firmwaru patří do Terminátora.
A ano, promítnout výraznou změnu ve vysílání do vývojově hotových produktů jedné značky stojí milióny. A spotřebitel to nezaplatí, ty se musí vzít z nákladů na vývoj nových řad.

pc wifi aura:59
pcwifi Login: pcwifi
5. 8. 2016 9:53 Nový

hmmm

celé vlákno

co to vidi oko mé, neplaceny clanek ? :P :o)))

proboha jen ne 1080i, hezky 1080p

kdo chce HD, davno si dal SAT, za pakatel podstatna vetsina CZ/SK v HD a nazdar. Vymejslet jiny bejkarny muze kdokoliv co by ne, ale nekdo to musi zacalovat...

Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
5. 8. 2016 10:34 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Sice to zní důvěryhodně, ale všeobecně neplatí, že kdo chtěl HD, tak si pořídil parabolu a nějaké HEVC mu může být ukradené. Ano, kdo má tu možnost, podmínky a peníze, už si HD z DVB-S2 pořídit mohl. Ale co ti, kteří si parabolu nesmí pořídit, kterým pozemní příjem jede na kus drátu, nebo jsou rukojmími STA? Čili to není vždy jen otázka chtění a peněz. Přitom stát, který vybírá koncesionářské poplatky musí "téměř všem" občanům zajistit příjem stanic ČT bez velkých dodatečných nákladů a poměrně technicky jednoduše. Proto nelze všeobecnou satelizaci propagovat, i třeba jen proto, že desítky parabol na větších domech by byl estetický problém.

Adolf Shitler aura:10
5. 8. 2016 12:56 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Nesmí pořídit parabolu? To snad někde v Severní Koreji může být takový zákon. Zbytek jsou už čistě spekulace - někomu to jede na kus drátu, někomu vůbec a někdo potřebuje soustavu antén, stejně jako někdo dá parabolu za okno a jiný má všude kolem stromy, takže nechytne nic.
Ohledně ČT pochopitelně stát nic zajišťovat nemusí a už vůbec ne bez jakýchsi nákladů. Pokrytí a provoz si hradí ČT ze svého rozpočtu.

Kukykuk aura:10
5. 8. 2016 13:23 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Hele Ádo ve městech zmizely při rekonstrukcích zateplováním stožáry STA udělali jen monopolní kabel UPC či později opět menší lokální rozvody pro pár bytovek... Na nové fasády v lepším případě ti držák na parabolu udělali ale né vždy na vhodném místě (natož pro DVB-T který je jak známo s různou kvalitou signálů o pár centimetrů vedle už jiný) protože architekt s projektantem jedou v kanclu od stolu a nepřál bych ti vidět některý držáky co jsou extra moc blízko sebe, že i se 60cm maš problémy nebo nesmyslně v přízemních bytech v lajně spodku okna nanež to dát bezpečněji výš neboť zloděj nikdy nespí či ti to někdo urve... No a v památkově chráněných budovách ti nedovolí vůbec nic... ale ty zas budeš všem tvrdit, že ti nikdo nesmí nic zakazovat a nařizovat, o nic nemusíš žádat když máme tu demokracii = anarchii...

Adolf Shitler aura:10
5. 8. 2016 13:39 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Nevím, ve kterých městech to tak je, ale třeba původní centrum Brna není pokryto žádným kabelovým operátorem a všude na střechách jsou pouze lesy parabol a antén. A taky se jedná o památkově chráněné budovy.
S tím zakazováním se musím zasmát, protože ještě včera ze mě děláš diktátora, který něco nařizuje, a když dnes napíši o tom, že se nic zakazovat nemá, tak jsem zase demokrat :D

Kukykuk aura:10
5. 8. 2016 13:42 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Ádo každý místo v republice je jiné... tak nepaušalizujuj, že si všichni můžou všade dělat co chtěj... a všem nařizovat tj. tvůj nejoblíbenější slovník platit jak mourovatí pokud nežijí v Severní Korei... přestože třeba Německo má mraky věcí volně dostupných...

