Více

Britové sází na HDTV: letos nakoupí přes milion přijímačů

Televizní diváci ve Velké Británii nakoupili do konce loňského roku na 700 tisíc digitálních přijímačů schopných přijímat televizi s vysokým rozlišením obrazu. Analytici předpokládají, že do konce letošního roku by měl počet prodaných televizorů „HD ready“ stoupnout na dva miliony. Přispějí k tomu především placená digitální platforma Sky HD od BSkyB a volně vysílané stanice BBC.

Asi největší zájem o HDTV vzbuzuje blížící se Mistrovství světa ve fotbale. Na to se zaměří jak volně vysílající satelitní stanice BBC One HD, tak BSkyB. Potíž je v nedostatku HD přijímačů. Sedmnáct tisíc klientů BSkyB se podle deníku Financial Times bude muset obejít bez fotbalových přenosů ve vysoké kvalitě, protože jim firma nedodá včas vhodný televizor.

CIF17

I přes tyto počáteční problémy zájem o HDTV v Británii utěšeně narůstá. V porovnání se 700 tisíci britskými domácnostmi vybavenými HD přijímači ke konci roku 2005 mělo ve stejném období na celé kontinentální Evropě a na Blízkém východě podobný přijímač jen 100 tisíc domácností. Ještě větší zájem o HDTV je ve Spojených státech. Zatímco v roce 2000 mělo HD přijímače 300 tisíc amerických domácností, v roce 2004 jejich počet stoupl až na 2,4 milionu.

Provozovatel britské placené satelitní platformy BSkyB oznámil, že jen za první den spuštění Sky HD rozeslal na 2,5 tisíce televizorů s vysokým rozlišením obrazu. Ne všichni klienti přitom kupovali HDTV kvůli fotbalu. Asi třetina zájemců si objednala instalaci až po termínu fotbalového šampionátu.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+