Více

Články v rubrice Glosa

Deset let a stále tytéž tváře aneb Pohled do konferenčního pravěku

Dnes uplyne deset let od prvního kulatého stolu DigiZone.cz o televizní digitalizaci. Šlo o vůbec první konferenci vydavatelství Internet Info, která později vedla ke vzniku oddělení akcí.

Je snaha změnit veřejnoprávní status České televize útokem na demokracii?

O panu prezidentovi se týden nemluvilo, tak vydal článek do svého oblíbeného média, Parlamentních listů. Požaduje v něm zestátnění veřejnoprávní České televize, která je podle něj hlásnou troubou TOP 09.

Druhořadé mistrovství – druhořadé reklamy. Šetří se zadavatelé na další sportovní akce?

Letošní hokejové mistrovství světa to má těžké. Někomu vadí, že se únavně opakuje každý rok, jinému, že ho pořádá Rusko (se kterým jsme v podstatě ve válce), a všichni litují neúčasti Jardy Jágra.

Každý milion dobrý

Když jsem o filmu scénáristy a režiséra Zdeňka Zelenky začal uvažovat, domníval jsem se, že napíšu veskrze kladnou recenzi.

Nejvyšší soud mezi mlýnskými kameny

Televize Barrandov přináší svým divákům pořady vyčpělé, zastaralé nebo vysloveně staré. Stala se ještě více, nežli ostatní naše televize, institucí pro sklerotiky.

Poznáváme svět

Neřekl bych, že pořad „Tvoje tvář má známý hlas“ vypovídá něco speciálně o českých divácích, protože jde o franšízu titulu „Your Face Sounds Familiar“.

Krajinou domova – promarněná šance

Česká televize připravila pro své diváky díky kreativnímu producentovi Petrovi Kubicovi reklamní seriál propagující krásná zákoutí České republiky.

Pět mrtvých psů – smutek z úpadku detektivek v ČT

ČT obtěžuje tři nedělní večery diváky další z řady svých upachtěných, nudných detektivek, které ve své tvůrčí skupině vyrábí dramaturg a kreativní producent Jan Štern.

Renezance úpadku

Čerstvé statistiky o prodaných nákladech a předplatném ukazují, že takzvaná „renezance tisku“, jak o ní hovoří někteří mediální analytici, se nekoná.

Jediný pořad o vaření, který se mi líbí

Nemám rád pořady o vaření, nelíbí se mi lidé, kteří v nich vystupují, nesnáším tón jejich řeči a nikdy si nejsem schopen zapamatovat žádný recept.

Fargo přichází na Slovensko do volně šířených TV. Bude slovenská verze lepší než česká?

UVNITŘ DABINGOVÉ OBSAZENÍ – RTVS odvysílá letos dvě série seriálu Fargo. Zjistili jsme pro vás dabingové obsazení.

Televizní boj o dalajlámu

Záběry dětí, vítajících v USA čínského prezidenta vlaječkami, jsou jen symbolickou tečkou za českým televizním „bojem o dalajlámu“, jehož absolutním vítězem se minulý týden stal prezident Zeman.

Ornitologická show ministra financí na ČT 24

UVNITŘ VIDEA – Přímý přenos mimořádného zasedání, které svolala Poslanecká sněmovna kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo, sledovalo 350 tisíc diváků starších 15 let. Jak zareagoval internet?

Březen v českých a čínských médiích

Tuzemská mediální krajina se letos probudila ze zimního spánku s nebývalou razancí. Jednotlivé vydavatelské domy a jejich majitelé si pilně upevňovali své pozice.

Jak vypadá ta správná pohoda při sledování fotbalu

AKTUALIZOVÁNO O VIDEO – Další komentátorskou posilou našeho serveru se stal šéfredaktor webu O2Sport.cz Martin Šinkovský. Jeho první kousek se pochopitelné týká fotbalu.