Adolf Shitler aura:10
5. 8. 2016 13:49 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Pochopitelně, že si lidi nemůžou dělat úplně všechno, co se jim zamane. Ale když někdo začne argumentovat tím, že se někam nedá umístit parabola, tak by stejně tak měl hned dodat, že se tam nemusí dát umístit ani anténa pro pozemní příjem. Prostě to jednostranné osočování satelitu a do nebes vychvalování pozemáku je úplně mimo. Naštěstí to spolu s placením u T2 skončí, pak se zastánci pozemního příjmu vytratí jak pára nad hrncem a budou zase někde přemýšelet, co kde sehnat zadarmo :-)
Na Německo se vykašli, to je jiný trh, jiná řeč (která se už ani v sousední ČR moc nevede), tady spíš lidi bude zajímat vývoj zde.

Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
5. 8. 2016 14:03 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Nic není univerzální, všechno má svá specifika. Sice netuším, kolik procent pozemního příjmu lze přijatelně realizovat doslova na kus drátu, na pokojovou anténu, ale nevim o tom, že by se dala anténa pro DVB-S schovat do interiéru, nebo by šel příjem ze satelitu na kus koaxu. :-D

Jaké osočování, vychvalování? Snad to, že satelit vždy a vše řeší?

Co se, po nástupu DVB-T2, stane ze zastánci pozemního příjmu, to se neodvažuji věštit, ale tato platforma jen tak rychle nezmizí. I když je možné, že formáty pozemního příjmu se časem změní, jak budou s časem postupovat nové technologie. Ty báchorky o tom, že je dnes příjem televize přes DVB-T úplně zadarmo, u mne na úrodnou půdu nepadají. :-)

Adolf Shitler aura:10
5. 8. 2016 14:12 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Nějaké indoor paraboly existovaly, ale podobně jako indoor antény pro terestriku se s oblibou nesetkaly, protože člověk chce většinou v interiéru koukat na příjemnější věci, než je výše uvedené :-)

Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
5. 8. 2016 14:18 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Opravdu? Nebyl by k dispozici nějaký odkaz, recenze? Asi nebyl..... :-))

Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
5. 8. 2016 15:04 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Tak s takovou bych se mohl zařadit do "odkazu" i já. Když jsem u příbuzných chtěl předvést příjem specifické cizojazyčné stanice ze satelitu, tak to také dopadlo podobně. Při otevřeném okně, s parabolou opřenou o židli, signál bezvadný. Ovšem zavřením okna s pokovenými skly příjem skončil. Nakonec vzdali nutnost dát parabolu až na střechu a na přesklení okna na plexi také nepřistoupili, čili konec DVB-S v této domácnosti. :-)

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
5. 8. 2016 14:42 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Čoveče ono zrovna u nás není kam píchnou parabolu .... Jediné řešení bylo za okno na Unihold držák. Jinak šmitec. Na střechu by šla dát parabola, ovšem musel bys tam nepovoleně nainstalovat držák pod tašky .... No a zrovna rozebírat střechu by se majiteli jistě nelíbilo. A na půdu to dát fakt nejde :-D No a mít okno na druhé straně baráku, tak si parabolu připnu leda tak max na řit'.

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
5. 8. 2016 14:44 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Čestmíru Polákovi přeju co nejdřívější uzdravení nebo alespoň zlepšení co největší :-)

Jan Brychta aura:10
Honza Brychta, DigiZone Login: Jan.Brychta
5. 8. 2016 14:46 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Konečně, už jsem se bál, že ten článek do konce nikdo nedočetl...
Jinak samozřejmě přeji Čestmírovi to samé!

Jan Brychta aura:10
Honza Brychta, DigiZone Login: Jan.Brychta
5. 8. 2016 15:10 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

A teď se jasně ukázalo, kdo nedočetl až do konce...
Omlouvám se a děkuji!

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
5. 8. 2016 15:32 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Kočičáku: To je tím že tady píšeš předlouhý litanie ... a nikoho to nebaví dočíst do konce. :-) Navíc se snadno přehlídne když tam nepoužiješ jméno.

