Více

Články v rubrice Glosa

Zbavovači mýtů ve vaší televizi

Miluju dokumentární pořady. Diváci zjevně také – velkou oblibu si získal program Prima Zoom, jehož obsah se dá shrnout do mantry „Hitler – Ježíš – zvířata – mimozemšťané“.

Duchařské pořady a jejich přínos lidstvu

Zbožňuju pořady o hledání duchů na Prima Zoom. Tým obvykle sejde do temného sklepení, kde by měl člověk vážné obavy i bez jakýchkoli strašidel.

Význam dezinformace a dnešní zpravodajství

Teroristické útoky v Paříži poukázaly na zajímavý paradox: že totiž mít po ruce dostatek, ba dokonce nadbytek informací neznamená lepší orientaci v tom, co se kolem nás děje.

Katův šleh: Polská krev

GLOSA – Producent, excentrik a komentátor Jakub Horák se ve své první glose pro DigiZone.cz zamýšlí nad situací polských veřejnoprávních médií. Jasně a stručně.

ČT Art se Silvestr 2015 povedl na výtečnou

GLOSA – S Českou televizí to není tak špatné, jak se tvrdí. Silvestrovskému předpůlnočnímu programu na ČT Art vévodil koncert skupiny ABBA. Řeknete si, to že je ten art?

Netflix vstupuje na planetu Zemi

GLOSA – Včera byla z města hříchu a neřestí slyšet dlouho očekávaná zpráva: „Netflix vstupuje do Česka!“ Jen trochu jinak, než jsme si představovali…

Všechno při starém, tedy ve vší diskrétnosti

Bývalo dobrým zvykem, že se vládnoucí a opoziční strana navzájem podělily o správu nad veřejnoprávními médii. Českou televizi si tak nárokovala kdysi vítězná ODS a na tehdy opoziční sociální demokracii zbyl Český rozhlas.

Vážení čtenáři a čtenářky, držte nám palce

Je mi jasné, že DigiZone nečeká snadná úloha. Udržet vysokou laťku, kterou nastavil Honza Potůček, kvalitu zpráv i fundovanost rozhovorů, to nebude jednoduché.

Johančino tajemství – případ zpomalené víly

České a československé pohádky trpí v posledních letech chudobou a obsahovou prázdnotou. A když už se v nich nějaké ty motivy objeví, jsou to záležitosti špatně „vykradené“ z pohádkových filmů natočených za socialismu.

Tři bratři – pohádka pro malé děti

V některých recenzích jsem se dočetl, že tahle pohádka je pro malé děti. Že těm starším už v ní cosi chybí…

Korunní princ: o chudých královstvích a o chudé televizi

Těšil jsem se na draka, protože tyhle potvory vyvolávají většinou v českých filmech hlavně smích. A to zvlášť, když to režisér pojme vážně. Nepletl jsem se.

Milenium – Muži, kteří nenávidí ženy: kvalitní, trochu zbytečně dlouhá detektivka

Srovnávat současnou českou filmovou či televizní tvorbu v oblasti detektivek a thrillerů s tou severskou je asi zbytečné. Jakoukoliv tvorbu – myslím žánrově.

Stalin – ocelový muž. Tatíček národů a sprostý vrah

Čím se podařilo České televizi upoutat takovou pozornost na francouzský dokument Stalin, který v pondělí večer sledovalo přes 400 tisíc diváků?

Vtip za stovku: zaplať Bůh za svobodu

Když jsem byl mladý, šířily se tzv. šeptandou politické vtipy a vtipy o policajtech, tehdy příslušnících SNB. Takové vtipy se oficálně říkat nesměly, jinak za ně lidé dostávali důtky, pokuty, varování… A mohlo být i hůř.

Ztracená brána: Zabili jste nám Ježíška, tak tady máte přes držku

Švejkovský výrok Ani Geislerové v jednom z dílů této minisérie – viz titulek – mi vůbec nepřipadá vhodný. Stejně jako neustálé zdůrazňování toho, že svobodní zednáři a římští katolíci jsou nepřátelé.

