Více

Články v rubrice Glosa

Seriál Přístav? Vypněte mozek a nechte se uspat

Pod námětem seriálu jsou podepsány Lucie Konečná a Magdalena Turnovská, někdejší scénáristky Ordinace v růžové zahradě a Svateb v Benátkách.

Tchyně: jak zaujmout nepovedeným pořadem… To nejde!

Dosud jsem tu psal o pořadech kvalitních, průměrných a vysloveně špatných. Barrandovský pořad Tchyně je úplně jiného kalibru. To je pořad, který se absolutně nepovedl.

Vylomeniny: humor omezených možností

Pravděpodobně každá televize se pokusí jednou za čas vyrobit formát skryté kamery…

Co by bylo… kdyby nebyl Babiš

Je možné, že by bylo víc spokojených lidí, diváků, spotřebitelů i daňových poplatníků

Sígři ve výslužbě aneb jak nudit diváka

Když jsem před mnoha lety režíroval v TV Nova několik dílů cyklu Ptákoviny, pochopil jsem, že je hodně pravdy na tom, co říkal pan režisér Podskalský. Tedy, že dělat legraci je vlastně strašně těžká a smutná práce.

Exkluziv Kateřiny Brožové: Ježiš, to je ale krásný pořad!

Kateřina Brožová je jedna z nejkrásnějších českých hereček. Ve svém věku je možná nejkrásnější ze všech. Někteří lidé se ji bojí obsazovat do závažnějších rolí, protože je na ně moc krásná. Něco v tomto smyslu říkala v jednom rozhovoru.

S kuchařem kolem světa: někdy to je opravdu nechutné

Grilovaný chameleon prý chutná skvěle, je to o moc lepší kuře. Možná, že by pan Babiš měl zauvažovat o velkochovu chameleonů.

Tři mušketýři: vzít na ně rákosku, tedy na tvůrce

Paní Spáčilová napsala vtipně a celkem trefně, že seriál Tři mušketýři je britskou pomstou Francii.

Televize v hajzlu. Babiš promuje kadění

To, že televize pana Babiše chce ušetřit a natáčí tedy svá “dramata” s jedním hercem v uzavřené prostoře záchodu, to je v Agrofertu asi běžné. Úspory je nutno hledat i v umělecké tvorbě.

Soudkyně Barbara: dojímavé a pravdivé

Jaký je nejnovější původní formát Soudkyně Barbara od televize Barrandov, který ve svém čase dosahuje víc než dvojnásobku běžné sledovanosti této televize?

Sejdeme se na Cibulce, kde krtek kouše Cibulku

Barrandovský pořad Sejdeme se na Cibulce je typu šípovského nebo krausovského, kde – nejlépe – vynikající moderátor vítá své hosty a povídá si s nimi. Tentokrát Aleš Cibulka v režii Jakuba Wehrenberga.

Muži proti ženám: nic horšího už neexistuje

Po celou dobu vysílání pořadu jsem se modlil, aby už to peklo skončilo.

Kandidát

Zajebaný film na pi.u, vyrobený ve spolupráci s Novou.

Jan Hus: “…uč se pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti…”

Třídílný epos České televize o Janu Husovi nelze srovnávat s filmem režiséra Otakara Vávry z padesátých let.

Dovolená v koncentráku. Pardon – zatím jenom v Protektorátu

Bylo by velmi pozitivní, kdyby Česká televize zastavila vysílání tohoto cyklu jako nevhodného pro veřejnoprávní médium.

Nemáte slovo: od něčeho nikam

Kotel trochu jinak, to je pořad Máte slovo s Michaelou Jílkovou v České televizi. Patří ale bulvární, až pavlačový způsob moderování tohoto formátu do veřejnoprávní televize?

Veliký fotograf – Vážení čtenáři, radím Vám ke klidu

Na film Fotograf, který minulý víkend ve dvou dílech uvedla ČT 1, je nezbytné se dívat z různých úhlů pohledu. Je třeba uvažovat o základních pojmech. O tom, co je to umění. Kdo je to umělec? Jaké zájmy reprezentují kritici?

Mynář čechral Rákosníčka. Kancelář Blaník zajistí vše

“Politici jsou tak rychlí v těch nehoráznostech, že někdy dělají parodii sami na sebe,” říká scénárista Robert Geisler. A dále tvrdí, parafrázuji: Internet je to správné prostředí, protože tvůrcům poskytuje svobodu.

Zpívá celá rodina – hrůza!

Je to další nepovedeně repasovaný pořad z éry socialismu. Pořad, v němž se kdysi dávno poprvé v televizi objevila Bára Basiková s písní Markéta.

Mile pestrý kaleidoskop – Víkend

U některých cyklů se člověk rád podívá na více dílů, případně je sleduje pravidelně. Protože jsou příjemné, pozitivní, profesionálně natočené a vnášejí do duše radost a pohodu, jakkoliv někdy řeší i velmi závažné příběhy.

Smutně starý kaleidoskop

Na vlastní oči jsem sledoval tohle úterý pořad Josefa Klímy na Primě, který se jmenuje Očima Josefa Klímy. A bylo mi hodně smutno při vzpomínce na původní novácký pořad, v němž Klíma zářil spolu s Johnem, Motlem, Kroupou a dalšími…

Pohoda s Šípem

Je docela zajímavé, že Šíp dokáže vytvořit v jednoduchém zábavném pořadu jakýsi dramatický oblouk. Jde od něčeho k něčemu. Nikoliv jako většina ostatních moderátorů pořadů tohoto typu, kteří jdou od ničeho k ničemu.

Výměna manželek. Drama jako od Šejkspíra

To, co nedokáží geniální autoři Ulice, Ordinace v růžové zahradě, Doktorů z Počátků a dalších senzačních, divácky mimořádně oblíbených seriálů, to dokáže bez problémů život sám, natáčený ve Výměně manželek.

“Já se jmenuju Kraus,” poučí moderátor divačku

Od dřívější tvrdé ironičnosti dospívá Jan Kraus až k jakési šípovské milosti. Nebylo by od věci jeho Show obohatit o předtočené groteskní scénky, ale to by asi bylo pro Primu moc drahé…

Kurňa, co to je? Je to Kufr

Televize se v poslední době rády vracejí ke starým projektům a oprašují je pod původními nebo novými názvy. Nedopadá to dobře.

Kousek nebe v České televizi

Jsou pořady zbytečné, těch dnes ve všech televizích běží spousta, ba většina. Jsou pořady kvalitní a příjemné, těch je o mnoho méně. A jsou pořady vysloveně potřebné. Takovým hodně potřebným pořadem je Kousek nebe.

Policie Modrava: Skvělý start, ale potom…

Nový detektivní seriál Novy Policie Modrava mi v úvodu přinesl obrovské ulehčení. První díl mě naprosto přesvědčil, že ještě lze natočit i v českém prostředí mimořádně kvalitní seriál.

Škola sebeovládání s nováckou Ulicí

Když jsem se díval na jednu epizodu primáckého seriálu “Cesty domů”, domníval jsem se, že mě už nic otřesnějšího nečeká. Krutě jsem se pletl, protože jsem následně zhlédl jeden z dílů seriálu Ulice.

Cesty domů – smutek nad úpadkem kumštu

Na seriál Cesty domů se prý na Primě dívají pouze důchodci. Je to celkem pochopitelné, protože důchodci, zvláště ti vyššího věku, často zapomínají.

Cesta ven…?

ČT 2 v sobotu v hlavním vysílacím čase nasadila jeden z nejrasističtějších protiromských filmů, jaký jsem kdy v životě viděl.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+
Ušetřete