Více

Slovníček pojmů "C"

C/N (Carrier to Noise)
Vyjádření poměru mezi úrovní nosné vlny a šumu. Jedná se o údaj platící pro vysokofrekvenční signál, např. na vstupu tuneru. Není totožný s poměrem (nízkofrekvenčního) signálu k šumu (S/N).
CA (Conditional Access)
Kontrolovaný přístup ke sledování a záznamu programu nebo celého multiplexu - provádí se kódováním. Sledování umožňuje dekódovací modul, zpravidla vybavený zpoplatněnou čipovou kartou. Přijímač může mít dekódovací CA modul přímo vestavěn nebo být vybaven CI slotem pro jeho zasunutí.
CI (Common Interface)
Common Interface je univerzálním rozhraním pro nejrůznější doplňky, které může set-top-box mít. Obdélníková zdířka umožňuje divákům rozšířit jejich digitální přijímač o nové funkce. Běžnými obyvateli tohoto rozhraní jsou přístupové moduly, do kterých si uživatelé zastrčí svoji kartu pro placený příjem. V české digitalizaci zatím nic takového není potřeba. Na satelitu jsou ale všechny divácky atraktivnější programy kódované a bez přístupné karty se na ně nepodíváte. Pokud chcete například sledovat Českou televizi, Novu a Primu přes satelit, potřebujete dekódovací modul pro systém CryptoWorks. Modul zasunete do svého set-top-boxu a vložíte do něj kartu od satelitního provozovatele CS Link. Šifrovacích systémů je celá řada, ale pokud máte Common Interface, budete připraveni na všechny. Univerzální rozhraní dovoluje kromě placeného příjmu i další věci. Zatím se digitálně vysílá ve standardu MPEG-2, který umí rozluštit všechny set-top-boxy. Občas se ale i v Česku objevují úvahy o využití komprese MPEG-4. Na tu nejsou digitální přijímače v drtivé většině připravené. Pokud máte však výrobek s Common Interface, snadno ho o podporu MPEG-4 rozšíříte. Stačí dokoupit si vhodný doplňkový modul. Set-top-boxy se zdířkami univerzálního rozhraní mají pro Common Interface i zvláštní sekci ve svém menu. Prostřednictvím uživatelské nabídky tak můžete snadno ovládat všechny nové funkce.
cinch
RCA, koaxiální konektor, analogové rozhraní pro přenos audio/video používá trojici - video (žlutý), levý kanál (bílý) a pravý kanál (červený); cinch konektor se někdy používá i pro koaxiální digitální rozhraní. Správná výslovnost termínu je synč, název je odvozený od přesky na mexickém sedle, díky které spolu sedlo a kůň dokonale přilnuli - vyjadřuje tedy kvalitní obepnutí jedné části druhou. Za lexikální doplnění děkuje DigiZone.cz panu Jiřímu Tieftrunkovi, který je zároveň bojovníkem za korektní výslovnost slova v uživatelské i obchodní sféře.
CVBS (Color Video Blanc Sync)
Metoda analogového přenosu videa jediným (složeným, kompozitním) signálem; na rozhraní se používá konektor cinch nebo SCART.

Na této stránce naleznete náš slovníček pojmů. V případě, že daný pojem, který potřebujete vysvětlit, v seznamu nenajdete, můžete se na něj zeptat. Můžete také vložit nový pojem i s vysvětlením. V žádném případě nekopírujte pojmy z jiných webů!

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+
Ušetřete