Více

DAB+

Prémiový obsah

Philips AE5020: solidní a neotřelá klasika pro DAB, zkrátka výborná koupě

Na našem trhu jsou převážně dva druhy DAB přijímačů. Stolní a přenosné. Tento patří k těm druhým a vypadá opravdu dobře. Dobře i hraje, byť jen mono…
Prémiový obsah

Přehled stolních a přenosných digitálních rádií DAB na českém trhu

Na počátku srpna se rozeběhlo experimentální digitální rozhlasové vysílání z pražského Žižkova. Je proto na čase podívat se trochu více na nabídku přijímacích zařízení pro DAB.

Satelitní Digi TV útočí na Skylink, veletrh IFA 2015 v Berlíně představil televizní i rádiové novinky

TÝDENNÍ REVIZE – Chystá se první VOD služba přes satelit, Česko bude mít další celoplošné digitální rádio a České Radiokomunikace ohlásily, že mají poslední pozici v Regionální síti 8.

V Česku bude vysílat celoplošné digitální rádio jamesdean.fm, získalo licenci od RRTV

Za stanicí stojí společnost James Dean Co., provozovatel stejnojmenného baru v centru Prahy u Staroměstského náměstí. Rádio už vysílá na internetu.
Prémiový obsah

Berlínský veletrh IFA 2015 očima digitálního rádia: novinky od Pure, TechniSatu a dalších

DAB rádiu nastávají – zdá se – lepší časy. Několik výrobců ohlásilo velmi výrazné rozšíření nabídky a z Prahy ho začal šířit jeden silný vysílač.
Prémiový obsah

Hama DIR3100: kombo přijímač FM/DAB/DAB+ a internetové rádio

Rozhlasový přijímač s dálkovým ovládáním a teleskopickou anténou pro příjem analogového i digitálního rozhlasového vysílání pomocí FM/DAB/DAB+ nebo internetu.

Český rozhlas testuje ve svém multiplexu vysílání obrázků a lokální diakritiku

Digitální rozhlasové vysílání ze Žižkova odstartovalo před čtrnácti dny. Veřejnoprávní médium tak symbolicky za účasti svého šéfa Petra Duhana symbolicky zahájilo celý proces digitalizace rádia.

Německý celoplošný rozhlasový multiplex zlepší pokrytí směrem na sever Čech

Přeshraniční pokrytí technologií DAB+ na severu Čech doposud zajišťovaly pro kanál 5C vysílače Dresden-Wachwitz a Chemnitz-Geyer. Součástí sítě je například stanice Sunshine Live.

Český rozhlas rozšířil vysílání doprovodných informací ve svém multiplexu

Digitální vysílání ze Žižkova spustil Český rozhlas před týdnem, ve čtvrtek 6. srpna. V multiplexu jsou v tuto chvíli šířeny stanice Radiožurnál, Dvojka, Vltava, Plus, Wave, D-dur a další.
Prémiový obsah

Sangean DPR-39: digitální rádio do kapsy, které oceníte zejména na cestách

Když se můj předešlý DAB+ kapesní přijímač odebral do křemíkového nebe, hledal jsem jednoduchý přístroj, který mne bude dále provázet na cestách prostředky veřejné dopravy, pěšky i automobilem.

V Česku začala digitalizace rozhlasu, cesta k vypnutí analogu je ale ještě dlouhá

TÝDENNÍ REVIZE – Historickou událost má za sebou tento týden Český rozhlas. Rozhlasový digitál se v Praze ze Žižkova zapínal deset let po startu DVB-T ze stejného vysílače.

Teleko snížilo zvukovou kvalitu stanic ve svém multiplexu, má to však svůj důvod

Operátor k tomuto kroku přistoupil z důvodu zlepšení sily signálu v okrajových oblastech. Operaci provedla firma ve stejný den, kdy odstartovalo DAB vysílání ze Žižkova.

Podívejte se, jak dnes Český rozhlas spustil digitální vysílání z pražského Žižkova

Autorem obsáhlé fotogalerie je náš redakční kolega Karel Choc. Na samotném konci najdete i několik atraktivních pohledů ze samotného vrcholu Žižkovského vysílače.

Český rozhlas spouští digitální vysílání ze Žižkova, jeho devizou bude zvuková kvalita

UVNITŘ PREZENTACE – Kromě devíti rozhlasových stanic bude multiplex obsahovat také pět testovacích programových pozic, kde bude moci veřejnoprávní médium testovat různá nastavení.

Na Slovensku by mohly konečně proběhnout testy digitálního rozhlasu DAB

„Testování začne po zkoordinování a přidělení frekvence pro vysílání T-DAB,“ tvrdí Zdenko Zbončák z Výskumného ústavu spojov. Operátor AVIS je nicméně ve věci případného šíření opatrnější.

