Více

4NET.TV: IPTV řešení, které si vybralo bezmála dvě stě tuzemských operátorů

Přinášíme podrobný příběh vzniku platformy 4NET.TV, kterou si pro svoje OTT řešení vybrala třeba satelitní Digi TV.

Pardubická společnost 4NET.TV solutions vyvinula vlastní IPTV řešení jako technologickou platformu, kterou využívají zejména středně velcí operátoři. Od roku 2015 řešení nabízí i menším telekomunikačním operátorům jako službu se zajištěnými vysílacími právy a licencí od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Naši platformu i službu v současné době využívá bezmála dvě stě operátorů po celé České republice a na Slovensku, říká na úvod ředitel společnosti Tomáš Říha.

Nejnovější verzi platformy používá DIGI2GO, internetová služba původně satelitního televizního operátora DIGI CZ. Ten se stal i jedním z menšinových akcionářů společnosti 4NET.TV. I díky spolupráci s DIGI CZ si tým Tomáše Říhy brousí zuby na vývoj aplikace pro hybridní set-top boxy zvládající zemský, satelitní, kabelový i IPTV příjem zároveň.

Jak probíhal majetkový vstup Digi TV? Bylo to tak, že jste nejprve uspěli u ostravské Pody, a proto si vás Digi všimlo?

Jako první do 4NET.TV majetkově vstoupila PODA, to bylo v roce 2015. A pak v roce 2016 přišlo Digi.

To jste stihli hodně rychle.

Hodně rychle. Od doby, kdy jsem z Digi TV nikoho neznal, do doby, kdy Digi bylo akcionářem 4NET.TV a využívalo naši platformu, uběhly tak tři měsíce.

Z toho bych pochopil, že disponujete flexibilní, odladěnou a operativní platformou, když je její nasazení v praxi možné během tří měsíců, navíc u tak velkého operátora…

Velkou roli sehrála i společnost Itself, která dodala de facto všechen potřebný hardware a také společně s Digi TV majetkově vstoupila do 4NET.TV.

Rozhlíželo se Digi TV i po jiných řešeních?

Jestli se nepletu, byla v užším výběru i Kuki. My jsme nejspíš vyhráli jak díky naší flexibilitě, tak díky tomu, že jsme umožnili majetkový vstup Digi TV jako strategického partnera.

Liší se nějak aplikace Digi2Go, kterou jste nabídli jako OTT řešení pro Digi TV, od toho, které jste nabídli Podě?

Jde o tu samou platformu.

Uvádíte nějaké její verze?

Současná instalace pro Digi TV je ve verzi, na kterou ostatní operátory teprve migrujeme.

Předtím jste ji v praxi nezkoušeli?

Během tří měsíců vývoje aplikace Digi2Go jsme dodělali betaverze jak aplikace pro set-top boxy, tak mobilní aplikace a celého backendu naší platformy. Ten v tu dobu ještě nepodporoval adaptivní streaming, což se nám během těch tří měsíců povedlo dodělat a spustit tak, aby výsledná platforma byla v podstatě bezvýpadková. Do toho probíhala jednání o majetkovém vstupu Digi TV, která také nebyla úplně jednoduché. Bylo to opravdu perné období, které ale nakonec dobře dopadlo.

Uvažujete o nějaké kombinaci se satelitními službami Digi TV? Satelit většinou nemá zpětný kanál, i když Astra kdysi zkoušela nabízet pro rurální oblasti satelitní internetové připojení Astra2Connect.

Satelit pro nás znamená výzvu a určitě bychom se chtěli do této oblasti pustit. Pokud se v brzké budoucnosti objeví nějaký funkční hybridní box, domnívám se, že bude ideálním řešením využívat satelitní vysílání pro příjem lineárního vysílání a IP přípojku pro nelineární služby.

Třeba Ultra HD vysílání reálně funguje pouze na satelitu…

Využití a potenciál satelitní platforma určitě má.

Pokračování rozhovoru čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz. 

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+