Více

Přehled televizorů s tunerem DVB-T2/HEVC

UVNITŘ TABULKA A GALERIE – Máme pro vás pomalu 70 výrobků určených pro příjem budoucího zemského televizního vysílání v DVB-T2/HEVC. Najdete v něm jak masové značky, tak i ty menší. Chybět pochopitelně nemůže ani exkluzivní německé Loewe.

Jde o aktualizaci a rozšíření předchozího přehledu, který vyšel v dubnu 2016 a ještě několikrát před tím, avšak v předplatitelské sekci. Tímto materiálem také doplňujeme Podzimní přehled set-top boxů pro příjem DVB-T2/HEVC v cenové hladině do pěti tisíc korun, který byl aktualizován na počátku listopadu. Vše v nedaleké budoucnosti ještě završí informace o postupu druhé vlny pozemní televizní digitalizace.

TABULKU KE STAŽENÍ se seznamem vybraných TV podporujících kodek H.265/HEVC na tuneru DVB-T2 najdete na konci článku

K TÉMATU: Podzimní přehled set-top boxů pro příjem DVB-T2/HEVC v cenové hladině do pěti tisíc korun

Máte doma tuner DVB-T2? A neumí náhodou jen H.264? (přehled TV pro T2/HEVC z dubna 2016, kde jsou mj. i tyto otázky)

Jak probíhá certifikace pro logo „DVB-T2 ověřeno“?

Budoucnost a cíle pozemního vysílání v DVB-T2/HEVC

Jak jsou velké internetové obchody připraveny na vysílání v DVB-T2/HEVC?

Nabídka velmi, ale velmi široká

Na rozdíl od set-top boxů, kde je v běžných cenových relacích ke koupi stále jen „pár“ výrobků, je kompatibilních televizorů více než dost, a to už pomalu dva roky.

V současné nabídce si vybere opravdu každý a i v našem přehledu máme televizory nejrůznějších úhlopříček, stupňů výbavy i cenových relací, a to od řádově tisíců až do skutečných statisíců korun.

Orientace může být trochu složitější, ale pravidlem by mělo být – zvláště když kupujete dražší či vysloveně drahý televizor – ověřit si kompatibilitu s budoucím zemským vysíláním v DVB-T2/HEVC, pokud samozřejmě počítáte s jeho příjmem. Jestliže sázíte na set-top box a nějakou placenou službu, nutná podmínka to pochopitelně být nemusí, ale pokud budete signál DVB-T2/HEVC u vás doma přijímat, bylo by škoda připravit se o zálohu. Faktem navíc zůstává, že pokud pro to hodláte zakoupit nový televizor, je zbytečné s nákupem otálet. Já osobně v tomto případě před řadou velkých, ale i malých výrobců smekám, protože i přes velmi kusé informace od tradičně váhavého českého státu vše zvládají na výtečnou.

Jak číst tabulku

Přehledová tabulka jako obvykle vychází z údajů výrobce, aktuální cena je brána namátkou od několika největších prodejců.

Nejdůležitější položkou je „tuner: podpora H.265/HEVC“ a v této souvislosti připomínám, že přehled je zaměřen na podporu HEVC na tuneru DVB-T2. Pokud výbava zahrnuje i DVB-S2, může, ale také nemusí být H.265/HEVC podporován i zde, zejména u menších značek. Většinou to ale platit bude, i když podporu na satelitním tuneru jsem nijak neověřoval, pouze převzal udávané údaje. Tam, kde jsem si nebyl jist, resp. údaje na webu výrobce byly nejasné, pro jistotu uvádím pouze podporu na DVB-T2. Pokud o ni stojíte i na satelitním tuneru, resp. v jiných částech televizoru (příjem z internetu či na rozhraní USB, resp. DLNA), před nákupem si to raději prověřte. Pokud jde o DVB-C2, tento tuner v přehledu nabízí jediný televizor, Loewe Reference.

U bodu „obrazovka“ jsou, jak je na tomto serveru zvykem, uváděny všechny dostupné údaje, včetně například druhu podsvícení, který je pro řadu lidí dosti důležitý. Pokud se ho tedy podařilo zjistit, protože na webu výrobce je udáván málokdy.

Ve sloupci „tuner a zvuk“ není z úsporných důvodů uveden analogový tuner, i když ho všechny televizory ještě mají. Pokud je tu v části „zvuk“ uveden například „systém 2.2“, znamená to, že jde o audiosystém složený ze dvou reprosoustav, resp. nejčastěji reproduktorů, určených pro středy a výšky, plus dvou pro basovou část.

V bodu „rozměry; hmotnost“ najdete v závorce jako obvykle i hloubku panelu. Hmotnost je vždy udávána se stojanem. Tedy pokud se ji podařilo zjistit.

