Hlavní navigace

Pokojové antény

Sdílet

Základní popis a typy pokojových antén

Pokojová anténa pasivní

Pasivní pokojové antény mají většinou podobu teleskopického prutu, který zapojíme přímo do konektoru na set-top-boxu, popřípadě přizpůsobeného prutu se stojánkem, ze kterého pak vychází koaxiální kabel k přijímači. Polarizace těchto antén bývá vertikální, a s cenou se vejdeme do 300 Kč.

Aktivní pokojové antény mají různorodý design, setkáme se s panelovými anténami, sítovými anténami, ale i s aktivními prutovými anténami. Základním rozdílem oproti pasivním typům je vestavěný zesilovač signálu. Aktivní antény potřebují ke své funkci napájení, které je realizováno buď z elektrické sítě 220V, nebo u některých typů po koaxiálním kabelu přímo ze set-top-boxu. Cena těchto se většinou pohybuje v rozmezí 250 – 700 Kč.

Kdy použít pokojovou anténu?

Pokojová anténa aktivní

Jak už bylo zmíněno, na pokojovou anténu zachytíme většinou jen silný signál z místního vysílače. V praxi využijeme tyto antény zejména ve velkých městech jako je Praha, Brno nebo Ostrava. Pokojová anténa je ovšem anténou náhražkovou, a snažíme se jí používat jen tehdy, pokud nemáme možnost instalace venkovní antény či použití signálu ze společné televizní antény (STA).

Příjem na pokojové antény je totiž značně nestabilní – je ovlivněn i takovými věcmi, jako je pohyb osob po bytě, nebo roztažení a stažení hliníkových žaluzií. Dalším důležitým faktorem je rušení od ostatních spotřebičů v domácnosti. Zjednodušeně by se dalo rozdělit na dva typy: stálé a chvilkové.

Stálé rušení mohou produkovat například počítače, monitory nebo zářivky a může vyzařovat i z rozvodů počítačových sítí a také z rozvodů elektrické sítě 220V, pokud tyto nejsou dostatečně odrušeny. Zvyšuje hladinu šumu a tak může znemožnit či značně degradovat příjem signálu digitální televize.

Chvilkové rušení se nejčastěji vyskytuje při vypínání a zapínání elektricky náročných spotřebičů (pračka, lednička) a světelných zdrojů (zejména žárovek). Tento impuls působí většinou chvilkový výpadek signálů, či „lupnutí“ ve zvuku přijímaného programu. Podobný charakter má také rušení od mobilního telefonu. Ve chvíli, kdy se přístroj přihlašuje do sítě, či ve chvíli, kdy telefonujeme, vysílá silný signál který impulsně ruší i signál digitální televize. Může se nám tedy lehce stát, že při telefonním hovoru poblíž antény bude obraz vypadávat a kostičkovat a ve zvuku uslyšíme „lupání“.

Jakou pokojovou anténu vybrat a kam ji umístit?

Výše uvedené faktory je třeba zohlednit při výběru a umístění pokojové antény. Pokud je to možné, snažíme se použít anténu pasivní, a umístit jí co nejdále od možných zdrojů rušení a co nejblíže oknu. Jestliže signál na pasivní anténu zachytíme, ale je příliš slabý, aktivní anténa může přinést zlepšení. Pamatujme ale na to, že spolu se signálem zesílíme i rušení. Stejně tak se může zesilovač v pokojové anténě přebudit, vybíráme tedy spíše nějakou s menším zesílením, přibližně do 20 dB. Pro umístění platí totéž co u pasivních typů – co nejdále od rušících spotřebičů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).