Více

Konec televize zadarmo. Nova i Prima chtějí od kabelovek, satelitních a IPTV operátorů zaplatit

Oběma nejsilnějším komerčním televizním skupinám nahrává fakt, že ze zákona už nemusí zdarma poskytovat svůj signál provozovatelům převzatého vysílání. Must carry skončilo v roce 2012.

Zaplaťte, jinak vám to vypneme

Poskytovatele placených televizních služeb v Česku čekají krušné časy. Skupina Nova se rozhodla požadovat po všech kabelových, satelitních a IPTV operátorech platby za možnost šíření jejích programů, a to i těch, které jsou v pozemních sítích DVB-T k dispozici zdarma. Vychází přitom z faktu, že od roku 2012 z vysílacího zákona zmizela tzv. podmínka must carry, která nařizovala kabelovým společnostem zařazovat do nejnižší programové nabídky ty televizní stanice, které jsou v dané lokalitě zachytitelné z pozemních vysílačů a vysílají volně. Provozovatelé takových televizí měli kabelovým společnostem zdarma poskytovat signál.

letni_akce

Must carry ale skončilo dnem dokončení přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání, tedy 11. listopadu 2011, respektive ke konci roku 2011. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) později na dotaz jednoho z provozovatelů prodloužila platnost této podmínky do 30. června 2012, kdy došlo k vypnutí analogového vysílání na Zlínsku a Jesenicku. Poté už měla povinně šířené programy určovat sama RRTV a informovat o nich Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který je regulátorem operátorů sítí. Podle nynějšího předsedy Rady Ivana Krejčího se tato povinnost momentálně vztahuje výhradně na stanice veřejnoprávní televize a rozhlasu.

 

Screenshot: DigiZone.cz

Do roku 2012 museli poskytovatelé placených televizních služeb zařazovat Novu do svojí nabídky zdarma a Nova jim musela zdarma poskytovat signál

Celý článek čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 1 950 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+