Dan Rozsíval aura:45
5. 8. 2016 14:44 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Hele Ádo ve městech zmizely při rekonstrukcích zateplováním stožáry STA ...

Ale to je jejich bl.ost že nepřemýšleli hlavou a nechali si tyhle hlavy pomazané vše zrušit. Ne všude to tak totiž bylo, tam kde tou hlavou přemýšleli a zrušit si to nenechali tak dnes STA fungují a s plnou nabídkou muxů v daném místě.

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
5. 8. 2016 14:48 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Protože tehdá jela všude velká MEGA masáž o perfektní kabelovce s tisíci programy a cenou pár korun ..... A neznalí to samozřejmě natěšeně odkývali ....

Adolf Shitler aura:10
5. 8. 2016 14:53 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Ale jdi, toto se dělo někdy před 20 a více roky. Problém u STA je spíš v tom, že je příliš málo zájemců a příliš vysoká částka na zřízení a provoz, než aby se to někomu vyplatilo budovat. A spolu s tím, jak satelitní, kabeloví a IPTV operátoři nabízí HD programy a mají podstatně větší programovou nabídku, se nůžky ještě více rozevírají. Výjimkou jsou pouze STA na skutečně moderní úrovni, tj. ty s nabídkou pozemního a satelitního příjmu, doplněné internetem. Ovšem cenově už se to pak blíží kabelovkám nebo dokonce převyšuje.

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
5. 8. 2016 15:04 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Ano ano, však toto myslím ..... Poté už byly snahy o oživení DVB-T téměř zazděny - a věřím že jsou dosud. Stačí vidět po střechách paneláků ty polorozpadlé antény ... Bárkde to takto nechali osudu, ba ani si střechu poté nezkůlturnili když příjem dosloužil úplně. (jednoduchou STA na mux 1,2 - 3 mohli nechat přeci bárkde)

Adolf Shitler aura:10
5. 8. 2016 15:11 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Ta "jednoduchá STA" taky není úplně triviální, na starých zelených rozvodech to obvykle nejde vůbec a jak se začne modernizovat, tak už jsou to investice a sto názorů od sto lidí, takže problém za problémem.

Štěpán S. aura:30
Steve Login: Stranik
5. 8. 2016 15:24 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Nový kabel by to chtělo stejně každopádně .... Kabelovky taky museli natahat barákem nový kabely. Zelený opravdu už dosloužily s analogem (jsou ale výjimky že to jede i přes ně, ale je to pravda katastrofa - obrovský útlum)

Nový kabely by sloužil od T, T2 .... dále, zase to má svojí životnost několik desetiletí pokud to není šmejd, tak "vo co jde". Jednorázová investice by přeci lidi v baráku nezabila. Jenže lidi jsou marný případ ... vím.

Jinak já si na ten Kabelový lobbing pamatuju ... žil jsem tehdá ve Zlíně. (jenže já se tehdá o televizi ani její příjem nijak nezajímal)

Dan Rozsíval aura:45
5. 8. 2016 16:01 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Souhlas, u nás to tak třeba v 90. letech opravdu tehdy bylo. V místních novinách pak masáž na téma k čemu antény na tři programy, pořiďte si úžasnou kabelovku za 50 měsíčně. Asi nemusím dodávat že dnes už je tam postupně poslala do kytek většina městečka.

Jan Novák aura:75
5. 8. 2016 18:11 Nový

Re: hmmm

celé vlákno

Jejich bl.bost to vždy není. Tohle se často dělo v době, kdy ty baráky byly ještě města. Takže úředníček podepsal s kabelovkou "výhodnou" smlouvu a bylo hotovo.

Roman Bárta aura:67
5. 8. 2016 10:37 Nový

Re: Budoucnost a cíle pozemního vysílání v DVB-T2/HEVC

celé vlákno

Budu se opakovat, ale pro placené vysílání v T2, není absolutně žádný důvod. Televizní společnosti chtějí pouze tento přechod zneužít.