Radiokomunikace testují multiplex Českého rozhlasu, signál doletěl až na Slovensko

V experimentu, který zaznamenali čtenáři našeho webu, se objevily čtyři programové testovací pozice s datovým tokem 64 kbps v normě DAB+.

Kapacita digitálního rozhlasového multiplexu T-DAB+ v souvislostech

V následujícím článku se budeme zabývat otázkou, kolik rozhlasových programů s jakým datovým tokem a jakým pokrytím se vejde do rozhlasového multiplexu v systému T-DAB+.

Operátor Teleko upravil názvy stanic Českého rozhlasu ve svém multiplexu

Velmi očekávanou událostí v oblasti DAB rozhlasu je spuštění experimentálního vysílání technologie z lokality Praha – Žižkov na kanálu 12C. Operace je naplánována na 6. srpna.

Digitální rozhlas z Bavorska dočasně rozšířil pokrytí díky vypnutí Strahova

Běžně je možné přijímat celobavorské multiplexy na kanálech 10D a 11D zejména v západních Čechách, což potvrdili čtenáři serveru DigiZone.cz například na Plzeňsku.

Český rozhlas odejde z pražského digitálního pilotu ze Strahova, bude jen na Žižkově

„Během více než ročního testování jsme získali užitečné poznatky, které nám pomohou v dalším rozvoji nových DAB+ technologií v reálném prostředí,“ uvedl Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie ČRa.

Mezinárodní koordinace vysílačů systému T-DAB pro ČR v plném proudu

V době očekávání spuštění prvního výkonného T-DAB vysílače v České republice je možné sledovat i další kroky, které mohou vést k rychlému zavádění digitálního rozhlasového vysílání v systému T-DAB(+) v naší zemi.
Prémiový obsah

Martin Gebauer: České Radiokomunikace jsou ochotny opustit DVB-T před vypršením platnosti kmitočtů

„Stát by ale musel garantovat kompenzaci v podobě sítí DVB-T2 a zajištění přechodu,“ říká v rozhovoru pro DigiZone.cz generální ředitel Českých Radiokomunikací. „Jsme připraveni o tom diskutovat.“
Prémiový obsah

Technisat DigitRadio 250: plně digitální přijímač pro každého. A přenosný

Na náš trh přichází přenosný DAB přijímač kombinovaný s FM rádiem, který může být napájený jak ze sítě, tak z baterií. A je dokonce ve stereu.

Studio v Mafře, late night show s Leošem Marešem… Mňam TV už zbývá jen přejmenovat se

TÝDENNÍ REVIZE – Český rozhlas oznámil start svého pražského experimentu DAB, skončila Active TV a videotéka Topfun, start naopak plánuje nová satelitní služba se základními programy zdarma.

Digitální experiment Českého rozhlasu v Praze začne 6. srpna. Plným výkonem ze Žižkova

UVNITŘ MAPA POKRYTÍ – Půjde o první plnohodnotné digitální rozhlasové vysílání v Česku z hlavního pražského vysílače na Žižkově o výkonu 20 kW.

Operátor Teleko navýšil zvukovou kvalitu některých digitálních rozhlasových stanic

Telekomunikační firma provedla změny poté, co do nabídky zařadila novou stanici DAB Plus Top 40 a vyřadila dočasný okruh Českého rozhlasu Rádio Retro.

Nová stanice DAB Plus Top 40 rozšířila pokrytí, v multiplexu ji má i operátor Teleko

Teleko nabízí vysílání digitálního rozhlasu v současné době v několika lokalitách. V Praze, Příbrami, Trutnově (Černá hora) a Velemíně (Milešovka) je signál šířen v modernějším III. pásmu.

Němci představili dvě důležitá loga pro digitalizaci, inspirovat bychom se mohli i my

Jedno z log souvisí s blížícím se startem DVB-T2 televize v Německu, druhé je pak aktualizovanou podobou stávajícího identifikátoru pro DAB rozhlas.

Digitální rozhlas ze Žižkova by měl začít vysílat v červenci, experiment potrvá rok

UVNITŘ MAPA POKRYTÍ – „Vítáme iniciativní přístup Českého rozhlasu a poskytujeme naši plnou technologickou podporu,“ konstatoval Martin Gebauer, šéf Českých Radiokomunikací.

Novým šéfem digitalizace Českého rozhlasu je Karel Zýka, ředitel Odboru techniky

Ve funkci nahradil Michala Koliandra, bývalého náměstka generálního ředitele pro správu a provoz, který byl odvolán začátkem května pro absolutní ztrátu důvěry Petra Duhana.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+