Hlavní navigace

Digitalizace rádií prý vzbuzuje přehnaná očekávání

20. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
20. 3. 2009

Digitalizace rádií není zatím u nás ani ve hrubých obrysech. Očekávání jsou ale značná – zejména posluchači a potenciální provozovatelé, kteří jsou teď mimo rozhlasový trh, vkládají do digitalizace značné naděje, konstatuje v dnešní analýze server RadioTV.cz a ptá se, zda se vyplatí investovat v budoucnu do něčeho, co se nevyplácí dnes?

Úplná liberalizace rozhlasového trhu v České republice se očekává až po roku 2020. Opomíjí se ale fakt, že rádia mohou digitálně vysílat už nyní, a to prostřednictvím několika platforem (kabelový FM analog, DVB-C, IPTV, DVB-S nebo DVB-T). Přesto se do této první fáze digitálního audia provozovatelé nehrnou. Proč je tomu tak?“ Server konstatuje, že za to může především přílišný konzervativizmus českého posluchače i fakt, že v ČR funguje poměrně značně rozvinutý trh FM stanic, který běžnému posluchači a zadavateli reklamy postačuje.

Tipy C

ROZHOVORY K TÉMATU:
Michal Zelenka: Rádia nezabetonují trh na věky, digitál přinese konkurenci
Jiří Hrabák: Rozhlasová diginovela prospěje všem, i menším rádiím
 

Šéfredaktor serveru RadioTV Martin Šinkovský neočekává, že by digitální rozhlasové vysílání výrazně změnilo zvyklosti českého posluchače. Jedinou výhodu terestrického příjmu vůči jiným platformám vidí v mobilitě. „Jedinou výhodou terestrického přijmu bude možnost poslechu v dopravních prostředcích. Jenže, to je možné již dnes také u neterestrických platforem. Pokud cestujete autobusem, můžete se připojit na wifi, nebo využít jiné formy mobilního připojení. A poslech rádií nebo sledování televize v mobilu přes datové sítě zatím není moc rozšířené, ale je to jen otázkou času,“ dodává.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).