V poznámce najdete nejrůznější údaje, na které jsem narazil na webu výrobce (které zřejmě považoval za nutné zdůraznit), občas je tam tak například uvedena verze HbbTV, certifikace Skylink Ready či například nahrávání. To však neznamená, že modely, u kterých tyto údaje nejsou, zmiňované funkce nemají, resp. nemusejí mít. Jen šlo jejich podrobné zkoumání a ověřování nad rámec článku. Nad něj jde i podpora či nepodpora technologie HDR a tomuto tématu se budeme věnovat někdy příště v samostatném článku. Pokud jde o certifikaci DVB-T2 ověřeno, tu zjistíte přímo u Českých Radiokomunikací a je jí věnován následující odstavec.

Jak se vyznat v seznamu „DVB-T2 ověřeno“

Na stránce Českých Radiokomunikací (ČRa) najdete seznam televizorů a set-top boxů, u kterých byla ověřena kompatibilita s budoucím vysíláním DVB-T2 s kodekem HEVC v rámci vysílání této společnosti. Bohužel stále jde jen o prostý seznam v PDF a nejde v něm tudíž filtrovat nebo si vybírat přístroje podle výrobce či úhlopříčky. ČRa prý chystají operativnější seznam, ale v době zveřejnění tohoto článku ještě k dispozici nebyl. Nicméně kdyby vám nebylo jasné, proč se vlastně na DVB-T2 přechází, k dispozici je tu vynikající vysvětlující video.

Při čtení seznamu v PDF se připravte na to, že se někdy při uvádění modelových označení nedodržuje přesný název výrobce, ale co jsem mohl posoudit, jde snad jen o mezery, takže například namísto „HLN 24TS172 DVDC“ je uvedeno „HLN24TS172DVDC“. U LG (a u Zirconu) je pak jméno výrobce uvedeno i ve sloupci „Kompatibilní model“. U ostatních výrobků bylo vše, jak má být.

Počítejte také s tím, že kompatibilita přístroje byla ověřována s určitou verzí firmwaru, který máte uveden v příslušném sloupci seznamu. Televizor, který používá verzi jinou, už kompatibilní s budoucím vysíláním v DVB-T2/HEVC být nemusí. V tomto okamžiku by výrobce buď měl znova kompatibilitu u ČRa ověřit, nebo vydat prohlášení, že se úprava firmwaru netýká části pro příjem a zpracování signálu. Zatím jsme se ale ničeho takového nedočkali a jistě by se v seznamu našlo nemálo TV, které už jinou verzi firmwaru mají.

Pokud jde o samotný PDF výpis Českých Radiokomunikací, jsou v něm čtyři sloupce. Pro vás jsou důležité všechny, nicméně nejdůležitější jsou první dva (výrobce a kompatibilní model) a sloupec čtvrtý, kde je uvedena verze firmwaru. Třetí sloupec nazvaný „Otestované zařízení“ představuje přístroj (spíše TV platformu), která byla skutečně u ČRa zkoušena. Ostatní jsou prostě kompatibilní.

V tomto okamžiku není vůbec důležité, že stejnou TV platformu může používat více výrobců tak, jak to vidíte u Hyundai HLN24TS172DVDC a některých modelů JVC.

Pár poznámek na závěr

U LG je H.265/HEVC na tunerech k dispozici nejen u přístrojů s rokem výroby 2016, ale i u TV z roku 2015. Jde o řady LF63× a LF65× (Full HD, LCD) a například i Ultra HD (LCD) UF640, UF690, UF800 a UG880. A týká se to i OLED TV (4K), jako jsou EF980 a EG960. Řada OLED je dnes, zejména ve Full HD, ke koupi za výborné ceny.

U Panasonicu televizory s rozlišením Ultra HD (v názvu hledejte „DX“) H.265/HEVC podporují, modely s Full HD kodek naopak ještě před nedávnem nepodporovaly. Stejně ale jako u dalších výrobců, například TP Vision (Philips), se už jednotlivé TV řady přepracovávají z H.264 na H.265.

U Sony platí to, co jsem zmiňoval u dubnového přehledu, kde najdete i stav pro TV z let 2014 a 2015. V případě aktuální modelové kolekce 2016/17 je podpora HEVC u všech Ultra HD (4K) přístrojů s operačním systémem Android TV k dispozici. Pokud toužíte po rozlišení Full HD, opět vás odkáži na dubnový přehled, kde najdete informace i k dalším výrobcům: Buďte připraveni na budoucnost. Přehled TV s tunery DVB-T2/S2/HEVC

Tabulka ke stažení (PDF a XLS)


Televizory s DVB-T2 HEVC-11–2016, v.1 – tabulka (XLS)

Televizory s DVB-T2 HEVC-11–2016, v.1 – tabulka (PDF)

Anketa

Kdy budete řešit příjem budoucího zemského vysílání v DVB-T2/HEVC?

8 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 24. 11. 2016 14:17

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+