Adolf Shitler aura:10
5. 8. 2016 13:00 Nový

Re: Budoucnost a cíle pozemního vysílání v DVB-T2/HEVC

celé vlákno

Důvod pochopitelně je - peníze. Stejný důvod byl v roce 2012 u Skylinku při zavedení servisního poplatku a teď je holt i u T2.

K. Vav aura:31
5. 8. 2016 11:17 Nový

Budoucnost a cíle pozemního vysílání

celé vlákno

Proč to divadlo, v roce 2025 - 4 roky po spuštění DVB-T2 v Česku opět konference na nejvyšší úrovní o spektru a již nyní jsou slyšet hlasy, že pozemnímu vysílání bude stačit III. pásmu společně s rozhlasem a je ještě možnost využít pro tv vysílání I. a II pásmo. Celé UHF pásmo chtějí mobilní operátoři.

Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
5. 8. 2016 11:43 Nový

Re: Budoucnost a cíle pozemního vysílání

celé vlákno

Sice chápu, že mobilní operátoři by nejraději schlamstli celé použitelné spektrum, ale na druhé straně se říká, že perspektivní budou spíše vyšší pásma. Internet věcí bude asi brzy hybatelem datových služeb a ty by se do UHF už fyzikálně stejně nevešly.

Leoš Kotalán aura:48
5. 8. 2016 19:55 Nový

Re: Budoucnost a cíle pozemního vysílání

celé vlákno

Je sice dobré že České Radiokomunikace se chopí iniciativy udělování nálepky DVB-T2/HEVC, asi se to někde s někým za něco upeklo. Hlavní brzdou je ale ČTÚ, který by už měl konečně vydat aktualizovaný D-book, ale co bychom chtěli od strejdů typu Dvořáka a dalších na ČTÚ. Za výrobek musí přece ručit hlavně výrobce a ne nějaký zprostředkovatel, ČRa raději ať se snaží přizpůsobi svoje vysílače pro DVB-T2/HEVC, aby nebyla jen první Praha a pak dlouho nic.

xvideo aura:10
16. 8. 2016 18:05 Nový

budoucnost DVB-T2/HEVC je prakticky NULOVÁ

celé vlákno

Slovenská Markýza to už pochopila a v terestrice končí. Protože budoucnost je v satelitu, kabelu a IPTV. Tohle třeba v Německu pochopili už dávno, teď to pomalu začnou chápat i Slováci a u nás budeme (jako obvykle) 10 let za evropou, no ale nakonec (až nás to bude stát strašné peníze) to také pochopíme.

pajas2 pajas2 aura:55
pajas2 Login: pajas2
16. 8. 2016 18:11 Nový

Re: budoucnost DVB-T2/HEVC je prakticky NULOVÁ

celé vlákno

Tak předvším v Německu a na Slovensku je nesrovnatelně menší penetrace terestriky, než u nás. Takže to nelze vůbec srovnávat. U nás je terestrika dominantním způsobem příjmu.

xvideo aura:10
20. 8. 2016 19:50 Nový

Re: budoucnost DVB-T2/HEVC je prakticky NULOVÁ

celé vlákno

samozřejmě, zatím vede terestrika, ale pokud se provozovatelé IPTV, kabelovek a satelitu budou jen trošinku snažit, tak do 5 let se jim to celkem lehce povede zlomit. No a zavádění v té době už zastaralého DVB-T2 určitě nebude mít pro domácnosti moc velký smysl.

Ivan Kolín aura:73
Ivan z Kolína Login: Ivan.Kolin
25. 8. 2016 22:49 Nový

Anketa

Nejde ani tak o cenu placených kanálů, jako spíš o technickou komplikaci samotného dekódování. S tím souvisí potenciální komplikace s vícenásobným dekódováním (PiP) nebo nahráváním, off-line (bez karty) přehráváním záznamů, případně jejich dalším použitím či editaci v PC. I kdyby byla dekódovací karta doživotně zadarmo, řešit všechny tyhle komplikace je oproti FTA prostě pruda.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+