Více

Majitel domu odmítá upravit STA. Porušuje tím zákon?

Tak přesně tuto otázku už redakci serveru DigiZone.cz položilo nespočet čtenářů. Bohužel na ni není jednoduchá odpověď. Loni v listopadu jsme se zeptali předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka, na koho se mají s tímto problémem obyvatelé postižených domů obracet. Měl to být právě kontrolní orgán kmitočtového spektra. Ani on ale nemá příliš možností k nápravě. Jaké tedy jsou a co vlastně říká zákon? O tom více právě v dnešním článku, který přichází téměř přesně čtrnáct dní před vypnutím analogového televizního vysílání v Praze.

Co tedy říká zákon

Taky patříte mezi nešťastníky, kterým majitel domu nebo správce nechce upravit společnou televizní anténu (STA)? A neporušuje tím tento člověk zákon? Na to by měl odpovědět následující článek. Při procházení zákonů jsme v redakci narazili pouze na jeden, který se k dané problematice vyjadřuje. Jde o zákon č. 127/2005 Sb., konkrétně pak díl 5. Ten je věnován oprávnění k využívání cizích nemovitostí. V § 104 odstavci 15 je uvedeno: Vlastník domu, bytu nebo nebytového prostoru je povinen umožnit uživateli tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru příjem rozhlasového a televizního vysílání provozovatelů vysílání podle zvláštního právního předpisu za podmínky, že v místě příjmu je signál přiměřené kvality. Laicky řečeno to znamená, že pokud je v dané oblasti dostatečný signál, např. majitel nemovitosti vám ho musí umožnit. To jsou v podstatě veškeré zmínky v legislativě o úpravě společných televizních antén. Proto je možné narazit na některé případy, které jsou sice z hlediska lidského rozumu k zamyšlení, ovšem právně jsou naprosto v pořádku.

Za jeden z mnoha případů můžeme jmenovat např. z Prahy 10, o němž jsme na DigiZone.cz informovali 17. února. Městský úřad této části se sice rozhodl, že přispěje na úpravy společných televizních antén (STA) v domech vlastněných touto městskou částí sumou 2,5 milionu korun, ovšem neumožní příjem všech multiplexů, ale pouze dvou z nich. Jdeme nad rámec zákona, který nám ukládá zajistit nájemníkům příjem vysílání Českého rozhlasu a České televize a letos jim tak zajistíme i příjem digitálních soukromých kanálů," prohlásil místostarosta Bohumil Zoufalík (ODS). Zákon ale hovoří trochu jinak. Neříká, že majitel domu má zajistit pouze příjem veřejnoprávního rozhlasu a televize, nýbrž že má nájemníkům zpřístupnit televizní signál. Kolika programů a jakým způsobem, už zákon neurčuje. Zoufalík měl v tomto případě tedy bohužel téměř pravdu. Optimisticky v tomto případě nevyznívají ani reakce kontrolního orgánu kmitočtového spektra, kterým je u nás Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Pavel Dvořák 500

Předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

ČTÚ chtěl řešit stížnosti, ale nemůže

Server DigiZone.cz přinesl minulý rok v listopadu rozhovor, který se týkal mj. úprav společných televizních antén a aktérem byl právě předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Ten tehdy potvrdil, že povinnost zpřístupnit televizní signál v STA by se měla týkat všech televizí, nebyl si však v tomto případě jistý. Řekl, že by příslušné stížnosti na „neposlušné“ majitele domů nebo jejich správce měli psát nespokojení obyvatelé právě na Český telekomunikační úřad. Proceduru zatím nemáme připravenou, takže to nemohu říci, ale počítáme s něčím obdobným jako je správní řízení s majitelem domu, konstatoval tehdy Dvořák. A jaká je situace po téměř půl roce od tohoto rozhovoru? To řekla DigiZone.cz mluvčí ČTÚ Dana Makrlíková. Podle § 104 odst. 15 zákona o elektronických komunikacích je vlastník domu, bytu nebo nebytového prostoru povinen umožnit uživateli tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru příjem rozhlasového a televizního vysílání provozovatelů vysílání podle zvláštního právního předpisu (zákon č. 231/2001 Sb., o rozhlasovém a televizním vysílání) za podmínky, že v místě příjmu je signál přiměřené kvality, zopakovala tedy v podstatě přesně to, co jsme uvedli výše.

Nájemník může také žádat vlastníka domu, bytu nebo nebytového prostoru, aby zřídil vnitřní komunikační vedení včetně rozvaděče a koncového bodu sítě. Ani v tomto případě ale není v zákoně zmínka o tom, jaké programy by měly být tímto způsobem přijímány. Je si však zapotřebí uvědomit, že pokud tímto krokem vznikne škoda na stavbě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit. Této odpovědnosti se tedy není možné zprostit. Dojde-li mezi vlastníkem domu, bytu nebo nebytového prostoru a uživatelem tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru ke sporu o rozsah těchto povinností, rozhodne na návrh jedné ze stran sporu příslušný stavební úřad v součinnosti s Úřadem (tím je ČTÚ). Protože spory o rozsah těchto povinností rozhoduje místně příslušný stavební úřad, zákon o elektronických komunikacích nestanovuje sankce za nesplnění této povinnosti. Součinnost ČTÚ spočívá zejména v měření intenzity a kvality požadovaných signálů, zda je splněna podmínka přiměřené kvality, konstatovala Dana Marklíková z Českého telekomunikačního úřadu. Tu určuje vyhláška č. 163/2008 Sb.

Jaroslav Jiruš 500

Jeden z anténářů, který v době blížícího se switch-offu v Praze nemá lehké období – Jaroslav Jiruš. Foto: Ivana Dvorská, Digizone.cz

Zákon nemyslí na digitální vysílání

Stížnosti na (ne)úpravy STA jsou z pozice ČTÚ neřešitelné, proto je také nepřijímáme a stěžovatelům vysvětlujeme postup v souladu s § 104 odst. 15, dodala mluvčí ČTÚ. Český telekomunikační úřad zpracoval výklad ustanovení § 104 odst. 15 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a odpovědi na nejčastěji kladené otázky z této problematiky by měl brzo zveřejnit na svých webových stránkách www.ctu.cz. Jak je tedy z dosavadního textu zřejmé, nešťastník, kterému nechce např. majitel domu upravit STA nebo mu umožnit nějakým způsobem digitální příjem, moc možností nemá. Vlastník je povinen umožnit, ale nikoliv zajistit a zřídit, uživateli instalaci zařízení pro příjem rozhlasového a televizního vysílání. Instalaci přijímacího zařízení si však zajišťuje uživatel sám na své náklady, uvedla dále Makrlíková. Pokud by se náhodou váš správce vymlouval a vykládal si jinak definici rozhlasového a televizního vysílání, pak vězte, že podle § 2 odst. 1 (zákon č. 231/2001 Sb.) je takto označeno prvotní šíření původních rozhlasových a televizních programů a služeb přímo souvisejících s programy, včetně teletextu v analogovém televizním vysílání. Bohužel je tu tedy sice zmínka o televizních programech a také teletextu, jenže při tvorbě zákona už se jaksi nemyslelo na to, že se v budoucnu bude vysílat digitálně.

Anketa

Víte o někom, kdo měl nebo má s úpravou STA problémy?

51 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 1. 4. 2010 17:45

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+