Český žurnál – Blízký daleký východ: neuvěřitelný fetišistický zážitek

O fetišistickém zážitku mluví ve filmu režisér Remunda v souvislosti s volbou miss, když se slečny vrtí na pódiu v maskáčových kraťasech.

Sedmero krkavců – pomalý horor

Dříve, než jsem na Primě zhlédl novou verzi pohádky Sedmero krkavců od režisérky a scénáristky Alice Nellis, dočetl jsem se, že je zcela jiná než Rážova z roku 1993. Že totiž není hororová, ale vtipná, milá, příjemná…

Ortel Českého slavíka: mešita – internetová revoluce

V posledních letech stíhají soutěž Český slavík pořád nějaké ty maléry. Například takový Řezník…

Popelka? Bond girl od moje babička

Úkol pro dámy je obléknout se tentokrát jako Bond girl, která jde ve Švýcarsku, v horách, na hotelovou párty s Bondem u příležitosti jeho narozenin.

Matrix AB: prostě nic nového pod sluncem

Pan Klusák umí skvěle točit kuchařské pořady. Ano, šéfe! v jeho režii je báječný cyklus. Mnohem horší, vlastně úplně špatné je, když se pouští do dokumentárních filmů s levicově politickým a sociálním podtextem.

Česko Slovensko má talent: prostě neuvěřitelná, neskutečná show

Myslím, že každý divák podobných primáckých „senzací“ musel být v sobotu, v hlavním vysílacím čase, dojatý až k slzám, rozesmátý jako blázen, nadšený „stoupající“ úrovní svých oblíbenců.

Zakázané uvolnění: příště Nedělní chvilka poezie?

Televize Nova se začíná evidentně vracet k typům pořadů „populárním“ za socialismu v Československé televizi (dodnes ještě někdy vysílaným), jako je záznam divadelního představení.

StarDance: kultivovaná, milá zábava, ale…

Porota hodnotí z odborného hlediska, diváci spíše z hlediska sympatií. Diváci zvrátí rozhodnutí poroty. Tudíž, není ta porota zbytečná?

Superstar: čekání na Godota

Již dosti let nás provází velká show na Nově, zvaná Superstar. Tváří se velkolepě. Je dotvořena všemožnými světelnými efekty, projekcemi, k soutěžícím se přidávají tanečníci, odehrává se to ve velkém prostoru před mnoha diváky, často z „táborů“ soutěžících… Je to prostě tzv. Paráda.

Kuchtíci a kuchtičky v pořadu Prostřeno: nejhorší a nejblbější soutěž všech dob

Ten podtitulek jsem tentokrát nevymyslel já, ale našel jsem ho na YouTube, když jsem se díval na starší díly. Nicméně jsem na vážkách a asi bych s ním souhlasil. I když, on si jeden z produkce našich televizí nevybere.

Místo zločinu Plzeň: Kapka krve. Taková skoro socialistická detektivka s odérem sexu

Místopředseda RRTV Martin Bezouška oblažil diváky ČT novým detektivním seriálem. V režii zkušeného a velmi schopného režiséra Jana Hřebejka, kterému je už – zdá se – všechno jedno.

Emzák Prokeš: Ano, trenére, kvůli čemu tu vlastně jste?

Nejrozumnější by bylo rozejít se s Franzem Strakou pro něj obvyklým způsobem. Prostě ho vyhodit. Protože tohle není fotbalová obdoba Ano, šéfe! ani náhodou.

Bezdružice: bezkonkurenčně „nejlepší“ seriál v českých televizích

Každý normální divák se u tohohle seriálu prostě uválí smíchy. Je to seriál pro každého diváka, který se rád zasměje při inteligentním humoru. V tomhle seriálu si každý divák najde to svoje, a dokonce se i poučí.

Kopie kopie kopie… Suchánek je možná bojové morče

Pořad La Parta je kopií pořadu Partička, která je kopií pořadu Whose Line Is It Anyway? (Kdo má vlastně teď mluvit?)

Atentát – jasnovidný seriál

Je pozoruhodné, jak často se v některých seriálech z české produkce objevují postavy se schopnostmi mimo lidské chápání.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+
Ušetřete