Hra o trůny VI: HBO uvolnilo „českou“ videoukázku. Pouze titulky…

Je to sice oficiální, ale stále jen titulkovaná verze upoutávky na šestou řadu světoznámé série. Přiznám se dobrovolně, čekal jsem více. Čekal jsem dabing.

Jablko jako hruška, Arab jako islámista, uprchlík jako migrant

Nějak se s těmi muslimy neumíme vyrovnat. V zemi jich máme tři a půl tisíce (některé tu navíc držíme násilím, když je nechceme pustit do Německa), což jsou tři desetiny promile a mimochodem je to o polovinu míň, než kolik je v Česku buddhistů.

Neviděli jste můj dálkový ovladač? Možná ho budu jednou potřebovat…

Je to asi dva nebo tři týdny. Začalo to vlastně vcelku nevinně. Prostě mne napadlo, že si v televizi pustím zprávy nebo možná něco úplně jiného. Aspoň jednou za čas je fajn se jen tak podívat, co sledují ostatní lidé.

Zachraňte Jílkovou! Vždyť jen volá o pomoc…

Pořad Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové by měl zmizet z televizní obrazovky – požaduje to alespoň člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka.

Zbavovači mýtů ve vaší televizi

Miluju dokumentární pořady. Diváci zjevně také – velkou oblibu si získal program Prima Zoom, jehož obsah se dá shrnout do mantry „Hitler – Ježíš – zvířata – mimozemšťané“.

Duchařské pořady a jejich přínos lidstvu

Zbožňuju pořady o hledání duchů na Prima Zoom. Tým obvykle sejde do temného sklepení, kde by měl člověk vážné obavy i bez jakýchkoli strašidel.

Význam dezinformace a dnešní zpravodajství

Teroristické útoky v Paříži poukázaly na zajímavý paradox: že totiž mít po ruce dostatek, ba dokonce nadbytek informací neznamená lepší orientaci v tom, co se kolem nás děje.

Katův šleh: Polská krev

GLOSA – Producent, excentrik a komentátor Jakub Horák se ve své první glose pro DigiZone.cz zamýšlí nad situací polských veřejnoprávních médií. Jasně a stručně.

ČT Art se Silvestr 2015 povedl na výtečnou

GLOSA – S Českou televizí to není tak špatné, jak se tvrdí. Silvestrovskému předpůlnočnímu programu na ČT Art vévodil koncert skupiny ABBA. Řeknete si, to že je ten art?

Netflix vstupuje na planetu Zemi

GLOSA – Včera byla z města hříchu a neřestí slyšet dlouho očekávaná zpráva: „Netflix vstupuje do Česka!“ Jen trochu jinak, než jsme si představovali…

Všechno při starém, tedy ve vší diskrétnosti

Bývalo dobrým zvykem, že se vládnoucí a opoziční strana navzájem podělily o správu nad veřejnoprávními médii. Českou televizi si tak nárokovala kdysi vítězná ODS a na tehdy opoziční sociální demokracii zbyl Český rozhlas.

Vážení čtenáři a čtenářky, držte nám palce

Je mi jasné, že DigiZone nečeká snadná úloha. Udržet vysokou laťku, kterou nastavil Honza Potůček, kvalitu zpráv i fundovanost rozhovorů, to nebude jednoduché.

Johančino tajemství – případ zpomalené víly

České a československé pohádky trpí v posledních letech chudobou a obsahovou prázdnotou. A když už se v nich nějaké ty motivy objeví, jsou to záležitosti špatně „vykradené“ z pohádkových filmů natočených za socialismu.

Tři bratři – pohádka pro malé děti

V některých recenzích jsem se dočetl, že tahle pohádka je pro malé děti. Že těm starším už v ní cosi chybí…

Korunní princ: o chudých královstvích a o chudé televizi

Těšil jsem se na draka, protože tyhle potvory vyvolávají většinou v českých filmech hlavně smích. A to zvlášť, když to režisér pojme vážně. Nepletl jsem se.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+